Nawet ¼ Polaków nie wie, czy używane przez nich rozwiązania wykorzystują AI

itreseller.com.pl 1 miesiąc temu

Jak wynika z badania ClickMeeting, rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję używa 44% Polaków, jednak więcej niż połowa z nich deklaruje, iż robi to z braku wyboru. Natomiast co czwarty badany w ogóle nie wie, czy używane przez niego rozwiązania technologiczne wykorzystują AI.

„Ponad 90% Polaków deklaruje, iż zawsze dba o bezpieczeństwo swoich danych w sieci albo stara się to robić, chociaż nie zawsze się to udaje. Jednocześnie jednak prawie połowa ankietowanych nie jest świadoma faktu, iż kraj pochodzenia firmy może mieć wpływ na jej podejście do ochrony prywatności danych użytkowników. Jednym z zagrożeń dla bezpieczeństwa informacji w sieci może być sztuczna inteligencja. Z systemu i usług online wykorzystujących technologię sztucznej inteligencji korzysta 44% Polaków, ale ponad połowa z nich robi to tylko dlatego, iż nie ma innego wyboru. Co 4. badany nie wie, czy używane przez niego rozwiązania technologiczne wykorzystują AI” – napisano w upublicznionej notatce towarzyszącej badaniu.

13% respondentów uważa, iż fakt pochodzenia firmy technologicznej dostarczającej produkty i/lub usługi online z kraju Unii Europejskiej nie ma wpływu na bezpieczeństwo przechowywanych przez nią danych, natomiast blisko 33% nie ma zdania w tej sprawie.

„Wiele osób nie dostrzega związku między ochroną prywatności danych a krajem pochodzenia firmy, która je zbiera. Tymczasem firmy z Unii Europejskiej, które przechowują dane w UE, podlegają restrykcyjnym przepisom, takim jak RODO, zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa” – powiedział brand manager ClickMeeting Tomasz Bołcun, cytowany w materiale.

Co ciekawe, 47% Polaków twierdzi, iż zawsze dba o ochronę swojej prywatności i bezpieczeństwa danych w sieci, 45% – stara się tak postępować, choć nie zawsze im się udaje. Jedynie 8% deklaruje, iż w ogóle nie zwraca na to uwagi.

„Niepokoi nas to, iż prawie co dziesiąty Polak nie martwi się o ochronę swoich danych w sieci. Jesteśmy jednak świadomi niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z nowoczesnych technologii. W naszym wcześniejszym badaniu na temat cyberzagrożeń w edukacji online prawie połowa ankietowanych wyrażała obawę przed przekazywaniem danych przez platformy edukacyjne innym firmom, a ponad 1/3 przed wykorzystaniem ich do szkolenia sztucznej inteligencji i projektowania nowych technologii” – dodał Bołcun.

Idź do oryginalnego materiału