Nie bój się: dlaczego sztuczna inteligencja jest dla Ciebie świetną szansą

prawica.net 1 tydzień temu

Wraz z szumem wokół sztucznej inteligencji wywołanym przez ChatGPT, prorocy zagłady również przeżywają nowy wzrost. Ich największe zmartwienie: sztuczna inteligencja niszczy miejsca pracy na masową skalę. Narzędzia AI oferują również ogromne możliwości – szczególnie dla młodych ludzi.

Artykuł gościnny Kai Gondlacha

Sztuczna inteligencja (AI) budzi wiele obaw, iż nastąpi masowa redukcja miejsc pracy: poprzez roboty, generatywną sztuczną inteligencję, taką jak ChatGPT lub inne zastosowania sztucznej inteligencji w handlu, przemyśle czy administracji.

Ten strach, zwany także FOBO („strach przed staniem się przestarzałym”), ale często jest bezpodstawne. To nie sztuczna inteligencja zastępuje miejsca pracy, ale raczej ludzie, którzy potrafią sobie z nią poradzić. Najlepsza wiadomość: osoby pracujące przez cały czas mogą podjąć proste kroki, aby zbudować solidne podstawy, aby stać się interesującymi dla pracodawców.

Zawody związane ze sztuczną inteligencją są poszukiwane, a szkolenia są wspierane

Coraz więcej ofert pracy wymaga znajomości sztucznej inteligencji (patrz rysunek poniżej). były na koniec 2023 roku około 7 000 stanowisk pracy związanych ze sztuczną inteligencją notowana na jednym z największych portali pracy (Deed). choćby jeżeli państwa europejskie nie są jeszcze liderami w tej dziedzinie, można być pewnym, iż to nastąpi. Lepiej więc zacząć uczyć się podstaw sztucznej inteligencji wcześniej, niż za późno.

Źródło obrazu: KI Now! / Kai Gondlach, Mark Brinkmann / GABAL Verlag

Bariery wejścia dla personelu AI są – przez cały czas – bardzo niskie. Agencje zatrudnienia szczególnie chętnie promują dokształcanie w innowacyjnych obszarach, ponieważ ogromnie zwiększa to szansę na znalezienie stażu. Ponadto jest ich wiele Bezpłatne lub tanie kursy certyfikacyjne online. Umiejętności AI otwierają wiele nowych możliwości i świetne wynagrodzenie na rynku pracy.

Uczniowie, stażyści i studenci znajdują się w najlepszej sytuacji, w jakiej kiedykolwiek znajdowała się rosnąca populacja osób aktywnych zawodowo. Demografia wzmocniła pozycję osób zatrudnionych w ostatnich latach, ale w porównaniu z osobami w tej chwili zatrudnionymi jesteś w doskonałej sytuacji, aby móc poradzić sobie z podstawami sztucznej inteligencji przed wejściem na rynek pracy.

Konkretny przykład: sztuczna inteligencja w technologii maszyn i pojazdów

Zawody związane z inżynierią mechaniczną i samochodową wykonuje kilka milionów osób. Zasadniczo obszar ten jest już mocno wspierany przez sztuczną inteligencję. W związku z tym zakładamy, iż to Trend w kierunku zwiększonej automatyzacji będzie kontynuowana w nadchodzących latach. Głównym powodem jest to, iż procesy w tym środowisku są wysoce ustandaryzowane, udokumentowane i wspierane cyfrowo – kolejnym logicznym krokiem jest sztuczna inteligencja.

Ten tekst jest zredagowanym fragmentem książki „KI now!” autorstwa Kai Gondlacha i Marka Brinkmanna. Książka ukaże się 25 kwietnia 2024 r. i będzie dostępna w GABAL Verlag lub na Amazonie w cenie 29,90 euro.

Różne zawody w tym sektorze bardzo nadają się do wsparcia sztucznej inteligencji, co jest szczególnie spowodowane niedoborem wykwalifikowanych pracowników. W wielu przypadkach chodzi o to, iż maszyny i systemy w coraz większym stopniu regulują się i kontrolują same oraz „wzywają” do nich personel, gdy zachodzi potrzeba naprawy lub konserwacji. W wielu przypadkach zostało to już zrobione przez Rozszerzenie okularów danych który zarówno wspiera diagnozę, jak i zapewnia przydatne wsparcie w czasie rzeczywistym.

Ten przykład pokazuje bardzo wyraźnie, iż i tutaj nie chodzi o zastąpienie pracowników sztuczną inteligencją, a raczej o ich wsparcie i tym samym zwiększenie produktywności całego systemu. Maszyny uczą się, iż tak powiem, podejmowania autonomicznych decyzji lub przewidywań oraz ostrzegania ludzi, gdy są one potrzebne.

Wyjaśniono to w następującym filmie: Oto jak „sztuka” współpracuje z sztuczną inteligencją.

Sposób użycia Zestawy słuchawkowe do transmisji danych, takie jak Microsoft Hololens od dawna jest standardem wśród pionierów, ale w nadchodzących latach będzie również coraz bardziej rozpowszechniony wśród średnich przedsiębiorstw. Z jednej strony do tej pory sensowne było poczekać, aż pionierzy zdobędą pierwsze doświadczenia – z drugiej strony ten czas już minął i firmy muszą zaprojektować własne, indywidualne rozwiązanie. Zwykle nie jest to udostępniane przez żadnego dostawcę usług IT na świecie. A w najlepszym przypadku krok ten ma miejsce przed nadejściem wielkiej fali emerytur.

Dla pracowników tego obszaru oznacza to: niedługo odbędą się szkolenia z obsługi systemów AI i ER (ER = Extended Reality, zwana także Mixed lub Augmented Reality, opisuje poszerzanie pola widzenia poprzez wirtualne informacje przy użyciu okularów danych) . Kto bądź szybszy i zwiększaj swoją pensję Najlepsze, co możesz zrobić, to przejść dalsze szkolenie z zakresu rozwoju IT, aby samodzielnie rozwijać systemy i wspierać je we wdrażaniu. Bo bez specjalistycznej wiedzy urządzenia są bezużyteczne.

Uczenie się umiejętności AI: dwie rzeczy są kluczowe

Podobne możliwości otwierają się w wielu innych sektorach, na przykład: gastronomii, biurze i administracji, pracy socjalnej, transporcie, edukacji czy rzemiośle. Aby przygotować się do pracy wymagającej wiedzy o sztucznej inteligencji, musisz zrobić szczególnie dwie rzeczy.

Zbuduj podstawowe zrozumienie: Zapoznaj się z terminami i zrozum, w jaki sposób są ze sobą powiązane. Nie każdy musi umieć programować, ale każdy potrzebuje solidnych podstaw, aby zrozumieć mechanikę sztucznej inteligencji. Przynajmniej wiedzą dokładnie, jak działa prąd, ale wtyczkę do gniazdka może włożyć każdy.

Wypróbuj narzędzia: Od ChatGPT po Midjourney – wypróbuj narzędzia i naucz się pracować ze sztuczną inteligencją w zabawny sposób. Najlepiej wypróbować platformę porównawczą narzędzi AI (na przykład chathub.gg), aby dowiedzieć się więcej niż narzędzia szumu. Na platformach takich jak „Od tego jest sztuczna inteligencja” można również znaleźć narzędzia sztucznej inteligencji do wszystkich możliwych zastosowań.

O gościnnym autorze:
Kai Gondlach studiował socjologię, nauki polityczne/administracyjne i badania przyszłości. Jest autorem pracującym na własny rachunek, głównym mówcą, gospodarzem podcastów i dyrektorem zarządzającym PROFORE Gesellschaft für Zukunft mbH z siedzibą w Lipsku, młodego instytutu zajmujących się badaniami przyszłości i doradztwem strategicznym. Jako członek akademickich badań nad przyszłością pracuje w kontekście UNESCO i Klubu Rzymskiego nad realizacją ważnych przyszłych tematów.

Idź do oryginalnego materiału