Stowarzyszenie Pravda we współpracy ze Stowarzyszeniem Praktyków Transformacji Cyfrowej Praktycy.eu ogłasza start projektu „Nie wierz w to, co widzisz”, który odpowiada na jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów – rosnącą falę dezinformacji, w tym generowaną przez sztuczną inteligencję (GenAI).
Projekt jest reakcją na zagrożenie, jakie stanowią syntetyczne treści – w tym deepfake’i i fałszywe artykuły informacyjne – które zagrażają wiarygodności mediów i destabilizują procesy demokratyczne. Szczególna uwaga poświęcona zostanie przeciwdziałaniu dezinformacji w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Polsce w 2025 roku.
Inicjatywa ma na celu wsparcie lokalnych dziennikarzy oraz niszowych mediów poprzez dostarczenie im narzędzi i wiedzy niezbędnych do rozpoznawania oraz zwalczania dezinformacji. najważniejsze działania w ramach projektu będą obejmować:
- tworzenie treści fact-checkingowych i ich szeroką dystrybucję,
- przygotowanie praktycznych zestawów narzędzi wspierających dziennikarzy w identyfikacji fałszywych informacji,
- organizację warsztatów dla dziennikarzy z zakresu zaawansowanych technik weryfikacji treści.
Dzięki sieci partnerów budowanej przez zespół tworzący Praktyków, wiedza i doświadczenie Pravdy trafi także do mniejszych redakcji, zapewniając rzetelność informacji w najbardziej narażonych na dezinformację społecznościach.
Celem projektu jest przeszkolenie lokalnych dziennikarzy, nawiązanie nowych partnerstw medialnych oraz publikacja artykułów fact-checkingowych w mediach lokalnych i niszowych. Efektem końcowym będzie stworzenie trwałego modelu walki z dezinformacją, który może być wykorzystywany nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.
Projekt „Nie wierz w to, co widzisz” to istotny krok w kierunku ochrony demokratycznych procesów oraz budowy bardziej świadomego i odpornego na manipulacje społeczeństwa.
Ten projekt jest wspierany przez Europejski Fundusz Mediów i Informacji (European Media and Information Fund, EMIF)
Wyłączną odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez Europejski Fundusz Mediów i Informacji ponoszą autorzy/autorki i nie muszą one odzwierciedlać stanowiska EMIF i partnerów funduszu, Fundacji Calouste Gulbenkian i Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego (European University Institute).