Z raportu Capgemini wynika, iż zaufanie w zdolność przemysłu półprzewodników do zaspokojenia popytu zmniejszają napięcia geopolityczne, ograniczenia w handlu międzynarodowym i dążenie do suwerenności.
Autorzy Przemysł półprzewodników w epoce AI raport ostrzega, iż w miarę jak narody konkurują o kontrolę nad niezbędnymi technologiami i zasobami, napięcia geopolityczne w dalszym ciągu wpływają na globalny łańcuch dostaw półprzewodników.
Na przykład przepływ komponentów, materiałów i gotowych produktów półprzewodnikowych utrudniają międzynarodowe spory handlowe, ograniczenia eksportowe i taryfy. Capgemini oszacowało na przykład, iż 14 sieci dostaw konsumenckich opierających się na TSMC może zostać poważnie zakłóconych w wyniku jakiejkolwiek eskalacji militarnej z udziałem Chin i Tajwanu. Pogarszające się stosunki między USA a Chinami doprowadziły również do niepowodzeń w postaci zakazów dotyczących niektórych produktów i bardziej rygorystycznych kontroli.
Raport, oparty na ankiecie przeprowadzonej wśród 250 firm produkujących półprzewodniki i 800 organizacji działających na niższym szczeblu łańcucha dostaw, które wykorzystują półprzewodniki w swoich własnych produktach, wykazał, iż 58% organizacji produkujących półprzewodniki spodziewa się większego popytu na jednostki przetwarzania neuronowego towarzyszyć wzrostowi wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI). Badanie pokazuje również, iż 57% ankietowanych producentów chipów przewiduje zwiększone zapotrzebowanie na chipy o wysokiej wydajności, a 56% spodziewa się większego popytu na chipy intensywnie korzystające z pamięci, co zdaniem Capgemini sygnalizuje zwrot w kierunku zaawansowanego przetwarzania.
Raport pokazuje, iż istnieje zwiększone zapotrzebowanie na niestandardowe chipy i niestandardowe oprogramowanie zoptymalizowane pod kątem działania na tych chipach.
Jiani Zhang, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. systemu w Capgemini Engineering, stwierdziła, iż zaawansowane platformy i oprogramowanie to najważniejsze wyróżniki w branży półprzewodników, zwiększające wydajność i skalowalność w projektowaniu, produkcji i wdrażaniu.
„Wraz z rosnącą złożonością sztucznej inteligencji, IoT [internet of things] i aplikacji brzegowych, zdolność do integracji systemu specyficznego dla domeny z akceleratorami sprzętowymi zdefiniuje przywództwo” – powiedziała. „Aby zachować konkurencyjność, gracze na rynku półprzewodników muszą zastosować kooptymalizację całego stosu, od architektury chipów po interfejsy aplikacji, aby móc sprostać rosnącym wymaganiom rynków intensywnie przetwarzających dane i charakteryzujących się niskimi opóźnieniami”.
Capgemini stwierdziło, iż podczas gdy popyt na chipy AI, niestandardowe chipy krzemowe i oczekuje się, iż w ciągu najbliższych 12 miesięcy liczba chipów intensywnie wykorzystujących pamięć wzrośnie, przemysł półprzewodników musi wykorzystać pojawiające się możliwości. Należą do nich projektowanie i najnowocześniejsze, zrównoważone metody produkcji, a także inwestycje w zaopatrzenie krajowe i Nearshoring w celu zwiększenia stabilności.
„GenAI napędza zwiększony popyt na chipy, a firmy produkujące półprzewodniki stoją w obliczu rosnących wymagań ze strony klientów, którzy chcą bardziej spersonalizowanych i skoncentrowanych na oprogramowaniu doświadczeń” – powiedział Brett Bonthron, światowy lider branży zaawansowanych technologii w Capgemini.
„Branża powinna postrzegać to jako szansę na zwiększenie produkcji i przyjęcie podejścia „chip-to-industry”, które wspiera pełny zestaw funkcji, „najpierw oprogramowanie”” – dodał.
„Inwestycje w najnowocześniejsze metody produkcji i procesy projektowania oparte na sztucznej inteligencji i GenAI będą kluczem do zaspokojenia specjalistycznych potrzeb powstających aplikacji. Równie ważne jest, aby branża w dalszym ciągu ulepszała zrównoważone procesy produkcyjne i korzystała z zaawansowanych zabezpieczeń w celu ochrony własności intelektualnej”.