Nowy zawód w IT dla humanisty? Trener sztucznej inteligencji

homodigital.pl 4 miesięcy temu

Osiągnięcia nauki związane z generatywną sztuczną inteligencją całkowicie zmieniają sposób, w jaki będziemy pracować w przyszłości. Media co rusz piszą o tym, który zawód upadnie i kogo zastąpi AI. Zamiast straszyć, dziś chcę opowiedzieć o zawodzie, którego popularność rośnie od kilku miesięcy… i w którym może pracować każdy z nas. Kim jest trener sztucznej inteligencji? Jak dorobić sobie do pensji, trenując AI, a jakich kompetencji wymaga bycie trenerem AI na pełen etat?

Każdy, kto śledzi trendy pracy na popularnych platformach, choćby LinkedIn, musiał zauważyć wzrost zainteresowania zawodami związanymi ze sztuczną inteligencją. Moda na „wszystko, co z AI w nazwie” dotarła i do Polski, sprawiając, iż kompetencje związane ze sztuczną inteligencją są wymagane w wielu zawodach. Niekoniecznie tych związanych z branżą technologiczną. Pracodawcy coraz częściej podkreślają, iż równie ważne, co kompetencje zawodowe, są te związane bezpośrednio z korzystaniem z narzędzi sztucznej inteligencji…

W tym szaleństwie rodzi się nowy zawód – zawód, bez którego prawdopodobnie o żadnym AI byśmy nie mogli rozmawiać. Mowa o trenerze sztucznej inteligencji – osobie, bez której konkretny algorytm prawdopodobnie rozwijałby się znacznie wolniej, o ile nie utknąłby wręcz na intelektualnym poziomie „AI-noworodka”.

Jak się szkoli sztuczną inteligencję?

Trener sztucznej inteligencji, w uproszczeniu, to osoba, która uczy algorytm. Wyjaśnijmy to na przykładzie: na pewno słyszeliście o tym, iż korzystając choćby z czatu GPT wyrażacie zgodę na to, by uczył się na podstawie rozmów z Tobą. Tak właśnie (w uproszczeniu) szkoli się algorytmy sztucznej inteligencji związane z językiem pisanym. Rozmawia się z nimi i wskazuje im, kiedy odpowiedziały prawidłowo, a kiedy błędnie.

(Oczywiście proces szkolenia sztucznej inteligencji jest o wiele bardziej złożony, ponieważ mamy szkolenia z nadzorowaniem i bez; na podstawie szerokiej wiedzy ogólnej albo związane z wąską dziedziną wiedzy… ale to zagadnienia wykraczające poza podstawy).

Chcesz zgłębić temat? Przeczytaj: Czym jest sztuczna inteligencja? Wyjaśnienie czym jest deep learning

Trener sztucznej inteligencji – na czym polega ten zawód?

Podobnie może wyglądać proces szkolenia sztucznej inteligencji, na przykład mającej rozpoznawać obrazy. Kojarzysz systemy bezpieczeństwa Captcha? Gdy masz kliknąć obrazek z rowerem i to robisz, dostarczasz wiedzy o tym… na którym obrazku był rower. I tak dalej. Algorytm może uczyć się, korzystając z Twoich odpowiedzi.

Gdy zostajesz trenerem AI, Twoja praca może wyglądać bardzo podobnie. Możesz rozmawiać z AI i wskazywać, gdzie popełnił błąd, a kiedy odpowiedział dobrze. Możesz też dzielić się bardzo specjalistyczną wiedzą, na przykład oznaczać prawidłowo wykryte zmiany na zdjęciach rentgenowskich płuc. Albo dzielić się wiedzą z pierwszych stron portali plotkarskich i uczyć rozpoznawania celebrytów na fotografiach. Możliwości jest wiele, bo szczegóły zawsze zależą od konkretnego algorytmu sztucznej inteligencji. Ale, znowu upraszczając, właśnie na tym polega trenowanie AI!

Nie przegap najważniejszych trendów w technologiach!
Zarejestruj się, by otrzymywać nasz newsletter!

Czy trener sztucznej inteligencji musi być programistą, czy specjalistą innych dziedzin?

Ludzi, którzy chcą to robić, właśnie szukają pracodawcy! Co więcej – szukają specjalistów z różnych dziedzin (tak jak tutaj: AI Trainer Jobs in 2024 (nextaijobs.com)), bo sztuczna inteligencja musi być szkolona w różnych tematach. I to oczywiste, iż algorytmu specjalizującego się, na przykład w medycynie, nie przeszkoli dobrze, choćby najlepsza na świecie, polonistka.

Zaraz, a co z zaawansowaną wiedzą technologiczną, na przykład programistyczną? Ogłoszenia, w których trener AI jest tak naprawdę zaawansowanym specjalistą mającym nie tylko „oznaczać obrazki”, ale też pracować na kodzie, też znajdziesz w sieci. jeżeli chcesz się rozwijać w kierunku sztucznej inteligencji i masz podstawową wiedzę technologiczną, możesz spróbować wejść do branży od tej właśnie strony.

Gdzie szukać pracy jako trener sztucznej inteligencji?

W polskim internecie ciężko o oferty pod tą konkretną nazwą, choć stopniowo zaczynają się pojawiać. Przeglądając oferty, częściej natykam się na specjalistów, szkoleniowców… Tymczasem na portalach zagranicznych (np. Indeed, NextAiJobs), a także na wspomnianym wcześniej LinkedIn, zawód: „AI trainer” pojawia się coraz częściej. I bywa, iż wśród wymogów, jest właśnie znajomość języka polskiego. Dlaczego? Przeczytaj artykuł o tym, iż potrzebujemy więcej polskich LLM-ów.

Nie interesuje Cię praca dla konkretnej firmy na etacie, a raczej szukasz szybkiego, dorywczego zajęcia? Jak grzyby po deszczu pojawiają się firmy, które rekrutują ludzi do szkolenia sztucznej inteligencji. Przykładem niech będzie portal Pareto.AI. Jest to platforma, na której można się zalogować, wypełnić ankietę na temat swojej osoby i swoich zainteresowań… i zacząć zarabiać.

Właściciele portalu deklarują, iż każdy może spróbować swoich sił jako trener sztucznej inteligencji! Możliwość wybierania kiedy i w jaki projekt chcemy się zaangażować, zapewnia użytkownikowi pełną elastyczność godzin. W naszej redakcji nikt jeszcze tej konkretnej platformy nie przetestował, ale gdy tylko uda nam się przejść proces rekrutacyjny na Pareto albo jednej z wielu podobnych – podzielimy się wrażeniami.

Nie przegap najważniejszych trendów w technologiach!
Zarejestruj się, by otrzymywać nasz newsletter!

Dbaj o swoje dane osobowe – szkolenie AI może być niebezpieczne!

Jesteś (lub chcesz być) osobą publiczną? A może cenisz sobie prywatność? Przeraża Cię myśl o możliwościach współczesnych deepfake’ów i voicefake’ów? Zagrożenia, które wiążą się ze sztuczną inteligencją, są poważne, a Ty, wybierając ofertę pracy lub platformę zarobkową i nie czytając szczegółów licencji… możesz wiele stracić. jeżeli w szkoleniu ma być wykorzystywana Twoja twórczość, Twoja twarz lub głos – radzę bardzo szczegółowo wczytać się w zasady użycia przygotowanych przez Ciebie treści. Upewnij się, iż Twój głos nie będzie, na przykład, dostępny w darmowej, stockowej bazie głosów AI. Zweryfikuj, czy razem z nagraniami wideo do szkoleń AI nie sprzedajesz wizerunku.

Trener sztucznej inteligencji – czy to praca dla Ciebie?

Praca trenera sztucznej inteligencji, zarówno w pełnym wymiarze, w połączeniu z profesjonalną, technologiczną wiedzą, jak i dorywczo, w formie rozmowy na czacie o zainteresowaniach, to świetny i nowoczesny sposób na zarobek. Czy tego chcemy, czy nie, AI będzie się nieustannie rozwijać… Czemu nie zostać częścią świata, który nadchodzi?

Źródło zdjęcia: ThisIsEngineering

Idź do oryginalnego materiału