Nvidia – kapitalizacja „na pracownika” ponad 5 razy większa od Apple

instalki.pl 4 tygodni temu

Prawie codziennie słyszę o kolejnych rekordach ustanawianych przez Nvidię. Kilka dni temu pisaliśmy o przekroczeniu wyceny 3 bln dolarów, a po piątkowym zamknięciu notowań na nowojorskiej giełdzie NASDAQ wycena giganta wynosząca 3,24 bln USD, zbliżyła się do takich spółek jak Apple (3,26 bln USD) oraz Microsoft (3,29 bln USD). Niewątpliwie każda z tych firm korzysta z ogromnej popularności sztucznej inteligencji, natomiast widać, iż producent układów graficznych, płynąc na fali AI w ostatnim roku zyskał najwięcej, tym samym pozytywnie zaskakując niejednego inwestora oraz obserwatora rynku.

Wczoraj wpadło mi w ręce bardzo interesujące zestawienie stworzone przez Game of Trades, mianowicie pokazuje ono kapitalizację rynkową przypadającą na pracownika. Jak widać na zamieszczonym obrazku Nvidia z liczbą zatrudnionych na poziomie 29 600 i obecnej wycenie deklasuje kolejne w rankingu spółki. Wartość 102 mln USD per pracownik robi wrażenie.

This is unbelievable

Nvidia recently hit a $3 trillion market cap

With only 29,600 employees

That’s a $102 million market cap per employee

The 2nd in line is Apple, which is less than 1/5th of Nvidia pic.twitter.com/ParHbZoIyC

— Game of Trades (@GameofTrades_) June 14, 2024

Warto zaznaczyć, iż przy obecnej wycenie (z dnia 14.06.2024), wskaźnik ten pozostało wyższy i wynosi 109 mln dla Nvidii, a dla Apple z 161 000 zatrudnionymi osobami: 20 mln.

Kurs akcji Nvidia. Zmiana wartości na przestrzeni 1 roku / Źródło: Google Finance

Czy mowa jest o tzw. bańce, czy raczej jest to wartość godziwa przedsiębiorstwa? Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Być może prawda leży pośrodku; czas pokaże. Warto jednak zaznaczyć, iż wspomniani giganci technologiczni np. Meta wydają i planują wydawać miliardy dolarów na układy graficzne Nvidii. Z drugiej strony wskaźnik P/E (C/Z; cena/zysk) nie należy do „najniższych”, oscylując na chwilę obecną w okolicy 77, gdzie dla Microsoftu wynosi on około 38, a dla Apple 33.

Ciekaw jestem czy pracownicy producenta kart graficznych również czują się jak milion (przepraszam) 100 milionów dolarów. Grupa zarządzających oraz osoby trzymające od wielu lat akcje firmy prawdopodobnie tak

Źródło: Game of Trades, Google Finance, zdjęcie otwierające: nvidia.com, Canva Pro

AppleMetaMicrosoftNVIDIAsztuczna inteligencja
Idź do oryginalnego materiału