Nvidia rozpoczyna działalność na Bliskim Wschodzie

bithub.pl 3 miesięcy temu

Nvidia współpracuje z katarskim dostawcą usług telekomunikacyjnych Ooredoo, w celu wprowadzenia zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji na Bliski Wschód, co oznacza znaczącą ekspansję w obliczu amerykańskich ograniczeń eksportowych.

Nvidia zawarła umowę na wdrożenie swojej technologii sztucznej inteligencji (AI) w katarskich centrach danych zlokalizowanych w wielu krajach na Bliskim Wschodzie.

Nowe szanse

Jak poinformował dyrektor generalny katarskiej grupy telekomunikacyjnej Ooredoo, Aziz Aluthman Fakhroo, zawarta umowa sprawi, iż firma jako pierwsza w regionie otworzy drzwi dla swoich klientów, aby uzyskać bezpośredni dostęp do sztucznej inteligencji i technologii graficznej Nvidii. Na chwilę obecna Ooredoo ma klientów w Katarze, Algierii, Tunezji, Omanie, Kuwejcie i na Malediwach. Fakhroo powiedział, iż umowa umożliwia im klientom dostęp, którego ich konkurenci prawdopodobnie nie będą mieli przez kolejne 18 do 24 miesięcy.

Wiadomo już, iż Nvidia zainstaluje technologię w centrum danych Ooredoo, choć konkretny typ technologii Nvidia, która zostanie zainstalowana, nie został podany do publicznej wiadomości. Instalacja będzie zależeć od zapotrzebowania klientów i dostępności technologii. Szczegóły finansowe dotyczące transakcji również nie zostały ujawnione. Nastomiast Ooredoo planuje zainwestować ponad 1 miliard dolarów w swoje regionalne centrum danych, aby zwiększyć jego moc do 20-25 dodatkowych megawatów. Byłby to dodatek do 40 MW, z których w tej chwili korzysta. Jak poinformował Fakhroo, do końca dekady firma planuje potroić tę kwotę. Z kolei Ronnie Vasishta, starszy wiceprezes ds. telekomunikacji w Nvidii, powiedział, iż jego technologia pomoże Ooredoo lepiej służyć klientom we wdrażaniu generatywnych aplikacji AI.

Warto podkreślić, iż umowa między Oooredoo i Nvidią jest pierwszą zakrojoną na szeroką skalę premierą producenta chipów AI w regionie podlegającym ograniczeniom eksportowym nałożonym przez Stany Zjednoczone. W sierpniu 2023 r. amerykańscy urzędnicy rozszerzyli ograniczenia eksportowe na wysokiej klasy chipy Nvidia AI do niektórych państw Bliskiego Wschodu w ramach podejmowanych przez siebie działań mających na celu uniemożliwienie chińskim firmom uzyskania dostępu do najnowszej technologii AI za pośrednictwem państw typu backdoor. Rozwój ten nastąpił również po tym, jak Nvidia stała się najcenniejszą spółką giełdową na świecie, do czego doszło w czerwcu br. Obecna kapitalizacja rynkowa firmy to około 3,34 biliona dolarów. Tym samym przedsiębiorstwo zyskało niewielką przewagę nad wyceną rynkową Microsoftu wynoszącą 3,32 biliona dolarów i Apple wynoszącą 3,29 biliona dolarów.

Nvidia i jej dominacja na rynku

Dodajmy, iż Nvidia jest odpowiedzialna za dostarczanie prawie 80 proc. wszystkich zaawansowanych chipów półprzewodnikowych AI wykorzystywanych w wysokiej klasy centrach danych na całym świecie.

Pod koniec ubiegłego roku organizacja zajmująca się obliczeniami w chmurze AI, finansowana przez miliardera kryptowalut Jeda McCaleba, zainwestowała około 500 milionów dolarów w zaawansowane chipy Nvidii. Firma wspomniała, iż inwestycja ta ma na celu usprawnienie obliczeń AI poprzez rozwiązanie problemu niedoboru chipów AI.

Dyrektor generalny Voltage Park, Eric Park, powiedział agencji Reuters, iż firma zabezpieczyła 24 000 chipów Nvidia H100 zaprojektowanych w celu zaspokojenia potrzeb dużych modeli sztucznej inteligencji wykorzystywanych w różnych aplikacjach, w tym do generowania tekstu, kodowania, przetwarzania obrazu, analizy wideo i syntezy dźwięku. Firma zamierza wynajmować moc obliczeniową firmom zaangażowanym w projekty AI.

Idź do oryginalnego materiału