Nvidia włada Wall Street. Microsoft i Apple w tyle. 'Inwestorzy błąkają się jak we śnie’

bithub.pl 6 miesięcy temu

Nvidia wyprzedziła Microsoft i stała się dziś, 18 czerwca 2024 roku najbardziej wartościową spółka na świecie. Od publikacji ChatGPT, 30 listopada 2022 roku minęło około 20 miesięcy. Akcje Nvidia warte były wówczas 17 USD (170 USD przed ostatnim splitem 10:1). Dziś inwestorzy za jedną akcję płacą prawie 136 USD. To bezprecedensowy scenariusz, w całej historii Wall Street. Podnosząc wycenę rynek próbuje 'gonić’ kolejny kwartał spółki, która systematycznie zaskakuje wyższymi zyskami, przychodami. Popyt na jej produkty przerasta moce przerobowe. W swojej branży adekwatnie nie ma istotnej konkurencji… Koncentruje się na produkcji wydajnych układów graficznych (GPU), pomagających skalować moc sztucznej inteligencji.

Wzrost kapitalizacji rynkowej Nvidia na tle Microsoftu i Apple. Źródło: YahooFinance

Nvidia po raz pierwszy przekroczyła kapitalizację rynkową w wysokości 1 biliona dolarów dokładnie 13 czerwca 2023 roku. Od tego czasu wycena spółki przekroczyła 2 biliony dolarów niedawno… Dokładnie 1 marca, po to by już 5 czerwca być wyceniona na poziomie 3 bilionów dolarów. Wzrost z 1 biliona do 3 bilionów dolarów, ani Apple ani Microsoftowi nie zajął tak krótko. W przypadku Nvidia wszystko dzieje się w ekspresowym tempie. Wszystko to przypomina jakiś sen, w którym inwestorzy błąkają się, nie wiedząc jak wycenić spółkę, której kupują akcję. W efekcie jej walory wzrosły o ponad 215% w ciągu ostatnich 12 miesięcy … I przeszło 3400% w ciągu ostatnich pięciu lat. Od 1 stycznia 2024 roku Nvidia zyskała 175%. W tym samym czasie akcje Microsoftu wzrosły niecałe 19% w 2024 roku… Co wydaje się świetnym wynikiem – jednak wciąż bladym na tle Nvidia. Każda wyprzedaż cen akcji kończy się błyskawicznym powrotem kupujących.

Akcje Nvidia od 1 stycznia 2024 vs akcje Microsoftu od 1 stycznia 2024. Źródło: YahooFinance

Nvidia nie mówi ostatniego słowa

Przypomnijmy, iż wzrost biznesu spółki następuje w wyniku trendu generatywnej sztucznej inteligencji, która rozpoczęła się, gdy OpenAI zadebiutowała na platformie ChatGPT. Chipy Nvidii, zmodyfikowane karty graficzne i platforma systemu CUDA są przeznaczone zarówno do trenowania, jak i uruchamiania programów AI, co daje jej strategiczną przewagę, która zdaniem ekspertów zajmie rywalom AMD (AMD) i Intel (INTC) lata. Firma jest głównym dostawcą chipów AI i zintegrowanego systemu dla branży technologicznej. Inwestorzy uważają, iż popyt na rozwiązania będzie rósł, zapewniajac Nvidii jeszcze długie lata paliwa do wzrostu i windowania cen.

Globalne giganty technologiczne, w tym Amazon, Google, Microsoft, czy Tesla używają jej sprzętu do zasilania wszystkiego, od opartych na chmurze ofert AI dla klientów po własne modele i usługi AI. Ostatnie doniesienia branżowe sugerują, iż tajwańska firma TSMC zamierza podnieść ceny ponieważ obserwuje rekordowy popyt na układy w technologii 3nm. Zatem Nvidia przeniesie koszty na jej klientów? Podczas przemówienia na konferencji branżowej Computex na Tajwanie 2 czerwca, dyrektor generalny spółki, Jensen Huang ogłosił, iż w 2025 r. firma wyda wersję chipów Blackwell Ultra o dużej mocy. Z kolei w 2026 r. zadebiutuje nowa platforma chipów AI, Rubin. W 2027 roku zadebiutuje wersja Ultra układu Rubin.

Idź do oryginalnego materiału