Zbliżający się sezon świąteczny niesie ze sobą nie tylko euforia i świętowanie, ale także wzrost liczby cyberzagrożeń. Alarmująco, 84% firm padło ofiarą ataku phishingowego, uczynienie cyberprzestępczości trzecią co do wielkości gospodarką świata po USA i Chinach. Sytuacja ta nie ulegnie spowolnieniu w najbliższym czasie, biorąc pod uwagę szacunkowy koszt Oczekuje się, iż globalna cyberprzestępczość osiągnie 13,82 biliona dolarów (10,85 biliona funtów) do 2028 roku.
Szczególnie istotne jest rozprzestrzenianie się sztucznej inteligencji (AI), która wyposaża cyberprzestępców w wyrafinowane narzędzia do bardziej złożonych ataków. Jednak eksperci ds. bezpieczeństwa cybernetycznego wykorzystują narzędzia sztucznej inteligencji również w „walce z botami”, wykorzystując zaawansowane technologie do obrony przed zagrożeniami cybernetycznymi opartymi na sztucznej inteligencji.
Zestaw narzędzi grincha – sztuczna inteligencja w cyberatakach
Sztuczna inteligencja zrewolucjonizowała cyberataki, czyniąc je bardziej wyrafinowanymi i trudniejszymi do wykrycia. Szybkość i dyskrecja ataków wykorzystujących sztuczną inteligencję dają cyberprzestępcom znaczną przewagę, często pozostawiając organizacje nieświadome pełnego zakresu tych zagrożeń. To niedostateczne zgłaszanie jeszcze bardziej komplikuje wysiłki mające na celu obronę przed tymi zaawansowanymi atakami. Wzmożona aktywność online w okresie świątecznym zapewnia cybergrinchom szerokie możliwości wykorzystania luk w zabezpieczeniach, co sprawia, iż dla firm istotne jest wzmocnienie swoich zabezpieczeń.
W okresie świątecznym napływ działań i transakcji online sprawia, iż jest to najlepszy czas na cyberataki. Cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję na kilka sposobów w celu wykorzystania luk w zabezpieczeniach:
- Socjotechnika i ataki phishingowe: Sztuczna inteligencja wykorzystuje dane z platform mediów społecznościowych, takich jak LinkedIn i Facebook, do identyfikacji potencjalnych ofiar. Może tworzyć spersonalizowane wiadomości e-mail phishingowe, a choćby generować przekonujące klony głosu i fałszywe filmy, zwiększając prawdopodobieństwo udanych ataków.
- Złośliwe oprogramowanie i oprogramowanie ransomware: Sztuczna inteligencja ulepsza tradycyjne złośliwe oprogramowanie, umożliwiając mu dostosowywanie się do zmieniających się środków bezpieczeństwa i unikanie wykrycia. Automatyzuje także ataki systemu ransomware, wzmacniając ekonomię systemu ransomware jako usługi (RaaS), dzięki czemu ataki te są mądrzejsze, bardziej adaptacyjne i trudniejsze do wykrycia.
- Fałszywe chatboty AI: Cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję do tworzenia fałszywych chatbotów, które oszukują użytkowników i zmuszają ich do ujawnienia poufnych informacji. Te „złe” chatboty są często nie do odróżnienia od legalnych chatbotów, co stanowi poważne wyzwanie dla użytkowników i firm.
AI dla cyberbezpieczeństwa – sojusznik Świętego Mikołaja
Na szczęście sztuczna inteligencja to nie tylko narzędzie dla atakujących, ale także potężny sojusznik w obronie przed zagrożeniami cybernetycznymi. Sztuczną inteligencję można wykorzystać na różne sposoby w celu zwiększenia bezpieczeństwa cybernetycznego:
- Zautomatyzowane wykrywanie zagrożeń i analiza predykcyjna: Systemy oparte na sztucznej inteligencji mogą gwałtownie identyfikować i oznaczać podejrzane działania, zapewniając powiadomienia w czasie rzeczywistym zespołom ds. bezpieczeństwa. Ponadto poprzez analizę wzorców i przewidywanie potencjalnych ataków sztuczna inteligencja pomaga organizacjom eliminować luki w zabezpieczeniach, zanim będą mogły zostać wykorzystane. W rzeczywistości cyberbezpieczeństwo oparte na sztucznej inteligencji może skrócić czas reakcji na incydenty Średnio 55%.
- Wykrywanie phishingu i oszustw: Sztuczna inteligencja może wykryć próby phishingu, zanim dotrą one do użytkowników, zmniejszając ryzyko udanych ataków. Na przykład, Virgin Media O2 stworzyło „babcię AI” natykać się na oszustów. Przeszkolona w zakresie prawdziwego nękania oszustów Daisy łączy różne modele sztucznej inteligencji, aby słuchać oszustów i odpowiadać na nie. Rozmawiając przez telefon z oszustami, Daisy opowiada zawiłe historie o swojej rodzinie, mówi o robieniu na drutach i podaje fałszywe informacje o swoich danych bankowych, aby marnować ich czas.
- Wykrywanie złośliwego systemu i systemu ransomware: Narzędzia AI mogą identyfikować i neutralizować złośliwe oprogramowanie, zapobiegając wyrządzaniu przez nie szkód. Narzędzia takie jak CodeQL z GitHuba i CodeGuru Reviewer z AWS pomagają organizacjom identyfikować i eliminować luki w zabezpieczeniach, budować bezpieczniejsze systemy i zabezpieczać przed cyberatakami.
Ludzki dotyk
Chociaż sztuczna inteligencja jest potężnym narzędziem, nie zastępuje ludzkiej wiedzy. Wykwalifikowani specjaliści ds. bezpieczeństwa cybernetycznego są niezbędni do sprawdzania zagrożeń oznaczonych przez sztuczną inteligencję i wykonywania zadań wysokiego szczebla, które wymagają ludzkiej oceny i doświadczenia. Sztuczna inteligencja zwiększa możliwości człowieka, umożliwiając zespołom ds. bezpieczeństwa pracę wydajniejszą i skuteczniejszą.
Trzymanie cybergrinchów na dystans
Zrozumienie, w jaki sposób atakujący wykorzystują sztuczną inteligencję i jak można ją wykorzystać w defensywie, ma najważniejsze znaczenie dla organizacji, które chcą chronić się przed zagrożeniami cybernetycznymi. W miarę postępu technologii cyberprzestępczości wyprzedzanie cyberprzestępców poprzez integrację sztucznej inteligencji ze strategiami bezpieczeństwa cybernetycznego jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Wkraczając w okres świąteczny, niezwykle ważne jest, aby nasze firmy były przygotowane na odparcie cyberprzestępców. Wykorzystując sztuczną inteligencję do zapewnienia cyberbezpieczeństwa, możemy chronić nasze zasoby cyfrowe i zachować świąteczną atmosferę.
Podejmując te środki, firmy mogą nie tylko chronić siebie, ale także sprawić, iż okres świąteczny pozostanie czasem euforii i świętowania, wolnym od obaw związanych z zagrożeniami cybernetycznymi. Zachowaj czujność, bądź bezpieczny i trzymaj cybergrinche na dystans w te Święta Bożego Narodzenia.
Justin Young jest dyrektorem ds. operacji bezpieczeństwa usług zarządzanych w firmie Odpdostawca transformacji cyfrowej i brytyjski partner usługowy roku 2024 firmy Microsoft. Z siedzibą w Manchesterze oferuje chmurę publiczną i prywatną, zabezpieczenia, aplikacje biznesowe, usługi niskiego kodu i usługi danych tysiącom klientów, od przedsiębiorstw po małe i średnie firmy oraz organizacje sektora publicznego .