OpenAI zatrudnia emerytowanego generała US Army. Edward Snowden ostrzega wszystkich przed skutkami

cryps.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: Sztuczna inteligencja wojsko


Były pracownik NSA Edward Snowden wszedł na temat tego, co zrobiła firma OpenAI. Ta zatrudniła u siebie byłego wojskowego. Jego zdaniem to bardzo zły znak.


  • Edward Snowden ostrzega przed skutkami zatrudniania byłych wojskowych w firmach Big Tech,
  • W podobne tony uderzył jakiś Elon Musk.

Edward Snowden ostrzega: OpenAI coś knuje

Snowden skomentował niedawne doniesienia mówiące o tym, iż ​​OpenAI zatrudniło emerytowanego generała armii USA i byłego szefa NSA – Paula Nakasone. Trafił on do zarządu spółki.

Nakasone stał na czele Agencji Bezpieczeństwa Narodowego w latach 2018–2023. Choć niektórzy twierdzą, iż pomoże on w kwestiach wykorzystania sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie, zdaniem Snowdena jest to “zdrada”. Dodał, iż nie warto już ufać OpenAI “ani ich produktom (ChatGPT itp.)”.

[Zatrudnienie Nakasone] To celowe, wyrachowane zdradzenie praw każdej osoby na Ziemi

– napisał i dodał, iż jego followersi na X “zostali ostrzeżeni”.

O co chodzi? prawdopodobnie o obawy dot. tego, iż były szef NSA będzie w OpenAI de facto “oficerem prowadzącym”. Może też oznaczać, iż państwo (w tym wojsko) może mieć rosnące wpływy w firmie z rynku AI.

To zaś może oznaczać jedno: większą kontrolę rządu nad produktami OpenAI, a może i wykorzystanie sztucznej inteligencji w inwigilacji.

They've gone full mask-off: 𝐝𝐨 𝐧𝐨𝐭 𝐞𝐯𝐞𝐫 trust @OpenAI or its products (ChatGPT etc). There is only one reason for appointing an @NSAGov Director to your board. This is a willful, calculated betrayal of the rights of every person on Earth. You have been warned. https://t.co/bzHcOYvtko

— Edward Snowden (@Snowden) June 14, 2024

Elon Musk też jest na “nie”

Nie tylko Snowden krytykuje OpenAI. Elon Musk – co warto dodać, założyciel konkurencyjnego startupu xAI – też od dawna atakuje Sama Altmana i “przebudzony” kierunek, jaki został obrany przez OpenAI.

Nie mogę się doczekać, aż OpenAI będzie miało dostęp do mojego telefonu

– zakpił w social mediach, gdy dowiedział się o ostatnich doniesieniach.

Mało tego, na początku tego tygodnia Musk rozpowszechnił wiadomość, iż OpenAI nawiązało współpracę z Apple. Cel? Zintegrowanie ChatGPT z urządzeniami od tej firmy.

Twórca Tesli oświadczył, iż w takim przypadku zakaże swoim pracownikom używania urządzeń Apple. Obawia się, iż OpenAI będzie miało dostęp do danych użytkownika telefona i skopiuje je na swoje serwery. Innymi słowy, oskarżył konkurentów o chęć okradzenia jego firmy z tajnych danych.

Can’t wait for OpenAI to have access to my phone …

— Elon Musk (@elonmusk) June 14, 2024

Idź do oryginalnego materiału