Orion niemal na horyzoncie – sukcesor GPT-4 podobno już w grudniu

homodigital.pl 2 tygodni temu

Konstelacja Oriona niedługo pojawi się na horyzoncie – i według doniesień serwisu Verge to oznacza, iż sukcesor GPT-4 pojawi się już wkrótce, bo w grudniu tego roku.

Media już od paru miesięcy donosiły, iż OpenAI trenuje swój następny duży model, następcę GPT-4. Czytaliśmy też, iż do jego trenowania używane są dane z udostępnionego niedawno modelu GPT-o1.

Następca GPT-4? To czym były GPT-4o czy o1?

Dla niektórych może być pewnym zaskoczeniem, iż Orion ma być następcą – bardzo już jak na standardy generatywnej sztucznej inteligencji leciwego – GPT-4. Dlaczego nie np. jednego z nowszych modeli, takich jak GPT-4o czy GPT-o1. Wynika to z faktu, iż GPT-4o było tylko iteracyjnym ulepszeniem GPT-4, głównie w zakresie poprawienia jego prędkości i efektywności obliczeniowej. Z kolei o1 nie jest – w odróżnieniu od GPT-4 – modelem ogólnego przeznaczenia, a modelem specjalizowanym w myśleniu matematycznym, logicznym i naukowym. Zbyt wolnym w większości zastosowań.

Orion ma być już tym wyczekiwanym następcą GPT-4, czyli swoistym GPT-5. Czy będzie się nazywał Orion, GPT-5 czy jeszcze jakoś inaczej? Nie wiemy. GPT-o1 był nazywany w doniesieniach medialnych Strawberry (Truskawka) i jego docelowa nazwa pojawiła się dopiero w dniu premiery. Podobnie może być z Orionem.

Grudniowy termin debiutu Oriona z grubsza odpowiada tajemniczej zapowiedzi szefa OpenAI Sama Altmana, który we wrześniu pisał, iż cieszy się, iż „wkrótce pojawią się konstelacje zimowe; są takie wspaniałe.” Orion jest jedną z takich konstelacji, najlepiej widoczną na półkuli północnej od listopada do lutego.

Orion w grudniu. Przełom czy tylko krok pośredni?

Czy Orion będzie prawdziwym przełomem? Według sugestii przedstawiciela OpenAI sprzed ponad miesiąca, Orion zaoferuje 100x większą wydajność obliczeniową niż GPT-4. A więc, mówiąc prościej, będzie w stanie generować tekst dużo szybciej niż nie tylko GPT-4, ale i GPT-4o. Czy w parze ze skokową poprawą prędkości pójdzie również skokowa poprawa jakości odpowiedzi? Zobaczymy.

Jak informuje Verge, OpenAI będzie chciało z czasem połączyć umiejętności Oriona i o1, by stworzyć ogólną sztuczną inteligencję (AGI). Czy to adekwatna droga? Niektórzy wciąż tak sądzą, choć główny naukowiec Mety Yann LeCun od dłuższego już czasu przekonuje, iż by osiągnąć AGI potrzebujemy innego podejścia niż ulepszanie dużych modeli językowych.

Idź do oryginalnego materiału