Chiny poczyniły znaczące postępy w dziedzinie energii odnawialnej, przewodząc światu zarówno pod względem mocy zainstalowanej energii słonecznej, jak i wiatrowej. Te źródła dręczy jednak problem niestałości i dlatego tak ważne są akumulatory sieciowe, które właśnie wkroczyły w nową erę pojemności.
8-megawatowy akumulator melduje się na służbie. To rewolucja nie bez powodu
Niedawno firma Envision Energy zaprezentowała akumulator o pojemności 8 megawatogodzin (MWh), który jest przeznaczony do zastosowań sieciowych i pozostaje zdolny do magazynowania energii wystarczającej do zasilania przeciętnego amerykańskiego domu przez prawie 27 dni. Co ciekawe, ten akumulator jest umieszczony w tradycyjnym, bo 20-stopowym kontenerze transportowym, waży 55 ton, wykorzystuje wysoko wydajne ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) o żywotności sięgającej prawie 16000 cykli ładowania oraz może zostać skonfigurowany do ładowania i rozładowywania w przedziale od dwóch do ośmiu godzin, odgrywając kluczową rolę w zrównoważeniu przerywanych źródeł odnawialnej energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa.
Czytaj też: Akumulatorowa rewolucja na horyzoncie. Supercienkie telefony i samochody onieśmielające zasięgiem
Pomimo swoich wyjątkowych możliwości, krótki czas trwania każdego cyklu oznacza, iż akumulator może działać tylko przez około trzy i pół roku przy maksymalnym wykorzystaniu. Jednak to i tak sprawia, iż dzieło Envision stanowi znaczący krok naprzód w porównaniu z poprzednim modelem o pojemności 5 MWh, który został wprowadzony do użytku zaledwie trzy miesiące wcześniej. Zgodnie z ogłoszeniem, system ten został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i obejmuje sześć warstw środków ochronnych – od monitoringu opartego na sztucznej inteligencji po wykrywanie gazów i opcjonalne systemy zraszaczy wodnych.