Pamiętaj o tym! 5 wskazówek z okazji dnia (nie)bezpiecznego Internetu

avlab.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Pamiętaj o tym! 5 wskazówek z okazji dnia (nie)bezpiecznego Internetu


Na początku lutego mamy tzw. „Dzień Bezpiecznego Internetu”, który został utworzony w ramach działań mających na celu zwalczanie potencjalnej złośliwej aktywności internetowej, z którą ma do czynienia przeciętny użytkownik podłączony do sieci. Chociaż Internet ma wiele zalet edukacyjnych i może służyć jako dobre źródło informacji, jest także miejscem, w którym kwitnie działalność przestępcza.

Informacje dostarczył Acronis – firma specjalizująca się w oprogramowaniu ochronnym oraz oprogramowaniu do sporządzania kopii zapasowych i odzyskiwania danych.

Ofiarami cyberprzestępców mogą paść szczególnie dzieci, które nie posiadają niezbędnej wiedzy potrzebnej do bezpiecznego poruszania się po sieci. Dzieci gwałtownie uczą się technologii, co ułatwia przekazanie im niezbędnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w Internecie. Dzięki proaktywnemu podejściu Twoje dzieci mogą być bezpieczne podczas korzystania z Internetu, przy minimalnej ingerencji w ich prywatność z Twojej strony.

  1. Monitoruj nawyki swoich dzieci związane z grami online – szczególnie to, z kim rozmawiają.

W ostatniej dekadzie gry online zyskały ogromną popularność, a tytuły takie jak Minecraft i Roblox umożliwiają małym dzieciom połączenie się z ludźmi z całego świata w celu wspólnej zabawy. To zachęca potencjalnych przestępców, którzy postrzegają dzieci jako łatwe cele, o czym świadczą ostatnie badania podające, iż ponad 40% dzieci korzystających z sieci w wieku od 10 do 14 lat przyznało się do rozmawiania z nieznajomymi przez Internet.

Jednak choćby przy tych zagrożeniach rodzice mogą podjąć pewne działania, aby zapewnić swoim dzieciom maksymalne bezpieczeństwo, jednocześnie nie ograniczając korzyści społecznych związanych z graniem online z przyjaciółmi.

Na przykład warto upewnić się, iż opcje czatu – zarówno tekstowego, jak i głosowego – są wyłączone lub przynajmniej wyłączone dla osób, których Twoje dziecko nie zna osobiście, na przykład dla kolegów ze szkoły. Przypomnij swojemu dziecku, aby skorzystało z funkcji „blokowania” dostępnej w tych grach i używało jej swobodnie w przypadku każdej osoby, która sprawi, iż dziecko poczuje się choć trochę nieswojo.

  1. Upewnij się, iż Twoje dziecko nie może dokonywać żadnych płatności w aplikacji ani online.

Poza podjęciem działań mających na celu zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa przed nieznajomymi ważne jest również, aby upewnić się, iż dzieci nie mogą niczego kupować w aplikacjach i witrynach, z których korzystają. Gry mobilne szczególnie ułatwiają dzieciom kupowanie waluty lub kosmetyków w grze w procesie znanym jako mikrotransakcja. W tym przypadku transakcje są dokonywane dzięki zaledwie kilku prostych dotknięć, które choćby małe dzieci mogą przypadkowo aktywować. Jedno z badań wykazało, iż ponad 8,2% rodziców zgłasza, iż ich dzieci wydają ponad 100 USD miesięcznie na zakupy w grach mobilnych.

Upewnij się, iż Twoje płatności są zablokowane hasłem. PIN, odcisk palca lub metody płatności powinny być całkowicie zablokowane w aplikacjach, z których mogą korzystać Twoje dzieci.

  1. Dbaj o prywatność danych swoich dzieci.

Prywatność danych jest coraz większym problemem wśród społeczności korzystającej z Internetu, a w mediach można nieustannie usłyszeć o poważnych naruszeniach danych. ONZ informuje, iż ponad 80% dzieci ma cyfrowy ślad przed ukończeniem drugiego roku życia, co budzi obawy co do tego, jakie informacje o swoich dzieciach udostępniają rodzice.

Dzieci wciąż uczą się, jakie informacje można udostępniać, a które są prywatne. Jednak choćby rozmowy między zaufanymi przyjaciółmi lub dane osobowe przechowywane w profilu online mogą zostać zauważone przez niewłaściwe osoby.

Naucz swoje dzieci, iż niektóre informacje, takie jak adres lub pełne imię i nazwisko, nigdy nie powinny być udostępniane w Internecie poza witrynami zatwierdzonymi i używanymi przez ich szkołę. Poza tym upewnij się, iż profile online Twoich dzieci są ustawione jako prywatne, aby mogli je oglądać tylko zatwierdzeni użytkownicy.

Zanim opublikujesz w mediach społecznościowych informacje o swoich dzieciach, pomyśl, kto może zobaczyć, co publikujesz i jakie mogą być intencje tych osób.

  1. Sprawdź ustawienia konta dziecka.

Oprócz ustawienia konta dziecka jako „prywatnego” większość sieci społecznościowych umożliwia również włączanie lub wyłączanie poszczególnych funkcji lub ustawień prywatności. Dzięki temu możesz podejmować konkretne decyzje dotyczące interakcji Twojego dziecka z platformą. Na przykład często możesz wyłączyć bezpośrednie przesyłanie wiadomości lub ustawić dzienne ograniczenia czasu korzystania z aplikacji na telefonie lub tablecie dziecka.

66% rodziców dzieci w wieku od 12 do 17 lat zgłasza, iż ich dziecko ma co najmniej jedno konto w mediach społecznościowych, które może potencjalnie ujawnić poufne informacje szerokiemu gronu odbiorców, jeżeli nie zostaną skonfigurowane odpowiednie ustawienia prywatności.

  1. Miej oczy i uszy szeroko otwarte.

Chociaż monitorowanie sposobu, w jaki dziecko korzysta z Internetu ograniczy potencjalne, zagrożenia przez cały czas bardzo ważne jest przekazanie dziecku wiedzy o tym, jak może samodzielnie zachować bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Internet to ogromne miejsce, a cyberzagrożenia stale się rozwijają – niemożliwe jest przygotowanie się na każdą ewentualność. Dlatego najważniejszą wskazówką jest otwarta i szczera rozmowa z dziećmi.

Daj im znać, iż zawsze mogą z Tobą porozmawiać o wszystkim, co zobaczą lub czego doświadczą w Internecie, bez obaw o negatywne konsekwencje. Ponadto podobnie jak w przypadku innych portali społecznościowych, pamiętaj, aby być przy dziecku, jeżeli będzie mieć do czynienia z przemocą w sieci, czyli z cyberbullyingiem.

Ponad połowa dzieci korzystających z sieci zgłasza, iż otrzymuje nękające wiadomości online. Można ograniczyć negatywne skutki takich wiadomości, jeżeli dziecko wie, jak je prawidłowo blokować i ignorować.

Acronis Cyber Protect Home Office

Wraz ze wzrostem popularności pracy i nauki zdalnej środki bezpieczeństwa w Internecie jeszcze nigdy nie były tak ważne. Przestępcy szukają pieniędzy i poufnych informacji, a ich taktyka staje się coraz sprytniejsza. Nie musisz się jednak obawiać, ponieważ przy odpowiedniej wiedzy i oprogramowaniu można bezpiecznie poruszać się po sieci.

Zachowanie bezpieczeństwa w dzisiejszym świecie online wymaga zintegrowanego podejścia. Acronis Cyber Protect Home Office zapewnia łatwą, wydajną i bezpieczną cyberochronę, łącząc niezawodne kopie zapasowe ze sprawdzoną, zintegrowaną obroną opartą na sztucznej inteligencji, aby bronić przed atakami typu ransomware i cryptojacking – a także funkcje filtrowania adresów URL, które blokują ładowanie złośliwych treści. Ponad 5 mln klientów na całym świecie polega na rozwiązaniach Acronis w zakresie ochrony danych.

Idź do oryginalnego materiału