Paweł Jakubik, Microsoft: Kluczem jest zrozumienie co sztuczna inteligencja zmieni w naszym życiu

agencja-informacyjna.com 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Sztuczna inteligencja portret Chat GPT


Agencja Informacyjna – Wywiady: – Myślę, iż uzasadniona jest obawa setek milionów ludzi na świecie, iż sztuczna inteligencja może w pewnym sensie zastępować tradycyjne zawody – mówi Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft Polska.

Rozmowa z Pawłem Jakubikiem, członkiem zarządu Microsoft Polska.

Jakie znaczenie dla zrównoważonego rozwoju ma branża informatyczna i cyfrowa?

Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft Polska: Szeroko pojęta branża cyfrowa już od kilku lat, a myślę, iż prawie dekadę, tworzy taki ‘leadership’, o ile chodzi o światowe rozumienie i budowanie modeli wokół zrównoważonego rozwoju. Microsoft jest organizacją globalną. My, ponad 7 lat temu, ogłosiliśmy pierwsze cele naszego zrównoważonego rozwoju, czyli to, iż do roku 2030 osiągniemy równowagę, o ile chodzi o ochronę środowiska, natomiast do roku 2050, iż jako światowy gigant technologii oddamy cały dług, który zaciągnęliśmy, czyli cały nasz dług węglowy.

To, co branża cyfrowa w tej chwili najwięcej, tak jakby, ma do wykonania, to jest to, iż żeby dostarczać usługi cyfrowe dla klientów, my musimy mieć tak zwane ‘data center’, czyli centra przetwarzania danych, i one są bardzo dużymi pożeraczami mocy energetycznej. Tutaj bardzo pilnujemy, aby zdecydowana większość tych centrów była na OZE, czyli na odnawialnych źródłach energii. Ośrodki, które między innymi otworzyliśmy wokół Warszawy, są już w tej chwili bardzo dobrze zrównoważone, właśnie z farm wiatrowych.

Natomiast myślę, iż to jest nie tylko kwestia energetyki, bo to jest kwestia oczywiście całego ESG, czyli całego aspektu społecznego, programów socjalnych, jak i ‘governance’. Też apeluję do wielu organizacji biznesowych, żeby ESG nie implementować w firmach od góry, od zarządu, dyrektorów, tylko żeby próbować je edukować, adoptować od dołu, od indywidualnych pracowników.

Alegoryczny portret Chat GPT stworzony przez sztuczną inteligencję DALL-E.

Zauważyliśmy, iż część liderów ESG światowych zaczyna zaszywać w modelach wynagrodzeń swoich pracowników cele klimatyczne, czyli każdy pracownik przy swojej ocenie, na przykład rocznej, i decyzji, czy dostanie bonusa, czy nie, musi wykonać też i opowiedzieć pracodawcy, co zrobił w tym celu swoim, czyli czy jego produkt, czy jego usługa, czy jego działania miały zaszyte też kwestie ochrony klimatu.

Jak branża informatyczna radzi sobie z literą “S” ze skrótu ESG, jeżeli chodzi o np. o realizację parytetów?

Paweł Jakubik: Jest pewien historyczny aspekt, iż większość uczelni technicznych kiedyś głównie kończyli mężczyźni. Myślę, iż big techy w ogóle pokazują pewien model. My już jesteśmy tej firmy na poziomie 30, prawie 35 proc. udziału kobiet w organizacjach. Oczywiście jeszcze mamy kłopot, iż idąc do góry w tej piramidzie zarządczej, na samej górze jest troszeczkę mniej tych kobiet, i teraz nad tym pracujemy.

Nie stosujemy sztywnych parytetów w organizacjach, ale w coachingu menedżerskim, wprowadzeniu tak zwanych kierowników zespołów, menedżerowie mają obowiązek przypominania o właśnie o tej równowadze płci w zespołach.

Bardzo tutaj korzystny jest rozwój, myślę, mentoringu, czyli nie tylko coaching, ale mentoring, czyli wykorzystanie doświadczonych pracowników i menedżerów, którzy dzielą się doświadczeniami i pokazują przykłady, iż kobiety wcale nie są słabsze, wcale nie są mniej inteligentne, a czasami wręcz mają lepsze wyniki niż mężczyźni. Także myślę, iż to jest duże zadanie przed światem biznesowym, ale ja jestem przeciwnikiem twardych parytetów, a bardziej za wyzwaniem miękkich systemów, abyśmy się w tym lepiej rozwijali.

Jakie Pana zdaniem będzie mieć znaczenie generatywna sztuczna inteligencja szczególnie dla Państwa branży?

Paweł Jakubik: Myślę, iż tu ciężko mówić tylko o naszej branży, bo na pewno sztuczna inteligencja to niesamowita szansa na rozwój kolejnych branż cyfrowych. Algorytmy, które pojawiły się w zeszłym roku w listopadzie, ten pierwszy algorytm OpenAI, czyli GPT-3.5, spowodował rewolucję. Oczywiście to nie jest tak, iż ten algorytm został wymyślony w miesiąc, bo Microsoft zainwestował pierwszą transzę inwestycji chyba w 2019 roku, czyli prawie 4 lata temu. Efekty są zdumiewające.

Zaskakujące jest oczywiście sztuczna inteligencja Google z algorytmem BARD, Amazon też doszedł ze swoimi ciekawymi narzędziami. Ale myślę, iż kluczem jest zrozumienie, co sztuczna inteligencja zmieni w naszym życiu codziennym i w naszej pracy zawodowej. Myślę, iż uzasadniona jest obawa setek milionów ludzi na świecie, iż sztuczna inteligencja może w pewnym sensie zastępować tradycyjne zawody.

Myślę, iż uzasadniona jest obawa setek milionów ludzi na świecie, iż sztuczna inteligencja może w pewnym sensie zastępować tradycyjne zawody.

Lekarstwem i odpowiedzią na to jest, jak sztuczna inteligencja wygeneruje nowe produkty, nowe usługi, które stworzą nowe zawody. Nie wiem, czy pan redaktor pamięta, ale w Łodzi mieliśmy pod koniec lat osiemdziesiątych kilkaset tysięcy szwaczek i zakłady włókiennicze. To jest taki mój ulubiony przykład. To nie jest tak, iż te kobiety które były szwaczkami wymarły w latach dziewięćdziesiątych. Nie – one się przebranżowiły na usługi, do gastronomii, do przeróżnych branż, które pomogły znaleźć tym setkom tysięcy kobiet nowy zawód. I myślę, iż przy GPT jest jedno z większych wyzwań.

Uważam, iż na szczeblu państwa to powinno być też dyskutowane, iż powinny być programy rządowe, które będą uświadamiały te zmiany, bo najgorszy w społeczeństwie jest strach. o ile wystąpi duży poziom strachu przed GPT, to on spowolni. I ta rewolucja przemysłowa, którą sztuczna inteligencja również napędza, nie przyniesie takich korzyści dla ludzkości, jak wcześniej maszyna parowa, elektryfikacja czy technologie informatyczne.

Autoportret sztucznej inteligencji DALL-E od Open AI.

Jeżeli wystąpi duży poziom strachu przed GPT, to on spowolni. I ta rewolucja przemysłowa, którą sztuczna inteligencja również napędza, nie przyniesie takich korzyści dla ludzkości, jak wcześniej maszyna parowa, elektryfikacja czy technologie informatyczne.

Czy sztuczna inteligencja nie wywołuje strachu, który nie przypomina Panu trochę ruchu luddystów w XIX wiecznej Anglii?

Paweł Jakubik: Przypomina trochę. Pamiętajmy, iż w życiu ludzkości wydarzają się pewne cykle. Rewolucje przemysłowe też występują w cyklach. Myślę, iż będziemy mieli przeróżne jeszcze zjawiska wokół wokół algorytmów. Zauważcie państwo, co robi Departament Stanu USA i jak przygotowywał prezydenta Biden, a on kilkakrotnie zaprosił tych wszystkich wielkich od nowego AI i powiedział, słuchajcie, jak wy to chcecie świat zarządzić? Jak wy to chcecie wdrożyć, żeby nie narobić więcej szkody niż pożytku? I tam naprawdę siedzą tęgie głowy.

W Unii Europejskiej są już też przy Komisji Europejskiej zespoły, które może nie twardymi regulacjami, ale jakimiś rekomendacjami wokół AI. Bo pamiętajmy, iż też jest też GPT, generatywna sztuczna inteligencja, który się uczy. Ten algorytm, który może być wykorzystywany kiedyś przez terrorystów albo przez siły zbrojne nieprzyjazne w sposób nieetyczny, czy niedopuszczalny według ludzkich wartości. Więc myślę, iż czeka nas przygotowanie pewnych legislacji wokół AI.

Mamy już pewnego rodzaju poprzednie wersje. Zanim przyszła generatywna sztuczna inteligencja, były już rekomendacje dużych organizacji światowych i Unii Europejskiej, azjatyckich i amerykańskich, żeby unormować AI. W Davos jest cały strumień wokół sztucznej inteligencji od 2012 roku, ale teraz to musimy gwałtownie przebudować pod GPT, bo GPT tak namieszał w prędkości wdrażania, iż tamte regulacje już są mało aktualne.

Czy pokusi się Pan o prognozę kiedy powstaną kolejne generacje Chat GPT?

Paweł Jakubik: Chat GPT 3.5 wyszedł w listopadzie 2022 r., 4.0 mieliśmy chyba w lutym, 100 milionów użytkowników było w tydzień, co są niewyobrażalne liczby. Pamiętam, ile Facebook zdobywał, który potrzebował 3 lat, z tego co pamiętam. Wiemy, iż już jest 4.5 beta. Wiemy, iż Polacy częściowo pracują nad 5.5.0. Tam chodzi głównie o to, by kwestie dostępu do uczenia się z danych były jak najbardziej aktualne, bo pamiętam, iż 3.5 miał tylko dostęp do danych z 2021 roku. Teraz już 4.0, 4.5 ma już dostęp do aktualnych danych. Polecam państwu również produkt Bing, czyli wyszukiwarkę internetową, w której sztuczna inteligencja jest zaszyta (korzysta z GPT). Można na każdym telefonie ściągnąć Binga i mieć już wersję 4.0 plus dostępną.

Kim jest Paweł Jakubik?

Paweł Jakubik od stycznia 2018 roku pełni nową funkcję Dyrektora ds. Transformacji Cyfrowej w Chmurze, członka Leadership Team w polskim oddziale Microsoft. Poprzednio w ramach polskiego Microsoft przez 4 lata prowadził Dział Usług i Konsultingu. Wspólnie z zespołem odpowiadał za doradztwo, wdrożenia i utrzymanie usług u największych klientów w sektorach: publicznym, bankowości i ubezpieczeń, energetycznym i przemysłowym oraz branżach takich jak sprzedaż, dystrybucja i produkcja. Wcześniej prowadził Dział Bankowości i Ubezpieczeń w Microsoft Enterprise – dziale, który zajmował się obsługą największych polskich banków i firm ubezpieczeniowych.

Swoje ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe dzieli na dwa okresy: biznesowy i technologiczny. Przez pierwsze trzynaście lat kariery zawodowej organizował i prowadził sieci sprzedaży, działy szkoleń i marketingu w sektorze finansowym. W Gerling Polska Życie był Dyrektorem Sprzedaży. W Zurich TUnŻ odpowiadał za segment klienta korporacyjnego. Pełnił funkcje członka zarządu Inter Polska odpowiedzialnego za sprzedaż, marketing i szkolenia.Po przejściu z biznesu do IT w latach 2005-2009 kierował działem sprzedaży i marketingu w Software AG. Podczas fuzji z webMethods odpowiadał za obszar procesów biznesowych i middle ware.

Agencja Informacyjna, Wywiady /EST, RaportCSR.pl/ 12.12.2023 r.

Ilustracje: DALL-E

Idź do oryginalnego materiału