PHPCircle 2022 – konferencja online w jedynej słusznej cenie

phphub.pl 1 rok temu

W dzisiejszym poście będzie trochę inaczej niż do tej pory. Jednym z celów tego bloga jest wspieranie ciekawych wydarzeń związanych z językiem PHP w Polsce! Tak się składa, iż za kilka dni będzie miała miejsce interesująca konferencja, którą chciałbym Ci polecić!

Czy jest coś lepszego niż konferencja o PHP? Pewnie, iż tak – konferencja online! A dodatkowo konferencja online, w której możesz uczestniczyć za darmo!

Właśnie tak! Wyobraź to sobie:

Nie musisz wychodzić z domu – nie oszukujmy się, jest przecież za zimno!

Nie musisz płacić – bo przecież nikt nie lubi płacić, czyż nie?

Nie musisz się choćby ubierać – czyli prawdziwa gratka dla devów pracujących zdalnie… ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A wiesz, jaka konferencja spełnia te wszystkie wymogi?

Konferencja o nazwie PHPCircle, która odbędzie się już niedługo, bo 15.12.2022! Bilet na eventa możesz zgarnąć sobie pod tym linkiem.

„PHP CIRCLE 2022 (online) to I. edycja dużej polskiej konferencja poświęcona PHP i architekturze oprogramowania.” – takie słowa możemy przeczytać na stronie konferencji PHPCircle.

PHPCircle, to konferencja online, skierowana do PHP Developerów. Organizatorzy tego wydarzenia są odpowiedzialni m.in za DevJsSummit, czyli bardzo ciepło przyjętego w świecie polskiego JS’a eventu online.

Planowana agenda prelekcji

Wiesz już, iż PHPCircle to interesująca konferencja. Przyjrzymy się zatem agendzie prelekcji, jaką przewidują organizatorzy PHPCircle.

Praktyczne automatyczne security usług napisanych z użyciem PHP

O godzinie 10:00 wystąpi Paweł Borowski, który poruszy tematy automatyzacji security. Jak możemy wyczytać w abstrakcie:

„Podczas krótkiej, ale dynamicznej prezentacji (polecam kawę przed!), pokażę parę narzędzi DevSecOps i jak je używać do sprawdzania usług napisanych przy użyciu PHP. Omówię procesy, które każdy początkujący i zaawansowany oficer bezpieczeństwa musi przynajmniej kojarzyć. Zastanowimy się nad wdrożeniem i konfiguracją w sposób uporządkowany, który pozwoli nam sprostać normom, wymogom bezpieczeństwa i obawom klientów. Omówimy m.in. na co widać w repozytoriach, skanerach podatności i syslogach. Pokażę, jakie luki mogą znaleźć działy bezpieczeństwa i jak wygląda zamykanie luk.”

Trunk Based Development

O 11:30 głos zabierze Tomasz Ślązok. W trakcie swojej prelekcji opowie o Trunk Based Development. Nie wiesz, co to jest? Warto zatem wpaść i posłuchać. O swoim wystąpieniu Tomasz pisze co następuje:

„O tym jak przy coraz większych zespołach i rozwijających się projektach utrzymać wysoką jakość kodu z jednoczesnym zapewnieniem bardzo szybkiego procesu dostarczania zmian na produkcji. Wszystko według praktyk stosowanych w największych firmach IT oraz z wykorzystaniem fundamentów metodologii Agile, a w szczególności Extreme Programming i Continuous Delivery.”

Porównanie konceptów Iteratora i Generatora w PHP

I tutaj prawdziwa gratka dla czytelników phphub.pl ( ͡° ͜ʖ ͡°), ponieważ sam będę miał przyjemność wystąpić na tej konferencji. Postaram Ci się trochę opowiedzieć o Iteratorach i Generatorach. Następnie pokażę Ci benchmarki przy użyciu kilku implementacji. A to wszystko po to, żebyś mógł lepiej adresować klasyczne wyzwania optymalizacyjne w swoim projekcie. Ponadto pokażę Ci jak nie dać się zagiąć na technicznej rozmowie rekrutacyjnej, gdy padną pytania właśnie o te koncepty w PHP. Poniżej podrzucam pełny abstrakt prezentacji, która odbędzie się o godzinie 13:00.

„Generator to koncept bazujący na Iteratorze, który został wprowadzony do języka PHP stosunkowo dawno, bo już w wersji 5.5. Mimo to wielu deweloperów nie zdaje sobie sprawy z tego, iż takie byty w ogóle istnieją, czym się od siebie różnią oraz jak można je wykorzystać na swoją korzyść. Na prelekcji wyjaśnię te dwa koncepty na poziomie teoretycznym oraz omówię różnice między nimi. Przy użyciu pewnej typowej implementacji, przeprowadzę benchmark, który wykaże, kiedy warto skorzystać z jednego z tych rozwiązań, aby zaadresować problemy natury optymalizacyjnej w projekcie.”

Programowanie funkcyjne w PHP8

To prelekcja, które osobiście bardzo mocno wyczekuję! O 15:00 wystąpi Mateusz Wojczal, który opowie o programowaniu funcyjnym w PHP8! Jak możemy przeczytać w abstrakcie:

„Języki używające programowanie funkcyjne de facto wprowadzają nowe funkcjonalności do innych języków, nie omijając PHP – Garbage Collection obecny w PHP był już w pierwszych wersja Lispa w 1958 roku (tak, 64 lata temu!) Niestety w PHP 8.1 nie ma jeszcze Generyków, ale pojawiły się inne funkcjonalności. Chciałabym przedstawić tą cześć konceptów używanych w FP w kontekście PHP.”

Bądź leniwy – niech narzędzia zrobią to za Ciebie!

Na sam koniec mamy coś dla leniwych programistów. Czyli podobno tych najskuteczniejszych ( ͡° ͜ʖ ͡°). O 16:30 wystąpi Grzegorz Korba, który wystąpi z prezką o następującym abstrakcie:

„Język PHP mocno się rozwija, a wraz z nim narzędzia wspomagające proces wytwarzania i weryfikację jakości. Poza frameworkami do testów istnieją jeszcze narzędzia, które mogą pomóc wyłapywać potencjalne problemy i nie wymagają stałego narzutu, jaki wiąże się z pisaniem testów. Są też takie, które pomogą nam iść z duchem czasu i korzystać z dobrodziejstw jakie niosą nowsze wersje języka lub przeprowadzą automatyczną refaktoryzację umożliwiając upgrade zależności do nowszych wersji. Przyjrzyjmy się im i temu jak można je wdrożyć w proces Continuous Integration.”

Podsumowanie

Osobiście staram się bardzo mocno wspierać wszystkich polskich organizatorów wydarzeń o PHP. Mamy zupełne nowy event, a to dopiero jego pierwsza edycja! Trzymam kciuki, żeby były kolejne. Mam nadzieję, iż ty również wesprzesz organizatorów swoją obecnością i razem dorzucimy kolejną cegiełkę do budowania polskiej społeczności PHP!

Jeżeli jednak nie dasz rady się pojawić, to postaram się później zdać relację z wydarzenia na tym blogu, tak aby nic cię nie ominęło!

Na sam koniec raz jeszcze – PHPCircle. Wpadaj!

Idź do oryginalnego materiału