Platforma Google Cloud: opcje przechowywania kluczy w chmurze Google

cyberfeed.pl 2 tygodni temu


Pierwszym krokiem Google w kierunku chmury był App Engine uruchomiony w 2008 r. Google Cloud Storage pojawił się później w 2010 r. Od tego czasu firma stale rozwijała się do tak zwanej w tej chwili Google Cloud Platform (GCP) i umocniła swoją pozycję jednego z trzy, globalna „hiperskala” przechowywanie w chmurze dostawcy.

Chmura Google jest postrzegany jako najbardziej techniczny z trzech hiperskalerów, a analitycy plasują go na trzecim miejscu – po Amazon Web Services (AWS) i Microsoft Azure – pod względem udziału w rynku. Google stale poszerza swoją ofertę pamięci masowej i dysponuje kompleksowym pakietem technologii. Niektóre, takie jak Cloud Storage, to oferty pamięci masowej przeznaczone wyłącznie do zabawy. Inne, takie jak BigQuery, atakują określone rynki, oferując pamięć masową w ramach usługi.

Google Cloud: opcje przechowywania

Google oferuje trzy główne produkty do przechowywania w chmurze: Cloud Storage, Persistent Disk i Filestore. Ceny opierają się na pojemności pamięci masowej, klasie pamięci masowej, częstotliwości dostępu, wymaganej wydajności oraz, w niektórych przypadkach, sieci i dostępie opłaty za wyjazd. Google udostępnia także szereg lokalizacji, w tym lokalizacje jedno-, dwu- i wielostrefowe.

Przechowywanie w chmurze

Oryginalna oferta Google, Cloud Storage, to obiektowy system przechowywania, który obsługuje cztery poziomy przechowywania. Ceny są różne w zależności od poziomua także wykorzystane regiony geograficzne.

Standardowa pamięć masowa przeznaczona jest na „gorące” dane, które wymagają natychmiastowego dostępu, z umową dotyczącą poziomu usług (SLA) na poziomie 99,9% dla sklepu w jednym regionie. Nearline Storage jest przeznaczony do przechowywania danych przez co najmniej 30 dni i udostępniany co najmniej raz w miesiącu.

Nearline jest zalecany do tworzenia kopii zapasowych, plików multimedialnych i archiwów. Ma nieco niższą SLA, na poziomie 99%. Google zaleca jednak przechowywanie danych w Coldline i Archive w celu długoterminowego przechowywania danych. Coldline i Archive mają takie same umowy SLA jak Nearline.

W przypadku jednego regionu (Londyn, Europa Zachodnia2) usługa Cloud Storage kosztuje 0,023 USD za gigabajt (GB) miesięcznie w przypadku wersji Standard, 0,013 USD w przypadku Nearline, 0,007 USD w przypadku Coldline i 0,0025 USD w przypadku Archive.

Istnieją również opłaty operacyjne zależne od używanych przestrzeni nazw. Za każdy poziom inny niż Standard pobierana jest opłata za odzyskanie (0,01 USD/GB w przypadku Nearline, 0,02 USD/GB w przypadku Coldline i 0,05 USD/GB w przypadku Archive).

Trwały dysk

Persistent Disk to oferta firmy GCP skierowana do środowisk zwirtualizowanych. Dysk trwały jest udostępniany na konwencjonalnych dyskach twardych (HDD) lub dyskach półprzewodnikowych (SSD) z szeregiem poziomów wydajności opartych na operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) i przepustowość. Oferuje również dysk trwały migawkiszyfrowanie i wysoka dostępność dzięki replikacji między regionami.

Ceny dysku trwałego różnią się w zależności od typu maszyny wirtualnej (VM), którą uruchamia klient. Google pobiera opłaty za użytkowanie obrazów dysków „premium”. Należą do nich Red Hat Enterprise Linux, w tym RHEL dla SAP, SUSE Linux Enterprise Server (i SLES dla SAP), Ubuntu Pro Windows Server i SQL Server.

Koszt zależy również od samego serwera. Na przykład maszyna wirtualna Google f1-micro kosztuje 0,02 dolara za godzinę, a maszyna wirtualna n1-standard-8 kosztuje 0,11 dolara za godzinę. Na ostateczną cenę składają się opłaty za maszynę i obraz. Mogą być one złożone, dlatego zespoły IT powinny skorzystać z kalkulatorów cen Google.

Magazyn plików

Filestore to zarządzany przez Google magazyn plików lub usługa NAS w chmurze. Filestore korzysta z Network File System (v3 i v4.1) i oferuje dyski twarde lub dyski SSD w zależności od wymagań wydajnościowych użytkownika.

Filestore może łączyć się z maszynami lokalnymi, maszynami wirtualnymi Google Compute Engine, klastrami Google Kubernetes Engine, zewnętrznymi magazynami danych i usługami Cloud Run. Warstwy obejmują warstwę podstawową, warstwę regionalną, warstwę przedsiębiorstwa i warstwę strefową, przy czym ta ostatnia jest ukierunkowana na obciążenia, w tym obliczenia o wysokiej wydajności (HPC), zaawansowaną sztuczną inteligencję (AI) i duże zbiory danych. Google oferuje także kopie zapasowe i migawki w Filestore.

Ceny wahają się od 0,19 USD za sztukę gibibajt (GiB) miesięcznie (Londyn) za podstawowy dysk twardy, 0,36 USD za podstawowy dysk SSD, 0,30 USD za pamięć masową strefową i o dużej skali oraz 0,55 USD za warstwy Regional i Enterprise. Ceny opierają się na zapewnionej pojemności, a nie na rzeczywistym wykorzystaniu.

BigQuery, Cloud SQL Firestore i AlloyDB

Google Cloud Platform obejmuje również pamięć masową wraz z produktami bazodanowymi i analitycznymi.

CloudSQL pozwala użytkownikom dostosować pamięć masową do swoich potrzeb podczas uruchamiania relacyjnych baz danych w chmurze. Ceny pamięci masowej dla CloudSQL wahają się od 0,108 USD/GB miesięcznie w przypadku dysku twardego do 0,204 USD/GB miesięcznie w przypadku dysków SSD (oba dane dotyczą Londynu). Pamięć masowa o wysokiej dostępności kosztuje więcej.

Firestore to w pełni zarządzana baza danych dokumentów NoSQL, która według Google obejmuje automatyczne skalowanie oraz funkcje offline. Ze swojej strony AlloyDB to chmurowa baza danych Google kompatybilna z PostgreSQL. Pamięć masowa dla AlloyDB obejmuje regionalną pamięć klastrową w cenie od 0,0004109 USD/GB na godzinę oraz pamięć masową na kopie zapasowe w cenie 0,000137 USD/GB na godzinę.

BigQuery działa w nieco inny sposób, ponieważ pamięć jest zintegrowana ze stosem BigQuery. Google podkreśla, iż ​​użytkownicy BigQuery nie muszą udostępniać ani rezerwować miejsca na dane. Zamiast tego platforma automatycznie przydziela miejsce na dane, gdy użytkownik przesyła dane.

Oznacza to, iż za udostępnioną, ale niewykorzystaną przestrzeń dyskową nie są naliczane żadne koszty, chociaż BigQuery pobiera osobne opłaty za moc obliczeniową i miejsce na dane. BigQuery automatycznie przechowuje również dane w strefach dostępności, a hiperskaler twierdzi, iż system został zaprojektowany pod kątem dostępności na poziomie 11 dziewiątek.

Koszty wahają się od 0,02 USD/GiB miesięcznie w przypadku aktywnej pamięci logicznej i 0,044 USD/GiB miesięcznie aż do 0,01 USD/GiB miesięcznie w przypadku długoterminowej pamięci logicznej. W każdym przypadku pierwsze 10GiB jest bezpłatne co miesiąc.



Source link

Idź do oryginalnego materiału