Podcasty – co, jak, dlaczego? + lista w tej chwili słuchanych przeze mnie podcastów

simplecoding.pl 5 lat temu

Podcast – na pewno słyszałeś kiedyś to słowo. prawdopodobnie wiesz też albo chociaż trochę kojarzysz co to jest. Wielu ludziom kojarzy się ze słuchaniem nagrań, czyjegoś gadania, dużej ilości czasu potrzebnej do poświęcenia aby tego słuchać. Często słuchanie podcastu jest uważane za stratę czasu. o ile tak uważasz to jesteś w błędzie. Wiele podcastów daje ogromną wartość, a słuchanie ich może kosztować Cię conajwyżej zmianę nawyków, a nie poświęcenie czasu!

Czym jest podcast?

Podcasty to nic innego jak nagrania audio (czasem też video) udostępniane w sieci. Często są one udostępniane jako większa spójna całość, jakaś seria. Często są też udostępniane w regularnych odstępach czasu. zwykle podczas nagrań autor dzieli się swoimi przemyśleniami, przeprowadza rozmowę z inną osobą na jakiś konkretny temat lub po prostu próbuje nas czegoś nauczyć, zwykle na podstawie swoich doświadczeń. Odcinek podcastu zwykle trwa od kilku minut do choćby i dwóch-trzech godzin (z dłuższym chyba się nie spotkałem). Celem podcastu (przynajmniej tych, które słucham) często jest przekazanie konkretnej wiedzy lub po prostu skłonienie nas do myślenia nad różnymi aspektami (naprawde, przeróżnymi) lub zainspirowanie nas.

Jak znaleźć podcast dla siebie?

Cóż, jest to banalnie prosta sprawa. Chcesz posłuchać podcastów o podróżach? Wygooglaj “podcast podróże”. Podcasty o sporcie? Wygooglaj “podcast sport”. I wiele wiele innych. Mógłbym tu wymieniać w nieskończoność. Prawdopodobnie nie ma tematu o którym ludzie nie nagrywają. Zobaczysz z resztą to na końcu posta. Lista słuchanych przeze mnie podcastów jest naprawdę róznorodna.

Druga opcja – aplikacje na telefony często mają swoje różnego typu wyszukiwarki, kategorie, sugestie. Rzadko z tej opcji korzystam, ale dla osób zaczynających z podcastami może to być interesująca alternatywa na początek.

Ostatnia, chyba najczęściej praktykowana przez mnie ścieżka znajdowania nowych podcastów to słuchanie podcastów polecanych przez inne osoby. Ludzie, którzy są dla mnie inspiracją, często mają swoje blogi, vlogi i/lub podcasty. Często w tych miejscach sami polecają innych twórców, zwykle dlatego bo sami ich słuchają i od nich czerpią wiedzę i inspirację. Nie zawsze “małpuję” w stu procentach, ale przynajmniej sprawdzam podcasty, które polecają.

Kiedy słuchać?

Opcji jest wiele. Wiele ludzi myśli, iż musi znaleźć godzinkę czasu powiedzmy, położyć się na łóżku i po prostu słuchać i nic nie robić. Cóż, tak też można, ale uważam, iż nie ma to sensu. Można to robić w lepszych chwilach. Moja ulubiona – bieganie.

Biegam zwykle 3 razy w tygodniu, od 30 do 120 minut każda sesja. Podczas biegania, ludzie często słuchają muzyki. Osobiście też tak kiedyś robiłem. Myślałem nawet, iż bieganie bez muzyki jest niemożliwe. Z muzyką podczas biegania jest trochę jak z kawą. Daje kopa, ale jak używamy tego cały czas to jest to bardziej uzależnienie niż faktyczna próba uzyskania efektu jaki daje. Natomiast jak posłuchamy muzyki podczas biegania, powiedzmy, raz na miesiąc to już ten efekt (którym są “dodatkowe siły” w przypadku słuchania energicznej muzyki podczas biegania) jest zdecydowanie mocniejszy.

Wracając do słuchania podczas biegania. Nie dość, iż wykorzystuję czas na sport, to jeszcze w tym samym czasie jestem w stanie się czegoś dowiedzieć, nauczyć się albo po prostu rozmyślać nad czymś ważnym w życiu. Z dwa tygodnie potrzebowałem by się przyzwyczaić do takiego sposobu biegania (przede wszystkim miałem wrażenie początkowo, iż “nie mam mocy w nogach”), ale ostatecznie okazało się to świetnym posunięciem. Inne aktywności sportowe jak jazda na rowerze, siłownia albo spacer to też dobry czas na podcast.

Lubię bardzo też słuchać podcastów podczas podróży. Także zastąpiło mi to muzykę. Siedzisz w autobusie czy w pociągu, idziesz z buta, prowadzisz samochód…wszędzie możesz posłuchać, a już i tak tracisz czas na transport to czemu nie wykorzystać go lepiej jak Cię to nic tak naprawdę nie kosztuje?

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której lubię czasem posłuchać podcastu. Podczas gotowania! W Portugalii trochę co prawda mój system żywieniowy się rozregulował (o czym na pewno wspomnę w poście podsumowującym wyjazd), natomiast w Polsce często trzymam się mocno swojej diety. Wiąże się to z tym, iż aby tracić jak najmniej czasu w przygotowywanie posiłków to robię “michę” raz, ale na cały dzień. Czasami potrafi mi to zająć godzinę czasu. Czemu i by wtedy nie założyć słuchawek i posłuchać mądrych ludzi? Oczywiście, rób to z głową! Szkoda by było, gdyby kabelek od słuchawek zapętlił Ci sie w blenderze.

Jak słuchać?

Może zacznę od strony technicznej odpowiedzi na to pytanie. Często podcasty są udostępniane w postaci plików mp3, które można przesłuchać na wiele sposobów. Jest to jakaś opcja. Jest to opcja najmniej wygodna.

Obecnie posiadam telefona z systemem Android. Aplikacji, jak pewnie wiesz, jest tam duuuuuuużo, zwykle do wszystkiego. Do podcastów również ich nie brakuje. Osobiście korzystam z aplikacji Podcast Addict w wersji bezpłatnej. Wystarcza w zupełności, pasek reklam na dole totalnie mi nie przeszkadza, bardzo łatwo mogę zakolejkować sobie różne epizody, mogę pobrać odcinek by słuchać w wersji offline (co jest przydatne za granicą, transmisja danych może kosztować, a wifi w kieszenie nie noszę). Mocno polecam. o ile dodajesz podcast w aplikacji poprzez jakiś link zewnętrzny to nie może być to byle jaki link. zwykle najlepiej podać tam feed RSS do podcastu. Nie powinno być to jednak problemem. Do tej pory nie spotkałem się z podcastem, który by nie posiadał czegoś takiego. zwykle takie feedy występują w postaci XML albo trochę przyjemniejszej dla oka. Przykładowy feed dla podcasta DevTalk tutaj.

Są jeszcze inne opcje oczywiście. Wyznawcy Steve’a Jobsa na iTunes mają wydzielony dział z podcastami, na Spotify również jest co raz więcej podcastów. Osobiście na ten moment korzystam tylko z Podcast Addict.

Jest też inna kwestia do rozważenia – ta bardziej metodologiczna. Załóżmy, iż znalazłeś fajny podcast (przynajmniej tak Ci się wydaje), ale jest już 200 odcinków. Nieraz możesz się zrazić, w końcu i tak tego nie przesłuchasz…osobiście zabierając się za podcast, zaczynam od początku, niezależnie od ilości odcinków. Natomiast nie słucham wszystkich. Po tytule można wywnioskować często czy temat będzie interesujący czy też nie. Nieraz przeskakuję parę odcinków i to jest jak najbardziej ok. Często odcinki nie są bezpośrednio powiązane ze sobą co ułatwia nam swobodne skakanie po nich.

Lista podcastów w tej chwili słuchanych przeze mnie (stan na 20.05.2018):

Skoro poświęciłem czas na przygotowanie wpisu o podcastach to prawdopodobnie myślisz, iż sam mam swoją listę. Nie jesteś w błędzie Słucham podcastów, prawie codziennie. Warto zaznaczyć, iż większość podcastów jest NIEPROGRAMISTYCZNYCH! W końcu, nie samym kodem programista żyje. Programistyczną wiedzę zwykle wolę zgłębiać w inny sposób. Na mojej liście w tej chwili znajduje się 9 podcastów. Jestem natomiast otwarty cały czas na nowości. o ile sam chciałbyś coś mi polecić, zostaw komentarz. Kolejność na liście przypadkowa.

      • Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – cóż, postaci Michała Szafrańskiego chyba nikomu nie muszę przestawiać? Bardzo znany bloger, który pisze o aspekcie finansowym życia a także nagrywa podcast, w którym rozmawia nie tylko o tym. Często są poruszane w podcaście różne aspekty dotyczące życia, na przykład pasja. Nieraz zapraszani są goście z wielu różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą.
      • Lepiej Teraz – podcast Radka Burnickiego to jedna wielka fala inspiracji. Prawie każdy odcinek jest prowadzony w formie wywiadu z osobą zaproszoną do odcinka. Zawsze goście mają coś interesującego do powiedzenia, a dla mnie wiele tych rzeczy to totalne nowości. W jednym odcinku usłyszysz osobę, która jest dietetykiem by w następnym usłyszeć o kimś, kto robi karierę na YouTube a jeszcze później posłuchasz o niewidomym ultramatończyku. Niesamowita inspiracja.
      • Mała Wielka Firma – chyba najdłużej istniejący podcast w sieci polskiej, z którym cały czas jestem do tyłu (ponad 200 odcinków!). w tej chwili jest on prowadzony przez jedną osobę – Marka Jankowskiego (wcześniej tworzył duet z Pawłem Tkaczykiem). Poruszane są tam różne aspekty prowadzenia biznesu, które zaciekawią przede wszystkim osoby, które chcą zacząć albo dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem (jakimkolwiek).
      • DevTalk – podcast techniczny prowadzony przez Macieja Aniserowicza. Tutaj także każdy odcinek jest prowadzony w formie wywiadu. Często są zapraszani specjaliści z danej technologii, ale i nie tylko. Możemy też posłuchać tam o różnych aspektach programistycznego życia, takich jak blogowanie, zarobki, zdrowie psychiczne oraz fizyczne, a także kwestie prawne.
      • Finanse Bardzo Osobiste – kolejny podcast finansowy, tym razem prowadzony przez Marcina Iwucia. W jego przypadku akurat bardziej polecam jego bloga niż podcast, natomiast z podcastu możemy także dużo pożytecznej wiedzy uzyskać, głównie o finansach osobistych, kredytach i wychodzeniu z długów.
      • Projektant Życia – cóż, Mirka Burnejko chyba nikomu nie muszę przedstawiać? Już nie raz o nim na tym blogu wspominałem. Mirek w końcu zabrał się do nagrywania podcastu. Odcinki są krótkie (kilkunastominutowe), ale bardzo treściwe. Nie ma tam zbędnego gadania, same “mięcho” – triki, narzędzia zwiększające naszą wydajność lub też różnego typu wskazówki przydatne w życiu.
      • Talking Kotlin – jedyny w tej chwili przeze mnie słuchany podcast anglojęzyczny. Jak nazwa wskazuje, jest to podcast poświęcony mojemu ukochanemu Kotlinowi, prowadzony przez Hadiego Hadiriego (dobrze odmieniłem?). Hadi w tej chwili pracuje w firmie która rozwija ten język – JetBrains.
      • Startup My Way – jedno z ostatnich moich odkryć, czyli podcast Bogusza Pękalskiego poświęcony startupom. Każdy odcinek to inspirujący wywiad z osobą, która osiągnęła sukces rozwijając swój startup. Wiele wskazówek oraz historii dających do myślenia. o ile nie masz problemu z długimi odcinkami (2 godziny to norma z tego co pamiętam) to zdecydowanie warto.
      • Retrospektywa – stosunkowo młody podcast Mateusza Kupilasa, znanego szerzej jako JavaDevMatt lub “tego od Programisty na Emigracji”. Jest to kolejny podcast prowadzony w formie wywiadu z gościem podczas którego są poruszane różne zagadnienia dotyczące prowadzenia projektu (zazwyczaj) programistycznego od zarządzania, finansowania poprzez implementacje, promocje oraz inne zagadnienia z tym związane.

Podsumowanie

To by było na tyle. o ile do tej pory nie słuchałeś podcastów to wierzę, iż tym wpisem zachęciłem Cię do spróbowania czerpania wiedzy w ten sposób. o ile już jednak wcześniej miałeś styczność z podcastami to może znalazłeś tutaj jakiś nowy podcast dla siebie? Myślę, iż każdy mógł czegoś dowiedzieć się z tego posta Gorąco zachęcam do zostawienia komentarza z polecanymi przez Ciebie podcastami lub wskazówkami na temat podcastów. Do przeczytania!

Idź do oryginalnego materiału