Podcasty – edycja 2019

simplecoding.pl 4 lat temu

Hej, dzisiaj krótszy wpis ode mnie. Prawie rok temu napisałem co nieco o podcastach. Napisałem co to jest, jak ich słuchać, jak znajdować podcasty dla siebie oraz podzieliłem się z Tobą listą podcastów które wtedy słuchałem. Prawie rok minął, dużo czasu. Co się zmieniło?

Co, jak, gdzie?

Zanim pójdziemy dalej, o ile temat podcastów jest Ci obcy albo nie wiesz o czym mówię wyżej – odsyłam do postu sprzed roku. Tam wytłumaczyłem wiele rzeczy z tym związanych i jak podejść do tematu.

Zmiany, zmiany

Wydawałoby się, iż z podcastami dużo się dziać nie może. Nic bardziej mylnego. Co raz więcej podcastów pojawia się na Spotify! Osobiście nie korzystam z tego medium do słuchania podcastów, ale myślę, iż może być to wygodne narzędzie do zabawy z podcastami. Przede wszystkim szukanie nowych twórców jest tam przyjemne myślę dzięki interfejsowi graficznemu jaki tworzy Spotify (czy to na desktopie czy na urządzeniach mobilnych).

Moja prywatna zmiana co do podcastów dotyczy słuchawek. Rok temu Michał Kukliński rozwiązał jeden z moich problemów. Często słucham podcastów w kuchni czy przy wysiłku. Kabelki są problematyczne. Telefon na ramieniu czy w kieszeni też może stanowić kłopot. Słuchawki bezprzewodowe ułatwiają, życie! w tej chwili korzystam z tych konkretnych i mogę polecić. Dzięki Michał raz jeszcze!

Lista podcastów w tej chwili słuchanych przeze mnie (stan na 02.05.2019)

Jeżeli porównamy listę z tą poniżej z listą z roku poprzedniego to zauważysz trochę zmian. Część podcastów przestało dawać wartość, część mocno zwolniło. Szkoda zapychać sobie aplikacje subskrybcjami z których nie korzystam i ograniczyć się do tych aktywnie słuchanych. Lista w roku 2019 prezentuje się następująco:

  • Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – cóż, postaci Michała Szafrańskiego chyba nikomu nie muszę przestawiać? Bardzo znany bloger, który pisze o aspekcie finansowym życia a także nagrywa podcast, w którym rozmawia nie tylko o tym. Często są poruszane w podcaście różne aspekty dotyczące życia, na przykład pasja. Nieraz zapraszani są goście z wielu różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. (obecny również w 2018 roku na mojej liście)
  • Porozmawiajmy o IT – moje odkrycie roku 2019ego. “Porozmawiajmy o IT” to podcast poruszający wiele problemów świata IT, które nie są związane z konkretną technologią. W tym podcascie usłyszymy m. in. o projektach pobocznych, organizacjach turkusowych, produktywności oraz fuckupach. Gorąco polecam. (nowość na liście)
  • Elite Mentality – kolejny nieprogramistyczny podcast na liście (dużo ich!) i nowość. “Elite Mentality” to podcast w którym Cyprian Majcher rozmawia ze znanymi sportowcami, którzy osiągneli w swoim fachu poziom mistrzowski. Gośćmi byli już m. in. Szymon Kołecki, Karol Kłos czy Karol Bielecki. Niesamowici ludzie o niesamowitej mentalności, którzy zdecydowanie mają się czym dzielić ze światem! (nowość na liście)
  • Kropka nad M – bardzo luźny podcast Marcina Hinza o triathlonie, którym ostatnio się mocno jaram. Rozmowy głównie o treningach, zawodach oraz różnych zagadnieniach związanych ze sprzętem. W końcu wszędzie nas otacza w tej chwili elektronika (nowość na liście)
  • Mała Wielka Firma – chyba najdłużej istniejący podcast w sieci polskiej, z którym cały czas jestem do tyłu (ponad 200 odcinków!). w tej chwili jest on prowadzony przez jedną osobę – Marka Jankowskiego (wcześniej tworzył duet z Pawłem Tkaczykiem). Poruszane są tam różne aspekty prowadzenia biznesu, które zaciekawią przede wszystkim osoby, które chcą zacząć albo dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem (jakimkolwiek). (obecny również w 2018 roku na mojej liście)
  • Lepiej Teraz – podcast Radka Budnickiego to jedna wielka fala inspiracji. Prawie każdy odcinek jest prowadzony w formie wywiadu z osobą zaproszoną do odcinka. Zawsze goście mają coś interesującego do powiedzenia, a dla mnie wiele tych rzeczy to totalne nowości. W jednym odcinku usłyszysz osobę, która jest dietetykiem by w następnym usłyszeć o kimś, kto robi karierę na YouTube a jeszcze później posłuchasz o niewidomym ultramatończyku. Niesamowita inspiracja. (obecny również w 2018 roku na mojej liście)
  • DevTalk – podcast techniczny prowadzony przez Macieja Aniserowicza. Tutaj także każdy odcinek jest prowadzony w formie wywiadu. Często są zapraszani specjaliści z danej technologii, ale i nie tylko. Możemy też posłuchać tam o różnych aspektach programistycznego życia, takich jak blogowanie, zarobki, zdrowie psychiczne oraz fizyczne, a także kwestie prawne. (obecny również w 2018 roku na mojej liście)
  • Motoryka człowieka – kolejny podcast sportowy, w którym rozmowy są głównie o treningu i przygotowaniu motorycznym człowieka. Kolejny podcast, który inspiruje, natomiast myślę, iż mocno specjalistyczny (nowość na liście)
  • Projektant Życia – cóż, Mirka Burnejko chyba nikomu nie muszę przedstawiać? Już nie raz o nim na tym blogu wspominałem. Mirek w końcu zabrał się do nagrywania podcastu. Odcinki są krótkie (kilkunastominutowe), ale bardzo treściwe. Nie ma tam zbędnego gadania, same “mięcho” – triki, narzędzia zwiększające naszą wydajność lub też różnego typu wskazówki przydatne w życiu. (obecny również w 2018 roku na mojej liście)
  • Talking Kotlin – jedyny w tej chwili przeze mnie słuchany podcast anglojęzyczny. Jak nazwa wskazuje, jest to podcast poświęcony mojemu ukochanemu Kotlinowi, prowadzony przez Hadiego Hadiriego (dobrze odmieniłem?). Hadi w tej chwili pracuje w firmie która rozwija ten język – JetBrains. (obecny również w 2018 roku na mojej liście)
  • Startup My Way – podcast Bogusza Pękalskiego poświęcony startupom. Każdy odcinek to inspirujący wywiad z osobą, która osiągnęła sukces rozwijając swój startup. Wiele wskazówek oraz historii dających do myślenia. o ile nie masz problemu z długimi odcinkami (2 godziny to norma z tego co pamiętam) to zdecydowanie warto. (obecny również w 2018 roku na mojej liście)

A Ty jakich podcastów słuchasz? Gorąco zachęcam do podzielenia się wiedzą, chętnie poznam nowe interesujące podcasty. Może coś z kryminałami dla odmiany, prawdziwe historie?

Idź do oryginalnego materiału