Polska wśród ofiar rosyjskich hakerów powiązanych ze służbami FSB

avlab.pl 2 tygodni temu

W ostatnich dniach (jak wynika z analiz firmy Check Point Software) grupa APT Gamaredon atakowała Polskę dzięki nowego narzędzia hakerskiego LitterDifter, które zaprojektowane zostało do rozprzestrzeniania się za pośrednictwem dysków USB i dającego w efekcie stały dostęp do urządzenia ofiary. Wykryto je w sieciach ukraińskich oraz kilku innych państw świata, w tym Polski. Eksperci zaznaczają, iż nie jest pewne czy cele poza Ukrainą były obierane z premedytacją.

Gamaredon wyróżnia się tym, iż atakuje szeroką gamę podmiotów ukraińskich, co świadczy o nieustannym zaangażowaniu w realizację celów szpiegowskich. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SSU), ukraiński organ ścigania oraz główny organ wywiadu i bezpieczeństwa w obszarach działalności kontrwywiadu i zwalczania przestępczości zorganizowanej, zidentyfikowała Gamaredona jako funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), rosyjskiej służby bezpieczeństwa wewnętrznego i kontrwywiadu.

LitterDrifter, najnowsze narzędzie Gamaredona w jego cyberarsenale, to robak napisany w VBS, posiadający podwójną funkcjonalność. Jego głównym zadaniem jest automatyczne rozprzestrzenianie się na dyskach USB i nawiązywanie komunikacji z serwerami C&C (dowodzenia i kontroli). Ten strategiczny projekt umożliwia Gamaredonowi utrzymanie stałego dostępu do swoich celów.

Rozkład ofiar według państw – próbki robaka wysłane do serwisu VirusTotal.

Chociaż Gamaredon atakuje głównie podmioty ukraińskie, charakter robaka LitterDrifter wprowadza do jego działań element globalny. Oznaki możliwych infekcji zaobserwowano w takich krajach jak USA, Wietnam, Chile, Polska, Niemcy, a choćby Hongkong. Sugeruje to, iż podobnie jak inne robaki USB, LitterDrifter mógł rozprzestrzenić się poza pierwotnie zamierzone cele, stwarzając szersze zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa na całym świecie.

W stale zmieniającym się krajobrazie zagrożeń cyberbezpieczeństwa niektóre gangi wyróżniają się śmiałością i wytrwałością. Gamaredon, znany również jako Primitive Bear, ACTINIUM i Shuckworm, to wybitny gracz w dziedzinie rosyjskiego szpiegostwa. Gdy wiele rosyjskich grup cyberszpiegowskich działa w cieniu, Gamaredon jest szczególnie widoczny w swoich kampaniach na dużą skalę, pozostawiając ślad, który badacze cyberbezpieczeństwa chętnie przeanalizują.

Idź do oryginalnego materiału