Polski rynek IT przyspiesza. Ofert pracy więcej o 68%, rośnie znaczenie AI i specjalizacji

itreseller.com.pl 2 dni temu

W pierwszej połowie 2025 roku liczba ofert pracy w branży IT wzrosła o 68% rok do roku – wynika z danych portalu justjoin.it. Eksperci przewidują, iż w drugiej połowie roku ten trend się utrzyma, zwłaszcza w obszarach związanych ze sztuczną inteligencją (AI) i uczeniem maszynowym (ML). Coraz wyraźniej zarysowuje się też konsolidacja rynku wokół najbardziej poszukiwanych specjalizacji.

“Polski rynek IT w pierwszym półroczu 2025 roku odzwierciedla globalną ekspansję związaną z rozwojem sztucznej inteligencji. 68-procentowy wzrost ofert na portalu justjoin.it w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku to skutek ‘gorączki AI’. Firmy aktualnie intensywnie wdrażają AI i automatyzują procesy biznesowe. Technologie przyszłości – AI, data science i zaawansowane programowanie stają się motorami wzrostu” – powiedział head of engineering Paweł Baraniewicz w justjoin.it.

Jak podkreśla CEO portalu Piotr Nowosielski, sektor nie tylko odrobił straty z wcześniejszych lat, ale wchodzi w nową fazę rozwoju napędzaną innowacjami:

“W drugiej połowie roku spodziewamy się jeszcze większego przyspieszenia w obszarze AI/ML oraz konsolidacji rynku wokół najbardziej pożądanych specjalizacji. Firmy będą coraz agresywniej walczyć o seniorów, jednocześnie podnosząc poprzeczkę dla juniorów. Niewykluczone też, iż model hybrydowy stanie się standardem w IT, wypierając całkowicie pracę zdalną i stacjonarną”

Wśród najczęściej poszukiwanych kompetencji w I półroczu 2025 roku znalazły się: sztuczna inteligencja, analiza danych oraz programowanie. Najwięcej ogłoszeń dotyczyło specjalizacji Data (9,7%), Java (9,4%) i JavaScript (8,3%). Dynamicznie rosło także zapotrzebowanie na ekspertów w obszarach DevOps, Analytics i Python. Szczególne ożywienie w rekrutacjach AI/ML miało miejsce w miesiącach wiosennych.

Średnia pensja w branży IT wyniosła 22 769 zł brutto, co oznacza wzrost o 12% w porównaniu do analogicznego okresu 2024 roku. Najwyższe wynagrodzenia odnotowano w specjalizacjach: Java, JavaScript, Security, Architecture, DevOps i Data. – Polska wyrasta na najważniejszy hub technologiczny Europy Środkowo-Wschodniej, łącząc wysoką jakość pracy z konkurencyjnymi kosztami – ocenia Baraniewicz.

Z analizy justjoin.it wynika, iż aż 52,3% ofert kierowano do specjalistów na poziomie seniorskim, 41,8% do midów, a zaledwie 5,9% do juniorów – podobnie jak w poprzednich okresach. Jednocześnie to właśnie początkujący programiści aplikują najczęściej, co potęguje dysproporcje między popytem a podażą talentów.

“Średnia pensja 22 770 zł (+12 proc. r/r) plasuje Polskę jako atrakcyjny hub technologiczny CEE, łączący konkurencyjne koszty z wysoką jakością. Utrzymujące się wysokie płace w kategoriach ogłoszeń Java, Data, Architecture, DevOps, Security wskazują kierunek transformacji: od outsourcingu do strategicznych kompetencji. Paradoks rynku przejawia się w dysproporcji między popytem a podażą: mimo, iż ponad 52% ofert skierowanych jest do doświadczonych specjalistów, to juniorzy aplikują dwukrotnie częściej. To wskazuje na strukturalny problem – brak doświadczonych specjalistów przy jednoczesnym napływie początkujących programistów, wypieranych przez rozwiązania AI. Długofalowo jednak brak juniorów dziś może oznaczać brak seniorów jutro” – skomentował Baraniewicz.

Po raz pierwszy w historii badania model hybrydowy okazał się dominującym sposobem zatrudnienia w IT – stanowił 47,1% wszystkich ofert pracy, wyprzedzając pracę zdalną (46%).

Idź do oryginalnego materiału