Pośpiech czyli coś tu śmierdzi

blog.technicalleadership.pl 7 lat temu


Kiedy myślę sobie o różnych problemach, z którymi zmagają się organizacje, szczególnie o powtarzających się problemach, to zdecydowanie najbardziej charakterystycznym objawem tego, iż coś jest nie tak, jest pośpiech.

"Nie damy rady zorganizować 3 godzinnego warsztatu, bo nasi menedżerowie są strasznie zajęci"
"Musimy zrobić jednodniowe szkolenie - bo nie wyciągniemy menedżerów aż na dwa dni"
"Nie przyjdę na Sprint Review, bo mam kilka tematów do dokończenia"
"Prześle Ci podsumowanie spotkania (tekstem), bo nie znajdę czasu, żeby Ci to wytłumaczyć"
"To musi być koniecznie zrobione teraz, bo jutro zarząd tego potrzebuje"
"Nie mamy czasu w doprecyzowanie historyjek, bo mamy mnóstwo własnych zadań"

Znacie to?

Coraz bardziej się przekonuję, iż jeżeli słychać w wypowiedziach osób, iż nie mają czasu albo ktoś istotny dla ich projektu nie ma czasu, to jest to poważny problem, którego nie rozwiąże żadna technika, framework, zestaw narzędzi, szkolenie*, warsztat, trzęsienie ziemi. Nic!* no chyba, iż szkolenie z asertywności

Po co potrzebny jest czas? Widzę co najmniej kilka powodów:
1. Rozwiązanie poważnych problemów (organizacyjnych, procesowych, projektowych) wymaga refleksji, która wymaga zatrzymania, które wymaga czasu.
2. Dobra komunikacja wymaga czasu - po co szkolić się z komunikacji, jeżeli każda osoba w firmie jest wiecznie zabiegana. Tak! Dobra komunikacja wymaga czasu, czasu na:

  • wyjaśnienie problemowych sytuacji,
  • odkrycie iż jest problem i na czym on polega,
  • zsychronizowaniu tego co wiedzą wszyscy zaangażowani w temat,
  • zrozumienie celów i intencji innych.
Bez tego ani rusz!


3. Planowanie wymaga czasu, a w szczególności w celu jednoznacznego zdefiniowania i określenia, jakie są kryteria osiągnięcia celu.

4. Priorytetyzowanie wymaga czasu - selekcja rzeczy nieważnych. To jest główny punkt, jak nie masz czasu, robisz wszystko co popadnie, więc nie masz czasu. Odrzucanie, mówienie "nie"*, selekcja, zastanawianie się, gdzie jest owo 20% z zasady Pareto wymaga mnóstwo czasu, ale dzięki temu robisz 20% pracy a nie 95%.

* to po to, to szkolenie z asertywności

Jeśli nie masz czasu, to z ogromną dozą prawdopodobieństwa, marnujesz swój najcenniejszy w życiu zasób, jakim jest czas (poza samym życiem oczywiście ;-)).

Idź do oryginalnego materiału