Powstrzymanie cyberataków z Chin jest najwyższym priorytetem DHS w zakresie bezpieczeństwa infrastruktury

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Według raportu Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) do końca 2025 r. zwalczanie „cybernetycznych i innych zagrożeń stwarzanych przez Chińską Republikę Ludową” (ChRL) jest najwyższym priorytetem dokument zawierający wytyczne departament opublikował w ubiegły czwartek. W dokumencie opisano „wysiłki całego społeczeństwa” mające na celu ochronę infrastruktury krytycznej przed zagrożeniami zewnętrznymi, a Chiny znajdują się na szczycie listy.

Inne priorytety obejmują zarządzanie „ewoluującymi zagrożeniami” związanymi ze sztuczną inteligencją i innymi pojawiającymi się technologiami, łagodzenie słabych punktów łańcucha dostaw, przygotowanie na zagrożenia dla infrastruktury krytycznej związane ze zmianą klimatu oraz rozwiązanie problemu zależności od usług i komunikacji satelitarnej.

„Od systemu bankowego po sieć elektryczną, od opieki zdrowotnej po krajowe systemy wodociągowe i nie tylko – jesteśmy zależni od niezawodnego funkcjonowania naszej infrastruktury krytycznej z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa gospodarczego i bezpieczeństwa publicznego” – Sekretarz DHS Alejandro Mayorkas powiedział w A oświadczenie.

Z notatki wynika, iż ​​rząd federalny i społeczność wywiadowcza postrzegają Chiny jako jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego i są szczególnie zaniepokojone zdolnością i „chęcią” Chin do przeprowadzania cyberataków na infrastrukturę USA. Notatka ostrzega także przed potencjalnymi zagrożeniami wynikającymi z „innych szkodliwych działań w „szarej strefie”, w tym inwestycji finansowych, „tradycyjnego szpiegostwa” i zagrożeń wewnętrznych.

W kwietniu dyrektor FBI Christopher Wray powiedział, iż hakerzy są powiązani z chińskim rządem uzyskał dostęp do krytycznej infrastruktury USA i czekali „na odpowiedni moment, aby zadać niszczycielski cios”. W przemówieniu na szczycie Vanderbilt na temat współczesnych konfliktów i pojawiających się zagrożeń Wray powiedział, iż hakerzy z grupy cybernetycznej Volt Tajfun naruszył kilka amerykańskich firm z sektorów telekomunikacyjnego, energetycznego i wodnego.

DHS utworzyło a Grupa Robocza ds. Chin w 2020 r., aby zaradzić „nasilającemu się zagrożeniu” wynikającym z „złośliwej działalności Chin w dziedzinie handlu, cyberbezpieczeństwa, imigracji i własności intelektualnej” – powiedział wówczas pełniący obowiązki sekretarza DHS Chad Wolf.

W 2022 r. DHS opublikował „strategiczny plan działania” dotyczący zwalczania zagrożeń Chin dla bezpieczeństwa narodowego, uwzględniający wszystko, od naruszeń imigracyjnych po naruszenia praw własności intelektualnej. Działania obejmowały zbadanie sposobów rozszerzenia handlu „z raczkującymi sektorami chipów i podobnie myślącymi partnerami gospodarczymi, w tym Indiami i Tajwanem” oraz nadanie priorytetu wysiłkom mającym na celu ochronę amerykańskiej infrastruktury przed „złośliwą aktywnością cybernetyczną ChRL”. W zeszłym roku Mayorkas ogłosił ogólnowydziałowy 90-dniowy „Sprint zagrożeń ChRL”. Podobnie jak w planie na 2022 r., sprint podkreślił potrzebę ochrony infrastruktury krytycznej przed potencjalnymi cyberatakami, a także zobowiązanie do wykorzystania aparatu egzekwowania prawa imigracyjnego DHS do identyfikowania „nielegalnych podróżnych” z Chin, którzy przybywają do USA w celu „zbierania danych wywiadowczych i kradzieży własności intelektualnej” i nękać dysydentów.”

Kongres staje się także coraz bardziej jastrzębi w stosunku do Chin. W 2013 r. podkomisja Komisji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izby Reprezentantów ds. cyberbezpieczeństwa przeprowadził rozprawę na temat zagrożeń, jakie Chiny, Rosja i Iran stwarzają dla amerykańskiej infrastruktury. Wysiłki Kongresu mające na celu zakazać TikToka chyba iż zrezygnuje ze swojej spółki-matki z siedzibą w Pekinie, jest w dużej mierze zakorzenione w obawach związanych z bezpieczeństwem narodowym. Na początku tego miesiąca Komisja Izby Reprezentantów ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego przedstawił projekt ustawy uniemożliwiłoby to DHS zakup baterii od sześciu chińskich firm.



Source link

Idź do oryginalnego materiału