PREMIERA! RAPORT: THREE SEAS UNITED IN CYBERPOWER

cybersecforum.eu 2 lat temu
Zapraszamy do zapoznania się ze specjalnym raportem „Three Seas United in Cyberpower”, który skupia się m.in. na kierunku współpracy zorientowanej na bezpieczeństwo oraz przyszłości cyfryzacji w regionie Trójmorza. Partnerami wydania jest Google oraz BGK.
  • W Davos rozpoczęła się jedna z najważniejszych konferencji w roku – World Economic Forum. Wydarzenie dotyka tematów ważnych i aktualnych, nie mogło zabraknąć więc kwestii współpracy w obszarze bezpieczeństwa w regionie Trójmorza.
  • O tym traktuje przedstawiony w Domu Trójmorza przez Izabelę Albrycht, Przewodniczącą Rady Programowej CYBERSEC raport – Trójmorze zjednoczone w cybersile.
  • Zgodnie z wnioskami dokumentu region może stać się światowym hubem technologicznym, ale musi jeszcze więcej inwestować w przełomowe technologie, rozwijać projekty z obszaru infrastruktury cyfrowej oraz budować cyberbezpieczeństwo.

W 2018 roku think tanki z Europy Środkowo-Wschodniej wezwały do cybermodernizacji Inicjatywy Trójmorza, aby uczynić ją „gotową na przyszłość” i „odporną na wyzwania przyszłościmówiła Izabela Albrycht, Przewodnicząca Rady Programowej CYBERSEC.

To wezwanie z 2018 roku nie straciło na aktualności, a wręcz przeciwnie. Wraz z agresją Rosji na Ukrainę i zmianami geopolitycznymi jasnym stało się, iż musimy nadać nowy impuls współpracy zorientowanej na bezpieczeństwo regionu.

Bezpieczeństwo to dziś wspólny mianownik dla głównych obszarów współpracy państw Trójmorza: cyfrowego, energetycznego, transportowego – podkreślał wiceminister Paweł Jabłoński inaugurując dyskusję w pawilonie Trójmorza w Davos.

Państwa regionu wspólnie zmagają się z wieloma podobnymi wyzwaniami, w tym z cyberzagrożeniami. Ten wspólny krajobraz zagrożeń tworzy podatny grunt dla dalszego budowania regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. – Trójmorze musi być zjednoczone w cybersile. A przez cybersiłę rozmumiem nie tylko rozwijanie obszaru cyberbezpieczeństwa, ale także wspólne prace w zakresie innowacyjności, cyfryzacji i budowania przewag technologicznychpodkreślała Izabela Albrycht.

Potwierdził to Royal Hansen, wiceprezes Google, który zauważył, iż inwestycje w nowoczesne technologie pomagają niektórym, ale inwestycje w cyberbezpieczeństwo pomagają praktycznie wszystkim sektorom gospodarki.

Aktualna sytuacja uwypukliła konieczność wspólnego działania, pokazała tkwiącą w nim siłę. – Ścisła kooperacja Trójmorza ma fundamentalne znaczenie dla cyberbezpieczeństwa każdego kraju w regionie – mówił Paweł Nierada, wiceprezes BGK.

A Izabela Albrycht zauważyła, że – takie działania są o tyle prostsze, iż kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają żywy i innowacyjny sektor cyberbezpieczeństwa, który z powodzeniem może tworzyć jeden z filarów bezpieczeństwa we współczesnym świecie. Sektor rozwija się m.in. dzięki działaniom prowadzonym w ramach Unii Europejskiej oraz natowskiego akcleratora innowacji dla bezpieczeństwa (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic – DIANA).

Jaka jest tematyka raportu?

  • W kierunku współpracy zorientowanej na bezpieczeństwo w regionie Trójmorza.
  • Pandemia COVID-19 a cyfryzacja w regionie Trójmorza.
  • Trójmorze w obliczu cyberwojny: Jak region może stać się cyberpotęgą?
  • Cyberbezpieczeństwo w regionie Trójmorza po pandemii.
  • Fundusz Odbudowy szansą na cyfryzację regionu.
  • Rola centrów danych i usług chmurowych w rozwoju regionu Trójmorza.
  • Przyszłość cyfryzacji w regionie Trójmorza.

Zachęcamy do pobrania RAPORTU: Three Seas United in Cyberpower.

Dostępna angielska wersja językowa: TUTAJ.

Idź do oryginalnego materiału