Product Owner zarabia 20 000 zł w 2023 roku

enterthecode.pl 1 rok temu

Ostatnia aktualizacja 19 kwietnia, 2023

Product Owner (właściciel produktu) pełni kluczową rolę w zespołach stosujących metodykę Agile, zwłaszcza Scrum. To stanowisko, początkowo wiązane głównie z branżą IT, w tej chwili często występuje także w zespołach czysto biznesowych. Osoba na stanowisku właściciela produktu łączy w sobie wiedzę biznesową i techniczną, zarządzając produktem na różnych etapach jego rozwoju. Na jakie zarobki może liczyć Product Owner? Posiadając odpowiednie kompetencje, możesz zarobić choćby 20 000 zł.

Kim jest Product Owner?

Product Owner (PO) jest członkiem zespołu scrum. Product Owner to osoba odpowiedzialna za określanie wizji produktu, priorytetów dla zespołu deweloperskiego oraz za komunikację z interesariuszami. W praktyce właściciel produktu definiuje cele, które mają być osiągnięte przez produkt oraz dba o wartość biznesową dostarczaną przez zespół. Jego zadaniem jest także zbieranie wymagań od klientów oraz innych interesariuszy i przekładanie ich na konkretną pracę dla zespołu deweloperskiego.

Rola właściciela produktu w zespole scrum

Podobnie jak Scrum Master, Product Owner nie ma zwierzchnictwa nad innymi przedstawicielami zespołu. Do jego zadań należą przede wszystkim:

 • określenie celu i wizji produktu,
 • zapełnienie backlogu produktu zadaniami dla zespołu i nadanie im priorytetów,
 • udział we wszystkich spotkaniach scrumowych, aby upewnić się, iż prace rozwojowe są zgodne z harmonogramem wyznaczonym przez menedżera produktu,
 • komunikacja z interesariuszami i przekazywanie ich uwag zespołowi,
 • wizualizacja (product roadmap i customer journey map).

Ile zarabia Product Owner?

Porównajmy, jak wyglądają zarobki na stanowisku właściciela produktu na świecie oraz w naszym kraju.

Raport globalny

Jak wynika z raportu Scrum.org o wynagrodzeniach Product Ownera oraz Product Managera w 2022, średnia pensja roczna na stanowisku PO wynosi 91 000$ przy odchyleniu standardowym 49 400$. Wyniki te odnoszą się do średniej globalnej, gdyż w badaniu brało udział 510 osób wykonujących jeden w powyższych zawodów z całego świata.

  www.scrum.org

  Zarobki w Polsce

  Obiecująco wyglądają także średnie zarobki Product Ownera w Polsce. Pracując na podstawie umowy o pracę, można liczyć na miesięczne wynagrodzenie rzędu 9 393 zł brutto.

  Raport z Badania Społeczności IT 2023

  Jak wynika z Raportu z Badania Społeczności IT 2023, pracownicy kontraktowi zarabiają znacznie więcej — średnio około 20 232 zł. Tak duża różnica wynika nie tylko z formy zatrudnienia, ale także z doświadczenia pracowników — osoby posiadające własną działalność gospodarczą to zwykle osoby z dłuższym stażem pracy.

  Raport z Badania Społeczności IT 2023

  Jak zostać Product Ownerem?

  Jeśli opisane zadania PO oraz oferowane zarobki są dla Ciebie interesujące, zobacz jakie kompetencje są pożądane na tym stanowisku. Przeglądając oferty pracy z No Fluff Jobs, można zauważyć, iż częstymi wymaganiami są:

  • umiejętności organizacyjne oraz analityczne,
  • umiejętności komunikacyjne,
  • znajomość metodologii Scrum Agile lub pokrewnych,
  • znajomość narzędzi do zarządzania projektami,
  • znajomość języka angielskiego.

  Wielu pracodawców wymaga wyższego wykształcenia na kierunku informatyka, ekonomia czy matematyka. Nie jest to jednak konieczne. Zaczynając karierę jako Product Owner ważne będzie Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe, w którym wykazałeś się powyższymi umiejętnościami. Cenione będą także certyfikowane kursy dedykowane dla początkujących lub specjalistów z dziedziny PO. jeżeli zastanawiasz się, czy odnajdziesz się w roli właściciela produktu, czy może na innym stanowisku w zespole scrum, warto wykonać test predyspozycji.

  Idź do oryginalnego materiału