Programista 1/2025 (116) – styczeń/luty 2025 – Jak działa Internet – HTTP – SPIS TREŚCI

programistamag.pl 1 dzień temu

Zapraszamy do zamówienia magazynu w >>prenumeracie<<. Miesięcznik jest dostępny w formie papierowej, PDF, EPUB i MOBI oraz AZW3. Do prenumeraty papierowej zawsze dołączamy wydania elektroniczne.

BIBLIOTEKI I NARZĘDZIA

Gwiazda morska i korutyny, czyli Seastar w praktyce (>>więcej o tym artykule<<)

Seastar jest zaawansowaną, otwartoźródłową biblioteką C++ zaprojektowaną do implementacji aplikacji serwerowych wymagających ekstremalnej wydajności na nowoczesnym sprzęcie wielordzeniowym. Dzięki swojemu unikalnemu podejściu do alokacji zasobów oraz zorientowaniu na asynchroniczność Seastar umożliwia pełne wykorzystanie potencjału współczesnych procesorów, minimalizując jednocześnie opóźnienia. Biblioteka ta jest sercem ScyllaDB – niezwykle wydajnej bazy danych NoSQL kompatybilnej z Apache Cassandra.

Paweł "Krzaq" Zakrzewski

CSS Utility classes
Na przykładzie TailwindCSS

Mam wrażenie, iż świat core’owych technologii frontendowych rozwija się w znacznie wolniejszym tempie i mniejszej skali niż świat uniwersalnych języków imperatywnych. Standard HTML 5 został opublikowany przeszło dekadę temu, a rozwój CSS i JavaScript odbywa się w zakresie pojedynczych obszarów i funkcjonalności (ostatnie duże zbiorcze, kompletne publikacje wersji odbyły się odpowiednio w 2018 i 2015 roku). Ponieważ więc na razie dużej rewolucji w tym obszarze nie możemy się raczej spodziewać, niektórzy programiści postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i budując rozwiązania na fundamencie istniejących technologii, zaproponowali zupełnie nowe podejście do programowania frontendu.

Wojciech Sura

JĘZYKI PROGRAMOWANIA

Współbieżność CSP w języku Go

Większość języków wspiera programowanie współbieżne dzięki zewnętrznej biblioteki (nierzadko nie należącej choćby do biblioteki standardowej), która stanowi abstrakcję wątków implementowanych przez system operacyjny. Wątki współdzielą pamięć, używając prymitywów synchronizacji dostępu do niej. W Go mechanizmy przetwarzania współbieżnego wbudowane są w sam język, a model współbieżności jest oparty na koncepcji komunikujących się procesów sekwencyjnych (ang. communicating sequential processes, CSP). Artykuł jest przeznaczony dla obecnych i przyszłych programistów Go, zaznajomionych z pojęciami z zakresu przetwarzania współbieżnego, i przedstawia koncepcję CSP, jej realizację w ramach języka oraz konsekwencje jej zastosowania w praktyce developerskiej.

Maciej Norberciak

PROGRAMOWANIE ROZWIĄZAŃ SERWEROWYCH

Kak działa Internet – HTTP (>>więcej o tym artykule<<)

Po lekturze dwóch poprzednich artykułów tej serii wiemy już, jak skonfigurować własną sieć domową (rozumiemy działanie routerów i switchy) oraz jak uruchomić prosty serwis internetowy stworzony przez kogoś innego (potrafimy przypisać nazwy DNS do konkretnych adresów IP). Teraz nadszedł czas, aby zgłębić „język”, którym posługuje się większość serwisów – protokół HTTP. Dokładne jego zrozumienie otworzy nam drogę do samodzielnej implementacji serwisów, lepszego rozumienia komunikacji internetowej na poziomie aplikacji, a także do efektywnego wykrywania i naprawiania problemów z komunikacją.

Dawid Pilarski

PROGRAMOWANIE APLIKACJI DESKTOPOWYCH

Rekin w strumieniu... czyli hakujemy Stream Decka (>>więcej o tym artykule<<)

Jak powszechnie wiadomo, jestem wielkim fanem koncepcji klawiatur makro: małych urządzeń, które pomagają automatyzować często powtarzane zadania. Jednym z pierwszych komercyjnych, zaawansowanych urządzeń tego typu jest Stream Deck zaprojektowany przez firmę Elgato, przejętą jakiś czas temu przez Logitecha. Wyposażony jest on w przezroczyste przyciski zamontowane ponad wyświetlaczem LCD, co pozwala każdemu z nich dynamicznie przyporządkowywać inne ikony.

Wojciech Sura

INŻYNIERIA OPROGRAMOWANIA

WordPress jako Headless CS Integracja z nowoczesnym front-endem dla elastycznych aplikacji

Mogłoby się wydawać, iż WordPress nie ma nic do zaoferowania inżynierom z sektora IT i jest narzędziem przeznaczonym do stawiania prostych stron internetowych lub aplikacji webowych w oparciu o PHP i JavaScript. Dlaczego więc Headless CMS zintegrowany z WordPress? Czy takie rozwiązanie może być dobre dla zaawansowanych i początkujących developerów? W tym artykule opisano, dlaczego używanie WordPress jako Headless CMS sprawdzi się jako rozwiązanie dla developerów na podstawie praktycznych przykładów i technik, które umożliwiają dostarczenie wydajnego i zaawansowanego technologicznie produktu dopasowanego do klienta.

Damian Ligmann

Z ARCHIWUM CVE

2024 Firewall/VP/Secure Gateway Rewind

Poprawa bezpieczeństwa software to żmudny, jednak coraz bardziej potrzebny proces. Statystyki z poprzednich lat wskazują na rosnącą liczbę zgłaszanych podatności (a co za tym idzie wydawanych identyfikatorów CVE). Miniony już rok 2024 idealnie wpisuje się w tę regułę. Jednak gdyby wskazać segment produktów, który wyróżniał się na tle innych, to będzie to zdecydowanie oprogramowanie produktów związanych z bezpieczeństwem, takich jak firewalle i bramy dostępowe.

foxtrot_charlie

Idź do oryginalnego materiału