Istnieją dziedziny życia, za którymi prawo z różnych powodów nie nadąża. Za archaiczne uznaje się chociażby prawo własności intelektualnej, a eksperci postulują również pilne zmiany dotyczące przepisów związanych ze sztuczną inteligencją. Ministerstwo Cyfryzacji właśnie opublikowało najnowszą wersję projektu Ustawy o systemach sztucznej inteligencji. Wprowadzono w nim modyfikacje wynikające z zakończonej pierwszej tury konsultacji społecznych.
Opublikowano nowy projekt Ustawy o systemach sztucznej inteligencji
Dynamiczny rozwój technologii związanych ze sztuczną inteligencją wymaga stworzenia odpowiedniego prawa, wyznaczającego jego granice. Nowy projekt Ustawy o systemach sztucznej inteligencji powstał przy uwzględnieniu ponad dwóch tysięcy uwag, opinii i propozycji z odbytych do tej pory konsultacji społecznych. Celem kodyfikacji jest czytelnie określenie zasad nadzoru oraz wprowadzenie rozwiązań wspierających innowacje i testowanie nowych technologii.
Jako jedni z pierwszych w UE proponujemy, na półtora roku przed obowiązkiem unijnym, uporządkowanie obszaru piaskownic regulacyjnych sztucznej inteligencji. Naszym celem jest zaprojektowania wsparcia inicjatyw innowacyjnych wspólnie z ekosystemem AI w Polsce. Proponujemy, żeby uczestnictwo mikro, małych i średnich przedsiębiorstw było nieodpłatne
– skomentował wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Przede wszystkim kontrola i bezpieczeństwo
Oprócz dodania rozdziału ósmego poświęconego wsparciu innowacji, zarysowano nowe zasady ograniczające uprawnienia kontrolujących specjalistów z Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji wobec kontrolowanych przedsiębiorców i instytucji. Nadzór będzie sprawowany zdalnie, a Komisja będzie miała nowy skład. Będzie odpowiedzialna za wspieranie i monitorowanie rozwoju, innowacji i konkurencyjności w obszarze badań i stosowania systemów sztucznej inteligencji.
W aktualnym projekcie członkami Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji mają być: przedstawiciel Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Państwowej Inspekcji Pracy, Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
– czytamy w projekcie Ustawy o systemach sztucznej inteligencji.
Ministerstwo Cyfryzacji rozszerzyło też w efekcie konsultacji skład komisji o przedstawicieli wyspecjalizowanych instytucji publicznych. Odpowiadając za takie sfery jak prawo i medycyna, które są istotne dla stosowania AI.
Novum jest też mechanizm układu w sprawie nadzwyczajnego złagodzenia sankcji. Jak czytamy, ma on „ułatwić stronie, wobec której toczy się postępowanie, jak najszybsze zakończenie stanu naruszenia przepisów i wdrożenie środków naprawczych, a także ubiegania się o złagodzenie sankcji”.
Przepisy trafią teraz do ponownych uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych.
Z nową wersją projektu Ustawy o systemach sztucznej inteligencji zapoznacie się w całości pod tym adresem.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji