Jeszcze w tym miesiącu będzie miała miejsce oficjalna premiera najnowszej odsłony SOLIDWORKS (anonsowanej w trakcie tegorocznej konferencji 3DEXPERIENCE World). Tymczasem CADblog.pl, w ślad za jednym z brytyjskich VAR rozwiązań SOLIDWORKS, przedstawia przegląd najciekawszych rozwiązań, które dostępne będą dosłownie za chwilę! Zapraszam do lektury…
Opracowanie: Maciej Stanisławski
Podobnie jak w ubiegłych latach (i poprzednich wersjach rozwojowych SOLIDWORKS), producenci systemu wzięli pod uwagę nie tylko własne pomysły, ale głos społeczności użytkowników tego jednego z najpopularniejszych na świecie systemów CAD. I tak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom „enduser’ów” :D, zdecydowano się wprowadzić m.in. następujące nowości i usprawnienia:
1. Ulepszona interakcja użytkownika
SOLIDWORKS 2025 wprowadza szereg usprawnień interfejsu użytkownika, które umożliwiają wykonywanie codziennych czynności jeszcze szybciej i bardziej intuicyjne. Szczególną uwagę zwraca funkcjonalność ułatwiająca naprawianie uszkodzonych wymiarów szkicu, tudzież ponownego podpięcia wymiarów, które utraciły punkt odniesienia/przytwierdzenia (ang. dangling dimensions). Dlaczego?
Jak wiadomo, wprowadzanie zmian w złożonym modelu w środowisku SOLIDWORKS (i w innych systemach CAD) może czasami powodować błędy w szkicach znajdujących się dalej w drzewie operacji, ponieważ szkice te mogą po dokonanych zmianach odnosić się do krawędzi modelu lub wierzchołka, który już nie istnieje, został przez nas usunięty, przekonstruowany, etc.
Do tej pory, aby to naprawić, musieliśmy ponownie przypiąć taki wymiar do nowego punktu odniesienia, ale w SOLIDWORKS 2025 pojawiła się nowa opcja automatycznego naprawienia wszystkich „dangling dimensions” i to po wykonaniu zaledwie jednej selekcji. To rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić ogromną ilość czasu.
Podobną, z pozoru niewielką zmianę, znajdziemy w środowisku dużych złożeń. Usprawniono menu w trybie Large Design Review, co umożliwia łatwiejsze i szybsze wybieranie między złożeniem, podzespołem, a pojedynczym elementem, częścią.
2. Udoskonalenia adekwatności edytora listy elementów ciętych konstrukcji spawanych
Teraz możliwe jest szybkie kopiowanie elementów listy cięć z jednej do wielu innych. To proste ulepszenie znacząco zwiększy efektywność dodawania informacji do modeli z długą listą BOM.
3. Efektywne renderowanie dzięki automatyzacji i „szybkiemu trybowi pracy”
Tworzenie atrakcyjnych wizualizacji na potrzeby marketingu będzie szybsze niż dotąd dzięki automatyzacji procesu tworzenia renderów w SOLIDWORKS Visualize, przy wykorzystaniu… SOLIDWORKS API. Dostępne teraz także w SOLIDWORKS Visualize, pozwala na renderowanie modeli bezpośrednio z SOLIDWORKS, lub na automatyczne konwertowanie ich na pliki projektów Visualize.
W SOLIDWORKS 2025 w Visualize można będzie wybrać tryb „szybki” do renderowania projektu przy użyciu silnika renderującego Stellar, ze wsparciem sztucznej inteligencji. Tryb ten zapewnia interaktywne renderowanie w czasie rzeczywistym, wykorzystując technologie Vulkan API i Deep Learning AI, aby wykorzystać maksymalnie wydajność kart graficznych nowej generacji, zwłaszcza podczas tworzenia renderów w wysokiej rozdzielczości.
4. Usprawniona kooperacja ECAD/MCAD i narzędzi do modelowania
Środowisko CircuitWorks wraz z najnowszą wersją SOLIDWORKS będzie teraz dostępne dla wszystkich użytkowników. Co więcej, teraz możliwe będzie także importowanie cech i charakterystyk układów – w tym ścieżek i kształtów – z ECAD do SOLIDWORKS, za pośrednictwem plików IDX (ang. Incremental Design Exchange).
To umożliwia dokładniejsze analizy (np. masy, termiczne, strukturalne oraz elektromagnetyczne), dzięki dostępowi do bardziej szczegółowych informacji o ścieżkach miedzianych na płytkach obwodów drukowanych (ang. PCB), co zapewnia pełniejszy (i wydajniejszy) proces ich projektowania i symulacji.
5. Większa elastyczność wymiarowania 3D i definiowania tolerancji
W SOLIDWORKS 2025 proces dodawania informacji o wymiarach i tolerancji do modeli 3D stał się szybszy, łatwiejszy, bardziej elastyczny i – najogólniej rzecz ujmując – bardziej przyjemny dla użytkownika.
Dotychczasowa praktyka wykazała, iż narzędzie, jakim jest DimXpert, jest często niedostatecznie wykorzystywane, ale może być ogromnym oszczędzaczem czasu, gdy mamy do czynienia z komponentami uzyskiwanymi metodą wtrysku, które wymagają nie tylko wymiarowania geometrycznego, ale także przyjęcia odpowiednich tolerancji.
Opcje obejmujące dodawanie adekwatności niestandardowych, dzielenie ścian i płaszczyzn tymczasowych oraz eksport adekwatności płaszczyzn/krawędzi zostały dodane przy eksporcie geometrii SOLIDWORKS do plików STEP 242.
6. Lepsze praca z rysunkami 2D
W SOLIDWORKS 2025 pojawiło się kilka świetnych usprawnień w tworzeniu rysunków technicznych 2D, aby ułatwić życie tak projektantom, jak i producentom, czy osobom zatwierdzającym dany projekt.
Ulepszony proces zatwierdzania
Usprawniono kontrolę jakości rysunków i proces zatwierdzania, pozwalając na wdrażanie zasad obowiązujących w konkretnych firmach dzięki definiowanych narzędzi „stempli zatwierdzających” na rysunkach, które mogą uczynić zatwierdzanie obowiązkowym i zintegrowanym elementem danego przepływu pracy (vide fot poniżej).
Oczywiście, zatwierdzający mogą przeglądać i zatwierdzać rysunki z dowolnego urządzenia (także zdalnego) dzięki usługom chmurowym SOLIDWORKS.
Udoskonalenia BOM dla elementów konstrukcyjnych
Kiedy tworzymy zestawienia materiałów na naszych rysunkach, możemy teraz wybrać, czy wyświetlać ilość dla elementów konstrukcyjnych w tabeli BOM jako ILOŚĆ lub DŁUGOŚĆ x ILOŚĆ (vide rys.). Może to generować oszczędność czasu przy dostarczaniu dokładnych informacji dla produkcji.
7. Szybsze modelowanie złożeń
W SOLIDWORKS 2025 wprowadzono również kilka usprawnień, które poprawiają przepływy pracy przy modelowaniu złożeń.
Ulepszone kopiowanie komponentów złożeń
Od dłuższego czasu możemy przyspieszać projektowanie złożeń, kopiując całe, kompletne komponenty złożeń. W wersji 2025 wprowadzono ponadto możliwość kopiowania komponentów wraz z wiązaniami zaawansowanymi i mechanicznymi.
Nowe opcje wykrywania kolizji
Dodano też opcję wykrywania kolizji między bryłami i powierzchniami, a także na wykrywanie kolizji w trybie Large Design Review.
8. Poprawiona wydajność systemu
Każde nowe wydanie SOLIDWORKS wprowadza zmiany poprawiające wydajność, oferujące szybsze prędkości i lepszą responsywność. Oprócz tych, nazwijmy to „standardowych usprawnień”, w nowym SOLIDWORKS 2025 wprowadzono w tym zakresie kilka zmian, które pomogą w płynniejszym obsługiwaniu dużych złożeń.
Asocjatywna funkcja wygładzania sylwetki
Nowe opcje wygładzania sylwetki modelu umożliwiają użytkownikom tworzenie wysoko uproszczonych części, które pozostają powiązane z częścią macierzystą (vide fot.).
Korzystanie z uproszczonych wersji tych modeli w złożeniach może przynieść znaczące zyski wydajnościowe podczas pracy z częściami i złożeniami o dużej szczegółowości.
Szybsze kalkulowanie adekwatności masy
Czas obliczania adekwatności masy w złożeniach został poprawiony, ponieważ SOLIDWORKS 2025 przelicza masę TYLKO zmienionych komponentów! Rozwiązanie, jak się okazuje, proste i skuteczne.
9. Efektywniejsza kooperacja i zarządzanie danymi
SOLIDWORKS 2025 wprowadza kilka inteligentnych dodatków, które pomogą zespołom w bezproblemowej pracy nad projektami. Po pierwsze, dostęp do Społeczności 3DEXPERIENCE można uzyskać teraz bezpośrednio ze środowiska CAD (vide fot. poniżej).
Dzięki temu członkowie zespołu pracującego nad danym projektem uzyskują możliwość łatwiejszego dzielenia się komentarzami, opiniami, aktualizacjami, informacjami o zmianach, innych powiązanych projektach etc. Doceni to każdy, kto w tym celu korzystał do tej pory z kilku platform wymiany danych i informacji (środowisko CAD plus równolegle np. SAP, Microsoft Teams, Outlook etc.).
Wprowadzona także nowa opcja powiadomień w czasie rzeczywistym pomaga całemu zespołowi np. pracować z najnowszymi wersjami plików.
SOLIDWORKS PDM dla 3DEXPERIENCE SOLIDWORKS
Osoby i zespoły, które korzystają z 3DEXPERIENCE SOLIDWORKS i wolą zarządzać swoimi plikami w SOLIDWORKS PDM niż na platformie 3DEXPERIENCE, teraz mają także taką opcję! To interesujący temat i prawdopodobnie postaramy się do niego powrócić.
10. Większa elastyczność modelowania części
W obszarze modelowania pojawił się w tym roku naprawdę szereg istotnych usprawnień. Opcje zaokrągleń o zmiennej wielkości, przy zachowaniu ciągłości przebiegu takiego zaokrąglenia, wykorzystują ulepszone (szybsze i stabilniejsze) algorytmy do tworzenia krawędzi.
Dzięki wprowadzonej możliwości używania poleceń wzorca liniowego i okrągłego do tworzenia wielu płaszczyzn lub osi, ustawienie geometrii odniesienia jest szybsze niż kiedykolwiek (vide fot. poniżej).
Nowe polecenie Wcięcie Gięcia (Bend Notch, fot. poniżej) umożliwia szybkie generowanie dostosowywalnych wcięć gięcia dla płaskich wzorów części blaszanych.
Dotychczasowe narzędzia do szybkiego wyboru krawędzi dla zaokrągleń są teraz również dostępne dla polecenia fazowania (fot powyżej). Wykorzystanie tych dynamicznych opcji pozwala gwałtownie wybierać krawędzie w tworzonych modelach.
Więcej informacji… już niebawem, po oficjalnej premierze nowego SOLIDWORKS 2025, a także na stronie DS SOLIDWORKS (link tutaj).
(ms)
Źródło: 3DS, SOLIDSOLUTIONS