Raspberry Pi wkracza w świat AI z… kamerą

sztucznainteligencjablog.pl 5 dni temu

Słyszeliście już, iż Raspberry Pi wkracza w świat sztucznej inteligencji? Właśnie wprowadzili na rynek kamerę, która przetwarza dane wizualne z wykorzystaniem modeli AI bezpośrednio na urządzeniu! Ta nowość nosi nazwę Raspberry Pi AI Camera i kosztuje około 70 dolarów. Co ciekawe, stworzona została we współpracy z Sony Semiconductor Solutions Corporation (SSS).

Nowa kamera

Co wnosi Raspberry Pi AI Camera?

Jednym z największych hitów tej kamery jest zastosowanie inteligentnego sensora obrazu Sony IMX500. Dzięki niemu, przetwarzanie obrazów dzięki AI odbywa się na chipie, eliminując konieczność posiadania zaawansowanych układów GPU lub akceleratorów. To sprawia, iż tworzenie narzędzi AI opartych na obrazach staje się bardziej dostępne i tańsze.

Specyfikacja techniczna, która robi wrażenie

Kamera wyposażona jest w około 12,3 megapikseli i może nagrywać w rozdzielczości 4056 x 3040 przy 10 klatkach na sekundę lub 2028 x 1520 przy 40 klatkach na sekundę. Jej oprogramowanie zawiera sieć neuronową, która pozwala na przetwarzanie obrazów już na samej kamerze, dzięki czemu Raspberry Pi może zająć się innymi aspektami urządzenia.

Lokalne przetwarzanie danych ma swoje ogromne zalety – zmniejsza obciążenie głównego urządzenia oraz umożliwia przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym bez konieczności korzystania z mocy obliczeniowej chmury. No i robi to wszystko bez opóźnień!

Kompatybilność i wsparcie

Jednym z największych plusów dla użytkowników urządzenia jest to, iż nowa kamera jest kompatybilna z większością ekosystemu Raspberry Pi. Można więc korzystać z ulubionych bibliotek sprzętowych i programowych, takich jak lib-camera i Picamera2.

Jak mówi Eben Upton, CEO Raspberry Pi Ltd.,

„Przetwarzanie obrazu oparte na AI staje się atrakcyjnym narzędziem dla developerów na całym świecie. Razem z naszym długotrwałym partnerem w zakresie czujników obrazu, Sony Semiconductor Solutions, stworzyliśmy kamerę Raspberry Pi AI, która korzysta z wiedzy Sony w tej dziedzinie. Nie możemy się doczekać, by zobaczyć, co nasi użytkownicy będą w stanie osiągnąć dzięki mocy tego sprzętu.”

Jestem naprawdę ciekaw, jakie nowe projekty powstaną dzięki tej kamerze. Może Wy macie już jakieś pomysły?

Idź do oryginalnego materiału