Replit: Narzędzie programistyczne dla uczniów, nauczycieli i programistów

kagopro.pl 2 lat temu

Replit jest to narzędzie, które umożliwia pisanie kodu, jego kompilację i uruchomienie w przeglądarce internetowej. Jest to narzędzie bardzo proste w obsłudze i w pełni darmowe.

Zawiera między innymi: edytor kodu, kompilator, okno konsoli, okno projektu, w którym widoczne są pliki projektu, okienko podglądu (w przypadku tworzenia stron internetowych).

Jest to środowisko bardzo rozbudowane. Można w nim pisać programy w ponad 20 językach programowania. Do najpopularniejszych należą: C++, C#, Python, PHP, Java, HTML, JS i wiele innych. Ma dużo wbudowanych frameworków np. Rails (Ruby) i Django (Python), z których możemy korzystać tworząc własne projekty.

Jak napisać własny program w języku C++ ?

Tworzenie własnego programu w języku C++ jest bardzo proste. Po zalogowaniu się do platformy https://replit.com/ w oknie startowym wybieramy przycisk Create repl. Wyświetla się nam okienko z wyborem języka programowania. Wybieramy język, wpisujemy nazwę projektu i mamy już utworzony początkowy projekt. Aby go uruchomić naciskamy zielony przycisk RUN. Po chwili program uruchamia się w okienku konsoli.

Narzędzie Replit, a tworzenie stron internetowych

Tworzenie własnej strony również jest bardzo proste. Pokażę to na przykładzie projektu w HTML. Stworzyłam nowy projekt HTML o nazwie strona. Dodałam w nim dwa nagłówki: Witaj świecie i To jest strona testowa. Po kliknięciu przycisku RUN, otrzymujemy w prawym oknie – widok podglądu strony. Co więcej dla naszej strony zostaje przydzielona domena tymczasowa : https://strona.kagopro.repl.co . Możemy uruchomić stronę w dowolnej przeglądarce wpisując ten adres. Adres to tak naprawdę: NazwaProjektu.NazwaUzytkownika.repl.co . Jest to duży plus ponieważ możemy nasz projekt udostępnić innym osobom podając po prostu linka.

Środowisko Replit dla uczniów i nauczycieli

Replit ma również wiele wbudowanych funkcji edukacyjnych, dzięki czemu jest świetny również dla nauczycieli i uczniów . Z menu bocznego mamy dostęp do zakładki Teams. Nauczyciel ma możliwość tworzenia zespołów, przypisywania do nich uczniów oraz pracy z nimi w czasie rzeczywistym.

Nauczyciel widzi, którzy uczniowie kodują. Wystarczy jedno kliknięcie, aby dołączyć do ich sesji i zobaczyć nad czym pracują. Można przejrzeć ich prace i wysłać opinie lub uwagi do całego projektu bądź do poszczególnych linijek kodu.

Wszystko to sprawia, iż Replit jest bardzo przydatnym narzędziem zwłaszcza w przypadku wirtualnej nauki. Nie musimy mieć na własnym urządzeniu zainstalowanego specjalnego oprogramowania, wystarczy nam wyszukiwarka internetowa.

Inne zalety narzędzia Replit

Nie musimy zapisywać projektu. Każdy projekt jest zapisywany automatycznie w chmurze. Możemy zalogować się na nasze konto Replit z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia: laptop, telefon, tablet i widzimy w My Repls wszystkie utworzone przez nas projekty.

Środowisko Replit daje również możliwość programowania w zespole: w trybie Multiplayer. Aby udostępnić projekt innym osobom należy nacisnąć szary przycisk Invite znajdujący się w prawym górnym rogu. Otwiera się okienko Invite. Możemy w nim zaprosić użytkownika wpisując jego nazwę lub możemy wygenerować link przyciskiem: Generate a join link i przesłać go osobom, które zapraszamy do wspólnej pracy nad projektem.

Wszystkie utworzone projekty możemy ściągnąć na nasz komputer, i odwrotnie. Pliki z naszego komputera możemy dołączyć do projektów w środowisku Replit.

Z poziomu Replit możemy również połączyć się z repozytorium plików GitHub. Możemy zapisywać tam nasze zmiany w projekcie.

Podsumowanie

Środowisko Replit mogę z całą pewnością polecić osobom uczącym się programowania: uczniom i studentom, a także nauczycielom. Narzędzie to na pewno bardzo ułatwi ich pracę. W przypadku zdalnej nauki może okazać się niezastąpione.

Co dalej...

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z naszym kursem online i książką. W kursie online: Programowanie dla dzieci i młodzieźy Język C++ korzystamy właśnie ze środowiska Replit.
Idź do oryginalnego materiału