Rośnie popularność laptopów z dwoma ekranami

instalki.pl 1 tydzień temu

Laptopy posiadające dwa ekrany to koncept, który nie wydaje się możliwy do realizacji – przynajmniej na konsumencką skalę. Producenci byliby zmuszeni do drastycznego cięcia kosztów lub wprowadzenia zauważalnych podwyżek. Zakładam, iż niezbyt wielu użytkowników chciałoby wyciągać z portfela kilka dodatkowych tysięcy złotych. Sama idea natomiast jest niezwykle interesująca i niosąca ze sobą szereg korzyści. Jakich konkretnie?

Laptopy posiadające dwa ekrany podbiją rynek?

Do pracy wykorzystuję zwykle komputer stacjonarny. Gdy muszę wykonać swoje obowiązki na laptopie, to zwykle zaczynam głośno wzdychać. Przyzwyczaiłem się bowiem do obecności dwóch monitorów – zakup dodatkowego ekranu uważam za jedną z najlepszych decyzji zakupowych w moim życiu. prawdopodobnie sporo czytelników podzieli moje zdanie, za pośrednictwem sekcji komentarzy koniecznie dajcie znać o swoich wrażeniach czy przemyśleniach.

  • Sprawdź także: Windows 11 24H2 Build 26100.712 wycofany. Co się dzieje?

Nie tak dawno ogłoszono notebook GPD Duo wyróżniający się obecnością dwóch 13-calowych wyświetlaczy OLED. Produkt oczywiście przykuł uwagę internautów, którzy niejednokrotnie narzekali na zbyt ograniczoną przestrzeń roboczą w standardowych konfiguracjach mobilnych. Ekrany rozkładane są tam pionowo, co nie jest zbyt intuicyjne – mimo wszystko konstrukcja spełnia swoje zadanie, to najważniejsze.

Teraz przyszedł czas na ukazanie podobnego produktu. Stoi za nim producent Acemagic obecny na targach Computex 2024. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami wystawiono laptopa X1 posiadającego poziomo rozkładające się 14-calowe wyświetlacze o rozdzielczości 1920 x 1200. Urządzenie widnieje na zdjęciu otwierającym ten artykuł. Poniżej natomiast publikujemy widok po złożeniu, on także nie należy do zwyczajnych.

Złożony ekran laptopa X1 / Źródło zdjęcia: Cowcotland

Co ze specyfikacją takich laptopów?

Francuskiemu serwisowi Cowcotland udało się wykonać kilka fotografii oraz zanotować specyfikację techniczną konceptowego urządzenia. Jego rdzeniem będzie procesor Intel Core i7-1265U lub Intel Core i7-1255U. Za wyświetlanie treści graficznych odpowie natomiast Intel Iris Xe. Do tego dojdzie obsługa pamięci RAM LPDDR4 oraz obecność dwóch gniazd NVMe M.2 2280 do przechowywania danych. Niestety konkretne wartości nie zostały podane. Zagości też bateria o pojemności 4000 mAh, co wydaje się niewielką pojemnością biorąc pod uwagę konieczność obsłużenia dwóch ekranów.

Nie wspomniano również o cenie czy dostępności. Wiemy tylko, iż użytkownicy otrzymają wybór pomiędzy systemem Linux a Windows 11, co jest rzadkością wśród producentów. Trudno jednak uznać firmę Acemagic za wiarygodną. Ten chiński podmiot został kilka miesięcy temu oskarżony o dostarczanie produktów z zainstalowanym oprogramowaniem szpiegującym. Miał to być jednorazowy i odosobniony przypadek, choć reputacja została już zszargana.

  • Przeczytaj również: Soczewki zasilane łzami. Oto technologia przyszłości?

Dlatego też laptopy z dwoma ekranami warto na razie traktować wyłącznie jako ciekawostkę. prawdopodobnie sporo osób chciałoby w taki sprzęt się wyposażyć, ale czy kiedyś będzie to możliwe? Czas pokaże.

Źródło: TechRadar, Cowcotland / Zdjęcie otwierające: Cowcotland

laptopy
Idź do oryginalnego materiału