Rozrost zasobów chmurowych – jakie niesie za sobą ryzyko?

kapitanhack.pl 2 miesięcy temu

Chmura stała się dobrodziejstwem dla dużych i rozproszonych organizacji ze względu na swoją elastyczność, skalowalność i opłacalność. Jednak bez odpowiedniego nadzoru ewoluuje w nieuporządkowany zbiór instancji, platform i zasobów przeplatających się przez środowisko firmy. Podczas gdy wzrost ten zwykle wiąże się ze wzrostem potrzeb operacyjnych, prowadzi do zjawiska zwanego Cloud Sprawl (rozrost chmury), czyli sytuacji, która stwarza zagrożenia zarówno ekonomiczne, jak i dla cyberbezpieczeństwa.

W wielu firmach działy wdrażają usługi lub maszyny wirtualne w chmurze niezależnie w celu ulepszenia zadań. Pracownicy mogą również zdecydować się na nieautoryzowane instancje chmury (shadow IT), aby zwiększyć wygodę użytkowania i swobodę działania. Według badań Netskope aż 97% aplikacji w chmurze używanych w przedsiębiorstwie nie jest zarządzanych przez jednostki organizacyjne.

Na początku może się to wydawać drobnym błędem w imię wyższej produktywności, jednak niedługo staje się oczywiste, iż to poważny problem. Zespoły IT tracą przejrzystość ekosystemu chmury, a ten traci scentralizowaną kontrolę i potencjalnie staje się puszką Pandory.

Problemy rozległych środowisk chmurowych

Gdy chmura rozrasta się, pojawiają się problemy z bezpieczeństwem. Bez jednolitego nadzoru stosowanie spójnych środków bezpieczeństwa na całej linii staje się żmudnym zadaniem. Ten brak kontroli może mieć wpływ na bezpieczeństwo firmy od kilku stron:

  • Luki w zabezpieczeniach danych. Shadow IT w połączeniu ze zbyt wieloma odizolowanymi środowiskami chmurowymi utrudnia zespołom bezpieczeństwa skuteczne prowadzenie rejestru poufnych danych. Prowadzi to do potencjalnego wycieku lub utraty danych.
  • Wyzwania IAM. Konta w chmurze, które nie są już utrzymywane, mają tendencję do słabych kontroli dostępu. Ten stan komplikuje zarządzanie tożsamościami i dostępem, utrudniając ochronę poświadczeń, takich jak klucze, np. API i tokeny.
  • Rozszerzona powierzchnia ataku. Każdy niewykorzystany lub źle zarządzany zasób w chmurze może stać się martwym punktem, czyniąc środowisko bardziej podatnym na cyberataki. Przestarzałe oprogramowanie, błędnie skonfigurowane ustawienia i nieautoryzowane punkty dostępu dają atakującym więcej możliwości wykorzystania.
  • Problemy zgodności. jeżeli chodzi o zgodność z przepisami, pofragmentowane dane w wielu chmurach nie ułatwiają tego zadania. Normy takie jak GDPR, HIPAA i PCI DSS wymagają jasnej kontroli integralności i możliwości śledzenia danych, ale gdy praktyki przechowywania i bezpieczeństwa nie są ujednolicone, wykazanie zgodności staje się trudnym zadaniem.

Wymienione ryzyka wiążą się z trudnościami operacyjnymi, ponieważ zespoły IT żonglują zarządzaniem podatnościami, kontrolą dostępu i monitorowaniem bezpieczeństwa. Pozostawienie sytuacji samej sobie tworzy luki w zabezpieczeniach chmury. Centralne podejście do zarządzania chmurą zapewnia, iż ​​rozrost nie wyprzedzi nadzoru.

Aspekt finansowy

Rozrost chmury nie wpływa tylko na bezpieczeństwo – obciąża również budżety i zasoby. Osieroconych lub niewykorzystanych instancji chmury przybywa, co zwiększa koszty operacyjne i utrudnia organizacjom śledzenie i optymalizację wydatków na chmurę. Rezultatem jest zawyżony rachunek, spowodowany nieefektywnością, której można by uniknąć.

Mnożenie zduplikowanych zasobów i danych na różnych platformach wyczerpuje moc przetwarzania, spowalniając aplikacje o znaczeniu krytycznym dla firmy i wpływając na doświadczenia użytkowników. Zdecentralizowane praktyki zarządzania mogą również tworzyć silosy, w których zespoły pracują niezależnie, korzystając z rozproszonych narzędzi i danych. Podważa to współpracę, przytłacza innowacje i prowadzi do zbędnych wysiłków w różnych działach.

Co warto zrobić?

Rozwiązanie problemu rozrostu chmury zaczyna się od przyjęcia kompleksowej strategii, która zapewnia organizacjom wystarczającą widoczność i kontrolę nad całym obszarem chmury. Chociaż nie ma uniwersalnego rozwiązania, poniższe najlepsze praktyki mogą nakierować na odpowiednią drogę do celu:

  • Centralne zarządzanie. Ustal jasne zasady wyboru, wdrażania i zarządzania zasobami chmury. Zespoły IT powinny egzekwować zasady dotyczące szyfrowania danych, zarządzania dostępem, skanowania luk w zabezpieczeniach i zgodności, aby zapewnić spójność w całej organizacji. Regularne audyty pomagają utrzymać infrastrukturę pod kontrolą.
  • Większa widoczność. Rozważ wykorzystanie platformy ochrony aplikacji natywnych dla chmury (CNAPP), która oferuje scentralizowane zarządzanie, wykrywanie zagrożeń w czasie rzeczywistym i reagowanie na incydenty. Te rozwiązania nie tylko pomagają identyfikować i rozwiązywać cyberataki, ale także usprawniają zarządzanie zasobami chmury, a tym samym zmniejszają niepotrzebne wydatki.
  • Priorytetyzacja kontroli dostępu. Użyj sprawdzonej usługi AIM, aby skutecznie zarządzać rolami i uprawnieniami użytkowników. Wdróż uwierzytelnianie wieloskładnikowe i przestrzegaj zasady najmniejszych uprawnień, aby zminimalizować ryzyko związane z potencjalnym nieautoryzowanym dostępem.
  • Współpraca międzywydziałowa. Zachęcaj do lepszej interoperacyjności między działami IT, bezpieczeństwa i biznesowymi, aby dostosować korzystanie z chmury do celów organizacji. Otwarta komunikacja może zmniejszyć ryzyko związane z cieniem IT i stworzyć uniwersalne podejście do obsługi zasobów w chmurze.
  • Szkolenie pracowników. Edukowanie pracowników na temat potencjalnych zagrożeń związanych z niewłaściwym wykorzystaniem chmury i sposobów ich unikania może wzmocnić postawę bezpieczeństwa całej organizacji. Takie szkolenie jest skuteczne tylko wtedy, gdy jest przeprowadzane wystarczająco regularnie, aby objąć pojawiające się zagrożenia wraz z nowymi trendami w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Idź do oryginalnego materiału