Gdy z oficjalną wizytą, wraz z całą obstawą, dany kraj odwiedza prezydent USA, jednym z wymagań jego ekipy względem organizatorów takiego wydarzenia, jest zapewnienie odpowiednich rozwiązań komunikacji. Niezależnie od tego, jakiego producenta system jest przygotowany dla ich potrzeb, w potocznych rozmowach zawsze interkom jest określany przez nich jako „Clear-Com”. Gdy oglądając transmisję meczu NFL, przyjrzymy się uważnie trenerom, przy paskach wielu z nich zobaczymy właśnie rozwiązania z tym logotypem. Z rozwiązań amerykańskiego producenta korzysta wojsko, komórki rządowe, agencje kosmiczne, a także takie dyscypliny sportowe jak: NASCAR, seria MotoGP, wyścigi Superbike, a choćby dwa zespoły Formuły 1. Systemy te pracują również w niezliczonej liczbie wozów transmisyjnych, studiów telewizyjnych, teatrów, hal koncertowych, stadionów, hal sportowych i oper na całym świecie.
Co sprawia, iż te produkty są tak popularne i cieszą się tak dużym zainteresowaniem i zaufaniem klientów z wielu różnych branż?
Postanowiliśmy się tego dowiedzieć, odwiedzając firmę Commercial Audio, która od niedawna jest wyłącznym dystrybutorem rozwiązań marki Clear-Com na rynku polskim.
Gdy w trakcie koncertu, produkcji telewizyjnej czy spektaklu przestanie działać jeden z elementów technicznych, prawie zawsze będzie się go dało zastąpić, wymienić lub dokończyć realizację bez niego. Jednak gdy nagle przestanie działać komunikacja, natychmiast przekonamy się jak jest istotna i jak dużym problemem nie tylko w sytuacjach awaryjnych jest jej brak. To tak naprawdę olbrzymi organizm i punkt, który spina każde wydarzenie. Bez sprawnie działającego interkomu nie ma możliwości porozumiewania się oddalonych od siebie członków ekipy, reżyser nie jest w stanie dać sygnału o wejściu na antenę, a kierownik planu nie może wypuścić aktora czy prowadzącego na scenę, bądź plan. A to oczywiście tylko kilka przykładów na to, jak kluczowa w każdym przypadku jest łączność.
Z całą pewnością jednym z liderów rynku systemów interkomowych już od wielu lat jest marka Clear-Com. Została ona założona w Kalifornii w 1968 roku, przez inżyniera dźwięku Charliego Buttena i jego wspólnika Boba Cohena. Pierwszym produktem stworzonym przez ten duet była stacja interkomowa RS-100, łączona przy pomocy standardowych kabli mikrofonowych XLR. Stworzony system łączności bazował na zasadzie działania linii telefonicznej i umożliwiał swobodne komunikowanie się ekipie w trakcie głośnych koncertów, takich zespołów jak np. Jefferson Airplane.
To pilotażowe rozwiązanie stało punktem wyjścia do stworzenia pierwszego komercyjnego, analogowego rozwiązania partyline, które ujrzało światło dzienne w 1972 roku.
Ponieważ pierwszy system cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i sięgnęli po niego klienci z wielu różnych rynków, napędziło rozwój firmy i tak w niedługim czasie zostało zaprezentowane rozwiązanie o nazwie MS-808 dysponujące już większą liczbą kanałów, możliwością stworzenia niezależnych relacji, konfiguracji szyny IFB dla potrzeb broadcastowych i integracji z urządzeniami firm trzecich, takimi jak kamery, telefony czy radia.
Już na początku lat osiemdziesiątych, firma Clear-Com zaprezentowała pierwszy cyfrowy system bazujący na matrycy dla wymagających odbiorców z rynku telewizyjnego.
W 2010 roku światło dzienne ujrzał system HelixNet, będący pierwszym, cyfrowym, sieciowym rozwiązaniem producenta.
Ten konsekwentny rozwój sprawił, iż dzisiaj w ofercie marki znajdziemy kilka różnych serii produktowych odpowiadających potrzebom różnych rynków, różnemu stopniu zaawansowania samych użytkowników, systemy przewodowe, bezprzewodowe, rozwiązania chmurowe i wiele, wiele innych produktów.
Zapraszamy do rozmowy z Krzysztofem Borowiczem, z firmy Commercial Audio, który opowiedział nam o ofercie producenta, najnowszych rozwiązaniach, funkcjach i cechach każdej linii produktowej wchodzącej dzisiaj w skład oferty Clear-Com.
W ofercie firmy Clear-Com znajdują się również panele biurkowe, które świetnie sprawdzą się np. przy pulpicie inspicjenta czy na mobilnym stanowisku pracy reżysera.
Łukasz Kornafel, “AVIntegracje”: Czy mógłbyś opowiedzieć jak zbudowane jest portfolio marki Clear-Com i co odróżnia te produkty od innych rozwiązań dostępnych na rynku?
Krzysztof Borowicz, Commercial Audio: Myślę, iż to, co przede wszystkim wyróżnia markę Clear-Com, to szeroki wachlarz produktów. Producent tak zbudował swoje portfolio, iż wykorzystując te produkty, zarówno możemy zbudować bardzo proste systemy analogowe, wykorzystujące np. zaledwie dwa beltpacki, jak i możemy przygotować bardzo rozbudowaną instalację w technologii IP, wykorzystujące chmurę czy system w pełni bezprzewodowy. Każdy z tych wspomnianych systemów będzie mógł działać niezależnie, ale także będzie można je integrować w jedną całość. Na pewno dużą przewagę daje to, iż nie ma tutaj żadnych barier i ograniczeń. Po pierwsze, możemy rozbudowywać sobie nasze dotychczasowe systemy o nowe elementy, a także wykorzystywać rozwiązania już pracujące w instalacjach do nowych potrzeb. Podstawowym systemem w ofercie marki Clear-Com jest system Encore. To klasyczny analogowy interkom, który jest łączony przy pomocy kabli XLR. W jego strukturze mogą pracować maksymalnie czterokanałowe stacje, jedno lub dwukanałowe beltpacki i w oparciu o te elementy możemy zbudować całą infrastrukturę, bardzo stabilną, działającą bezproblemowo i o znakomitej jakości audio. Na pewno zaletą jest również to, iż do uruchomienia systemu nie trzeba mieć praktycznie żadnej specjalistycznej wiedzy, a całą konfigurację trudno zepsuć. To niezwykle popularne rozwiązania m.in. w USA, gdzie wykorzystywane są bardzo chętnie m.in. na rynku telewizyjnym. Następnym elementem w ofercie Clear-Com będzie wciąż komunikacja kablowa, ale już w wersji cyfrowej. Mowa tutaj o systemie HelixNet. W tej serii mamy dostępne panele rack, w oparciu o które można przygotować cztery niezależne relacje, panele biurkowe, również z możliwością zrealizowania czterech relacji, a także beltpacki dwukanałowe. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest fakt, iż do jego uruchomienia wystarczy standardowa infrastruktura sieciowa. Wystarczy każde z urządzeń wpiąć do przełącznika sieciowego, wprowadzić określone adresy lub ustalić, iż będą one pracowały w DHCP, przydzielić przez aplikację, kto z kim rozmawia, tworzymy grupy Partyline i już system jest gotowy do pracy. Warto tutaj zaznaczyć, iż korzystając z systemu HelixNet możemy obsłużyć maksymalnie, aż 24 kanały partyline. Cały system jest zasilany przez PoE, nie mamy problemu z odległościami, zapewnia znakomitą jakość dźwięku i jest bardzo intuicyjny w obsłudze.
Tak jak wspominałem na początku, do tego cyfrowego systemu, z łatwością można dodać elementy analogowe po 4-wire, tym samym wykorzystując już dostępne komponenty czy rozbudowując system cyfrowy o dodatkowe funkcje, według potrzeb.
Aplikacja Agent-IC pozwala na zdalną komunikację z systemami łączności Clear-Com z poziomu własnych urządzeń mobilnych.
Następnie mamy przeskok z serii kablowej już do rozwiązań z pełni bezprzewodowych, a więc FreeSpeak II i FreeSpeak Edge, który wyróżnia się możliwością pracy w zakresie 5 GHz i jest szyfrowany AES-256. Z tego powodu, jest on często wykorzystywany w krytycznych, najbardziej wymagających instalacjach. Ludzie na całym świecie pokochali Clear-Coma również ze względu na bardzo mocne radio, zapewniające stabilne połączenie bez problemów i choćby na duże odległości. Beltpacki z serii FreeSpeak potrafią także obsłużyć olbrzymią liczbę relacji. FreeSpeak II ma pięć przycisków, natomiast FreeSpeak Edge ma aż dziewięć kanałów, które oczywiście mogą być w pełni skonfigurowane w zależności od potrzeb. Kolejnym ważnym do zauważenia i przybliżenia produktem jest seria Arcadia. To zintegrowana stacja, które potrafi połączyć wszystkie te wspomniane przeze mnie systemy w jedną bazę. W przypadku pozostałych systemów, zawsze musimy mieć bazę dla każdej z serii, natomiast do Arcadii możemy podłączyć wszystkie systemy i działa to w ramach jednego systemu zarządzania. Dodatkowo dostajemy osiem złącz 4-wire, cztery 2-wire oraz Dante w konfiguracji 64 x 64 kanały, a wszystko to zamknięte w obudowie o wysokości zaledwie 1U. W ramach tego systemu, do konfiguracji poszczególnych relacji możemy użyć choćby 100 różnych kanałów. Największymi, najbardziej rozbudowanymi i zaawansowanymi rozwiązaniami są produkty należące do serii Eclipse. Mamy tutaj nieco inną filozofię budowania interkomu. Kupujemy ramę w której są karty procesora dla matrycy i wybieramy jakie karty chcemy wpiąć w wolne sloty, aby uzyskać liczbę portów oraz to, w oparciu o jakie protokoły będziemy chcieli się komunikować. Do dyspozycji mamy zarówno karty analogowe, jak i te wyposażone w porty umożliwiające komunikację ze wszystkimi systemami cyfrowymi znajdującymi się w ofercie i większością formatów takich jak Dante, MADI, ST2120, AES67 itp. Mamy możliwość trunkowania matryc, również w oparciu o światłowód i łączenia ich w topologii ringu. Dzięki temu o ile choćby utnie nam się jedna nitka, wciąż będziemy mieli utrzymane połączenie.
Wiele rozwiązań marki Clear-Com jest dostępnych od ręki w firmie Commercial Audio, dzięki czemu można je wypożyczyć i przetestować w ramach własnej realizacji czy instalacji.
Panele systemu Elicpse mają jeszcze taką fajną funkcję, iż możemy zabrać je z danej lokalizacji, udać się do domu czy do hotelu, wpiąć do gniazdka ethernetowego i wciąż pracować w ramach stworzonej sieci interkomowej. Warto tutaj także nadmienić, iż w ofercie firmy Clear-Com mamy dostępne panele w różnych wersjach, których klienci mogą używać w zależności od upodobań. Mamy panele z dźwigienkami, panele z przyciskami czy panele dotykowe. Dodatkowo do jednego przycisku możemy przypisać wiele różnych kanałów i przy pomocy pokrętła decydować o tym, czego słuchamy w danym momencie.
Anteny Clear-Com obsługujące bezprzewodowe beltpacki.
Wspomniałeś o protokole Dante. Czy fakt, iż jest on dostępny natywnie np. w modelu Clear-Com Arcadia, bez konieczności instalowania dodatkowych kart rozszerzeń czy modułów ma duży wpływ na wybór rozwiązań producenta przez klientów i jest elementem, o który słyszycie częste zapytania?
Tak, Dante, jak widzimy, jest dzisiaj niewątpliwie standardem sieciowej transmisji audio, w szczególności w rozwiązaniach broadcastowych. Wystarczy tylko wpiąć skrętkę w infrastrukturę sieciową i już możemy przesłać dowolny sygnał audio.
Co więcej, również w odniesieniu do protokołu Dante mamy w pełni skalowalny system. Nie musimy od razu kupować największego, bardzo kosztownego rozwiązania, ale możemy zakupić, na przykład, konfigurację z obsługą szesnastu kanałów Dante i następnie w ramach rozbudowy dokupować kolejne licencje w skoku co szesnaście kanałów. Kanały pobierane z sieci Dante możemy przypisywać do dowolnej relacji i tym sposobem z łatwością technicy pracujący na scenie mogą słyszeć miks, operatorzy w studiu telewizyjnym program, a kierownik sceny czy inspicjent z poziomu beltpacka może przekazać informacje np. do monitorowca czy realizatora frontowego, mającego w konsolecie właśnie Dante.
Największymi, najbardziej rozbudowanym i zaawansowanym rozwiązaniem marki Clear-Com jest seria Eclipse. Mamy tutaj nieco inną filozofię budowania interkomu, co odbywa się poprzez dodawanie odpowiednich kart. Do dyspozycji mamy zarówno karty analogowe, jak i te wyposażone w porty umożliwiające komunikację ze wszystkimi systemami cyfrowymi znajdującymi się w ofercie producenta i większością popularnych formatów transmisji takich jak Dante, MADI, ST2120, AES67 itp.
Jednak Clear-Com to nie tylko rozwiązania sprzętowe, ale także praktyczne narzędzia w warstwie software’owej.
Takim przykładem jest seria LQ, którą można określić mianem takiego rozwiązania „półsprzętowego”. Jej sercem jest konwerter sygnału 2-wire i 4-wire do świata IP.
Wystarczy zastosować niewielkie urządzenie wyposażone w dwa porty 2-wire, wpiąć sygnał interkomowy dowolnego producenta i dalej pojawia się on w lokalnej sieci ethernetowej lub w internecie. Wystarczy drugie urządzenie LQ, aby odebrać komunikację choćby z drugiej strony kuli ziemskiej! To znakomite rozwiązanie do łączności na duże odległości.
Co więcej, LQ oraz karty w matrycy mogą być również hostami dla aplikacji mobilnych. Dzięki temu, interkom może być dostępny z poziomu telefonu i, tym samym, wykorzystując sieć 4G, możemy rozmawiać z naszym studiem telewizyjnym czy z ekipą w teatrze. Ciekawostką na pewno jest fakt, iż rozmawiać w obrębie systemu interkomowego możemy również z poziomu smartwatchy.
Cyfrowy system interkomowy Arcadia niewymagający do pracy matrycy. Co ważne, na pokładzie od razu znajduje się port Dante.
Aplikacja Clear-Com potrafi pracować w tle, zatem możemy ją uruchomić, schować telefon do kieszeni i cały czas prowadzić komunikację np. wykorzystując bezprzewodowy headset czy słuchawki. o ile chodzi jeszcze o słuchawki bezprzewodowe, beltpacki z serii FreeSpeak są wyposażone w opcję bluetooth, dzięki której do beltpacka możemy podłączyć dowolny zestaw słuchawkowy i również w taki sposób prowadzić komunikację.
Rozwiązania LQ są wykorzystywane również bardzo chętnie poza branżą rozrywkową np. w przemyśle do tworzenia chwilowych zespołów. Na przykład, gdy na plac budowy zjeżdżają się poszczególne ekipy, możemy stworzyć odpowiednie grupy komunikacyjne, w oparciu o które mogą komunikować się poszczególni członkowie. Co więcej, mogą być one czasowe, dzięki czemu możemy rozbudowywać system dla potrzeb konkretnych produkcji i nie musimy utrzymywać kosztownej konfiguracji przez cały rok.
Gen-IC to rozwiązanie, które pozwala bez użycia żadnego hardware’u na zbudowanie rozbudowanego i efektywnego interkomu! Tak naprawdę jest to przeniesienie sprzętowej matrycy do wirtualnego odpowiednika w chmurze. Co więcej, cały system łączności może być w pełni skalowalny i dopasowywany do potrzeb realizowanych przez nas w danym momencie projektów.
W trakcie tegorocznych targów ISE pojawił się kolejny interesujący dodatek do portfolio firmy Clear-Com, a więc rozwiązanie o nazwie Gen-IC. Co zmienia ta platforma i jakie są jej funkcje?
To, co zmienia nowe rozwiązanie o nazwie Gen-IC, to fakt, iż aby zbudować interkom, choćby dosyć rozbudowany, nie jest nam potrzebny żaden hardware. Tak naprawdę jest to przeniesienie sprzętowej matrycy do wirtualnego odpowiednika w chmurze i nowy system może pracować w trzech scenariuszach. Pierwszym, w którym w ogóle nie mamy żadnego sprzętu interkomowego, a posługujemy się tylko naszymi prywatnymi urządzeniami mobilnymi. Drugim, w którym urządzenia LQ pracują w chmurze oraz mieszanym, w ramach którego do urządzeń LQ mamy wpięte hardware’owe pulpity, beltpacki, matryce itp.
Aby uruchomić interkom w oparciu o Gen-IC wystarczy wybrać odpowiednią licencję na określoną liczbę kanałów, zalogować się do konta przez przeglądarkę internetową, stworzyć użytkowników i zalogować aplikacje mobilne do stworzonego profilu. To wszystko! Gotowe. Już możemy ze sobą rozmawiać, bez względu na to, gdzie na świecie akurat się znajdujemy. Natomiast gdybyśmy chcieli dopiąć do tego np. jakiś kanał ze studia, wystarczy tylko postawić LQ, dopiąć go do chmury.
Producent ma w ofercie również różnorodne słuchawki, które sprawdzą się w wielu różnych scenariuszach użycia i na różnych rynkach, zapewniając maksymalne wygłuszenie i izolację od warunków zewnętrznych czy najwyższy poziom komfortu przez wiele godzin.
Czy w ofercie firmy Clear-Com znajdują się rozwiązania umożliwiające włączenie w ramach systemy interkomowego bazującego na urządzeniach producenta, również klasycznych „motorolek”?
Tak, mamy takie rozwiązania, które mogą współpracować zarówno z matrycami, jak i systemem Arcadia, umożliwiając komunikację do radia i z radia do systemu interkomowego.
Najbardziej zaawansowany bezprzewodowy beltpack producenta FreeSpeak FSE-BP50, z aż dziewięcioma (!) przyciskami (z prawej) i bardzo prosty, analogowy beltpack kablowy RS-701 (z lewej), który jest niezwykle popularnym rozwiązaniem np. w studiach telewizyjnych na całym świecie.
Użytkownicy z jakich rynków powinni się zainteresować rozwiązaniami z logo Clear-Com?Oczywiście broadcast, teatry, opery, rynek rentalowy, koncertowy, eventowy to takie obszary, które przychodzą nam na myśl w pierwszej kolejności. Jednak bardzo ciekawym obszarem są np. parki tematyczne, ogrody zoologiczne czy parki rozrywki. Wykorzystując systemy marki Clear-Com, pracownicy mogą rozmawiać tylko w obrębie określonej grupy tematycznej i w trybie partyline, który zapewnia wrażenie jakbyśmy rozmawiali w tym pokoju, choćby gdy poszczególni uczestnicy rozmowy są rozproszeni. Warto również odwiedzić naszą stronę internetową commercialaudio.pl i zakładkę „wiedza”, gdzie można znaleźć przykłady wdrożeń systemów interkomowych Clear-Com, zapoznać się z ofertą i gdzie znajduje się niezwykle użyteczny poradnik projektowania systemu interkomowego, a wszystko to w języku polskim! Zostało tam poruszonych wiele istotnych wątków i można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań: dla kogo adresowane są systemy bazujące na matrycy, a kto powinien zainteresować się rozwiązaniami bez niej. Jak przemyśleć kwestie tworzenia relacji w systemie interkomowym, kto z kim powinien rozmawiać i w jakiej formie. Są tam również wyjaśnione takie pojęcia jak partyline czy połączenie bezpośrednie i bardzo skrupulatnie opisane są również poszczególne linie produktowe. o ile ktoś nie miał nigdy do czynienia z systemami interkomowymi, powinien obowiązkowo zapoznać się z tym dokumentem.
Rozmawiał: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
zdjęcia: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”