Rząd Wielkiej Brytanii planuje przepisać zasady dotyczące praw autorskich dotyczące szkoleń w zakresie sztucznej inteligencji

cyberfeed.pl 1 tydzień temu


Rząd rozpoczął konsultacje, aby sprawdzić, jak sztuczna inteligencja (AI) wpływa na prawa autorskie w branżach kreatywnych, w celu ewentualnego wprowadzenia Wyjątek AI od brytyjskiego prawa autorskiego.

Do kluczowych obszarów objętych konsultacjami należy zaufanie i przejrzystość między przemysłami kreatywnymi a sektorem technologii, które wymagają ogromnych ilości informacji do szkolenia modeli sztucznej inteligencji.

Rząd ma nadzieję, iż konsultacje pozwolą posiadaczom praw lepiej zrozumieć, w jaki sposób twórcy sztucznej inteligencji wykorzystują swoje materiały, w jaki sposób zostały one uzyskane oraz w jaki sposób mogą licencjonować oryginalne treści i otrzymywać wynagrodzenie za korzystanie z nich.

„Ten rząd jest głęboko przekonany, iż nasi muzycy, pisarze, artyści i inni twórcy powinni mieć możliwość poznania i kontrolowania sposobu, w jaki ich treści są wykorzystywane przez firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, a także mieć możliwość ubiegania się o umowy licencyjne i godziwe wynagrodzenie” – powiedziała Lisa Nandy, sekretarz stanu dla kultury, mediów i sportu. „Osiągnięcie tego i zapewnienie pewności prawa pomoże naszym sektorom kreatywnym i sektorom sztucznej inteligencji rozwijać się i wspólnie wprowadzać innowacje w ramach partnerstwa”.

Z punktu widzenia twórców sztucznej inteligencji rząd oczekuje od ekspertów komentarzy na temat tego, jak można zwiększyć szeroki dostęp twórców sztucznej inteligencji do wysokiej jakości danych, aby umożliwić innowacje w całym brytyjskim sektorze sztucznej inteligencji.

Konsultacje mają na celu zbadanie skutków wprowadzenia wyjątek od prawa autorskiego do szkoleń w zakresie sztucznej inteligencji do celów komercyjnych, jednocześnie umożliwiając posiadaczom praw zastrzeżenie swoich praw, aby mogli kontrolować wykorzystanie ich treści.

Rząd uważa, iż ​​jeśli połączyć to z wymogami przejrzystości, twórcy treści mieliby większą pewność i kontrolę nad sposobem wykorzystania ich treści. Rząd stwierdził, iż jego propozycje dadzą twórcom sztucznej inteligencji większą pewność co do tego, jakich materiałów mogą, a jakich nie mogą wykorzystać, oraz zapewnią szeroki dostęp do materiałów w Wielkiej Brytanii.

W ramach konsultacji zaproponowano również nowe wymagania dla twórców modeli sztucznej inteligencji, mające na celu zapewnienie większej przejrzystości w zakresie zbiorów danych do szkolenia modeli i sposobu ich uzyskiwania. Na przykład od twórców sztucznej inteligencji można wymagać podania większej ilości informacji na temat treści, których użyli do szkolenia swoich modeli. Umożliwiłoby to posiadaczom praw zrozumienie, kiedy i w jaki sposób ich treści zostały wykorzystane do szkolenia sztucznej inteligencji.

Rząd stwierdził, iż planowane propozycje pomogą uwolnić pełny potencjał sektora sztucznej inteligencji i branż kreatywnych w celu stymulowania innowacji, inwestycji i dobrobytu w całym kraju, realizując misję rządu Wielkiej Brytanii polegającą na zapewnieniu najwyższego trwałego wzrostu w grupie G7 w ramach Planu na rzecz Zmiana.

Departament Nauki, Innowacji i Technologii (DSIT) stwierdził, iż niepewność co do sposobu, w jaki prawo autorskie ma zastosowanie do sztucznej inteligencji, powstrzymuje zarówno sektor sztucznej inteligencji, jak i przemysł kreatywny przed osiągnięciem pełnego potencjału.

Może to utrudnić twórcom kontrolowanie korzystania z ich dzieł lub ubieganie się o wynagrodzenie za korzystanie z nich, a także stwarza ryzyko prawne dla firm zajmujących się sztuczną inteligencją, co może ograniczyć inwestycje w sztuczną inteligencję, innowacje i jej wdrażanie.

Po tym, jak poprzednie próby uzgodnienia dobrowolnego kodeksu postępowania dotyczącego praw autorskich do sztucznej inteligencji zakończyły się niepowodzeniem, DSIT stwierdziło, iż rząd jest zdeterminowany podjąć proaktywne kroki wraz z sektorami kreatywnymi i sztuczną inteligencją, aby zapewnić wykonalne rozwiązanie.

„Jest oczywiste, iż nasze obecne ramy dotyczące sztucznej inteligencji i praw autorskich nie wspierają ani naszych branż kreatywnych, ani naszych sektorów sztucznej inteligencji w konkurowaniu na arenie globalnej” – stwierdził. Piotra Kyle’asekretarz stanu ds. nauki, innowacji i technologii.

„Dlatego przedstawiamy wyważony pakiet wniosków, które mają zaradzić niepewności co do sposobu, w jaki prawo autorskie ma zastosowanie do sztucznej inteligencji, abyśmy mogli napędzać dalszy rozwój sektora sztucznej inteligencji i branż kreatywnych”.



Source link

Idź do oryginalnego materiału