Sesame udostępniło model AI stojący za realistycznie brzmiącą asystentką głosową Maya

itreseller.com.pl 2 tygodni temu

Startup udostępniło swój zaawansowany model sztucznej inteligencji. Celem jest zrewolucjonizowanie interakcji na linii człowiek-komputer.

Sesame, startup technologiczny znany z wprowadzenia na rynek wirtualnej asystentki głosowej Maya, ogłosił publiczne udostępnienie bazowego modelu sztucznej inteligencji, który napędza tę właśnie asystentkę. Maya zdobyła uznanie dzięki swojej umiejętności prowadzenia naturalnych i angażujących rozmów, zbliżonych do interakcji z prawdziwym człowiekiem. W przeciwieństwie do tradycyjnych asystentów AI, którzy często zawodzą w zrozumieniu użytkownika, Maya oferuje doświadczenie bliskie prawdziwej rozmowie. Firma została założona przez Brendana Iribe (współtwórcę gogli Oculus) oraz przez Ankit Kumar i Ryana Browna.

Udostępnienie bazowego modelu AI przez Sesame ma na celu przyspieszenie rozwoju technologii głosowych i zachęcenie społeczności deweloperów do tworzenia nowych aplikacji opartych na tej właśnie technologii. Firma planuje również wprowadzenie na rynek okularów AI, które w połączeniu z asystentką głosową mają zapewnić wysokiej jakości dźwięk i bezproblemowy dostęp do asystenta, „obserwującego świat razem z użytkownikiem”.
Misją Sesame jest osiągnięcie tzw. „voice presence”, czyli jakości interakcji głosowych, które sprawiają, iż rozmowy są nie tylko realistyczne, ale i wartościowe. najważniejsze elementy tego podejścia to inteligencja emocjonalna, dynamika konwersacji, świadomość kontekstu oraz spójna osobowość asystenta.

Sesame udostępniło na stronie internetowej dokument (klik), w którym dokładnie opisuje swój model i oddaje do dyspozycji zbiór danych obejmujący około miliona godzin dźwięków, z któych korzystano przy tworzeniu (szkoleniu) Mayi. Firma zapowiada, iż chce także rozszerzyć obsługę języków Mayi – z samego angielskiego do ponad 20 innych języków. Ma się to zadziać „w nadchodzących miesiącach”. Warto podkreślić, iż realizm asystentki jest na tyle duży, iż w sieci niektórzy przyrównują ją choćby do bohaterki filmu pt. Her z 2013 roku. Bohaterki, która była oczywiście szalenie realistyczną sztuczną inteligencją.

Idź do oryginalnego materiału