Cześć! Jak już prawdopodobnie wiesz, dużo używam Kotlina w programowaniu prawie każdego dnia. Sam go również polecam i staram się zachęcić do pisania w nim. Kotlin – jak wiele języków i narzędzi w programowaniu – cały czas się rozwija. Skąd więc czerpać wiedzę? Jak być na bieżąco z nowinkami w tym języku? Dowiesz się z tego posta! Zaznaczam, iż wszystkie tu źródła zamieszczone są/były używane przeze mnie. Oznacza to, iż są sprawdzone i mogę je z czystym sumieniem polecić. Dla łatwiejszej nawigacji, postanowiłem zebrać linki w parę grup.
Strony
Strona Kotlina – to tutaj musisz zacząć swoją przygodę! Tu dowiesz się jak przygotować środowisko, jak używać tego języka oraz poznasz szczegółowo wszystkie zagadnienia w zakresie przynajmniej podstawowym.
Blog JetBrains – oczywiście twórcy mają bloga poświęconego swojemu dziecku. Głównie piszą tam o aktualizacjach w języku czy konferencji. Warto być na bieżąco.
Kotlin Academy – świetny blog prowadzony przez Marcina Moskały (link do tt poniżej) oparty o platformę Medium na którym udziela się wielu programistów ze świata Kotlina.
Kotlin Expertise – kolejny świetny blog. Autorem jest Simon Wirtz (link do tt poniżej), porusza wiele różnorodnych zagadnień związanych z Kotlinem.
Stack Overflow – adekwatnie to dział z tagiem Kotlin. Pytań tu nie brakuje, rozwiązań również. Sam staram się codziennie 10 minut tu posiedzieć i pomóc komuś. Na razie zwykle ktoś mnie gwałtownie uprzedza…
Pro Android Dev – kolejny blog oparty o platformę Medium. Sam w Androidzie nie programuję, natomiast wiele osób programujących na tą platformę używa Kotlina. Artykułów tam pokazujących moc Kotlina w wielu aspektach nie brakuje.
Reddit – czy jest tam temat, który nie jest poruszany? Kotlin również musi tam być!
Spring blog – blog twórców Springa. Od kiedy pojawiło się wsparcie dla Kotlina, czasami można się natknąć tam na interesujące rzeczy (związanych z Kotlinem oczywiście, niezwiązanych jest cała masa).
Książki
Książki są świetne pod tym względem, iż mamy pod ręką ogromną ilość wiedzy odpowiednio zebraną i pogrupowaną. Często też jest ona w książkach pokazana na konkretnych przykładach. Do tej pory przeczytałem dwie, dwie mogę polecić. Polecam je przede wszystkim osobom, które zaczynają z Kotlinem:
“Kotlin in Action” – Dmitry Jemerov & Svetlana Isakova
“Programming Kotlin” – Stephen Samuel & Stefan Bocutiu
W tym miejscu zostawię tylko linki do poszczególnych osób/firm. Część z nich była wspomniana wcześniej. o ile jednak widzisz osobę/firmę pierwszy raz, nie martw się. Opis na Twitterze prawde Ci powie.
Inne
Kanał Slack – teraz chyba każdy korzysta ze Slacka. Grupa Kotlinowców nie jest inna.
Talking Kotlin – świetny podcast anglojęzyczny prowadzony przez Hadiego Haririego. Często towarzyszy mi podczas biegania.
Kotlin Weekly – newsletter, w którym raz w tygodniu dostajemy mail z najciekawszymi artykułami o Kotlinie w sieci z ostatniego tygodnia.
Wzorce projektowe – kapitalne repozytorium pokazujące jak zaimplementować niektóre wzorce projektowe w Kotlinie. Bardziej zaawansowani programiści dzięki temu na pewno docenią moc języka.
Wielki zbiór linków – strona jest na bieżąco aktualizowana. Jest tam dużo odnośników do konkretnych narzędzi czy bibliotek.
Nagrania z KotlinConf 2017 – może to nie jest coś, co będzie aktualizowane, ale o ile chcesz zobaczyć wszystko to będziesz potrzebować na to dużo czasu. 47 filmów, średni czas trwania 45 minut, mamy w sumię około 34 godzin materiału do obejrzenia.
Ja na Youtubie – mój mini Kotlinowy kurs (nadal rozwijany) wraz z wystąpieniem na Devoxxie Innych linków do jutubów nie dam, gdyż akurat stamtąd wiedzy o Kotlinie nie czerpię póki co. Rozumiesz zapewne, iż cięzko mi cokolwiek innego rekomendować.
Podsumowanie
To by było na tyle. Materiałów i ludzi w sieci jest znaaaaaaaacznie więcej, ja tutaj podaję tylko te, które sam sprawdziłem i sam rekomenduję. Zachęcam Cię do zapoznania się z nimi jak i również do przeszukiwania internetu samodzielnie w odkrywaniu kolejnych wartościowych źródeł. o ile uważasz, iż jest coś, co powinno znaleźć się na tej liście, zachęcam do zostawienia komentarza. Sam chętnie najpierw sprawdzę i dowiem się, czego jeszcze nie odkryłem