AI jest wplatana w tak wiele różnych usług i funkcji oprogramowania, z których korzystamy każdego dnia. Teraz wpływa również na muzykę, której słuchamy. Dzisiaj Spotify ogłosiło iż wprowadza generowanie playlist AI — wcześniej w ograniczonym teście — do kilku nowych krajów, w tym do USA. Oto, jak to działa.
Spotify + AI rozwiązuje duży problem odkrywania muzyki
Jednym z współczesnych wyzwań mediów jest to, iż choć dostępnych jest tak wiele treści, to jednak brakuje dobrych narzędzi do ich selekcji, aby je wszystkie odnaleźć.
Na przykład Apple Music ma zespół redaktorów, którzy tworzą starannie dobrane playlisty. Ale to może wystarczyć tylko do zaspokojenia zróżnicowanych potrzeb użytkowników.
Tworzenie playlist przy pomocy sztucznej inteligencji wydaje się nowym, świetnym sposobem na odkrywanie muzyki na każdą okazję.
Tworzenie playlisty z AI Playlist jest tak proste, jak wprowadzenie unikalnego monitu do czatu, takiego jak „optymistyczna muzyka pop na moje europejskie wakacje letnie” lub „romantyczna playlista na randkę w domu”. Spotify zaoferuje następnie spersonalizowany wybór utworów, które pasują do klimatu, który chcesz uzyskać, a który możesz zmienić i udoskonalić, wpisując dodatkowe monity.
Im bardziej możesz być konkretny, tym lepiej. Najbardziej udane playlisty są generowane z podpowiedziami, które zawierają mieszankę gatunków, nastrojów, artystów lub dekad, więc bądź kreatywny! Możesz również odnosić się do miejsc, zwierząt, aktywności, postaci filmowych, kolorów, a choćby emotikonów.
Generowanie playlist AI jest w tej chwili ograniczone do subskrybentów Premium na urządzeniach z systemem iOS i Android. Zobaczymy, czy Spotify się skończy wliczając użytkowników bezpłatnych później.
Jeszcze nie wypróbowałem tej funkcji, ale brzmi obiecująco. Jest ona wprowadzana w wersji beta, więc spodziewam się, iż na początku wyniki mogą nie być zbyt dobre. Ale z czasem jest tu duży potencjał.
Doskonałe wykorzystanie Apple Intelligence w Apple Music
Apple wykonało wiele pracy, tworząc playlisty i stacje, które odpowiadają różnym nastrojom i sytuacjom. Ale trudno jest pokonać moc pozwolenia użytkownikowi na wpisanie własnego idealnego opisu playlisty.
Uwielbiam to, iż Spotify zachęca do bycia tak konkretnym, jak to możliwe. Jednym z problemów, na jakie natrafiłem w przypadku własnych playlist „Made for You” firmy Apple i jej redakcyjnych playlist, jest to, iż często nie są one tym, czego szukam.
Ale jeżeli mogę wpisać prośbę i zlecić Apple Intelligence utworzenie dla mnie listy odtwarzania — którą później można jeszcze bardziej udoskonalić, wprowadzając więcej danych — brzmi to jak świetna funkcja dla Apple Music.
Czy jesteś podekscytowany generowaniem playlist AI? Jak ta funkcja się u Ciebie sprawdziła? Daj nam znać w komentarzach.
FTC: Używamy linków afiliacyjnych generujących dochód. Więcej.