Stało się – implant Neuralink już działa u drugiego pacjenta

instalki.pl 1 miesiąc temu

Firma Neuralink, której właścicielem jest Elon Musk, osiągnęła kolejny przełom. W jednym z podcastów, ekscentryczny miliarder ogłosił, iż udało się wszczepić implant do mózgu drugiego pacjenta. Do końca roku planowane jest wszczepienie implantów kolejnym dziesięciu chętnym.

Udało się wszczepić implant drugiemu pacjentowi

Elon Musk w rozmowie z Lexem Fridmanem ujawnił szczegóły operacji, która była już wcześniej planowana, ale musiała zostać przesunięta ze względu na stan zdrowia pacjenta. CEO Neuralink podkreślił, iż poszła ona wyjątkowo dobrze, a implant Neuralink działa bez zarzutu. „Jest dużo sygnałów, dużo elektrod” – dodał.

Here's my 8.5 hour conversation with @elonmusk & @neuralink team.

It is the longest podcast I've ever done! It's a fascinating, super technical, and wide-ranging conversation.

It's here on X & everywhere else, including YouTube: https://t.co/GNqvSb3WgA

On X, it's split up… pic.twitter.com/e0AjrQYFLy

— Lex Fridman (@lexfridman) August 2, 2024

Neuralink prowadzi zaawansowane badania nad przywracaniem funkcji kończyn osobom z paraliżem. Dotychczas implanty firmy pozwalały na sterowanie kursorem na ekranie dzięki myśli. Teraz zespół specjalistów pracuje nad czymś jeszcze bardziej przełomowym.

Matthew MacDougall, główny chirurg zdradził, iż poczyniono duże postępy w zakresie wszywania elektrod do rdzenia kręgowego. Implant w mózgu współdziała z tym w rdzeniu kręgowym, co powoduje skurcze mięśni w sparaliżowanych kończynach. Neuralink przeprowadził testy na znieczulonych zwierzętach, które poruszały nogami, jakby chodziły. Jednak należy zaznaczyć, iż opisywane badania są na wczesnym etapie.

Tak wygląda konstrukcja implantu od Neuralink / fot. Neuralink

Czym dokładnie zajmuje się Neuralink?

Jej głównym zadaniem jest tworzenie interfejsów mózg-maszyna. Te urządzenia pozwalają na sterowanie telefonami i komputerami dzięki myśli i są skierowane do osób po urazach mózgu i kręgosłupa.

Celem Neuralink jest stworzenie „bliższej symbiozy między inteligencją ludzką a cyfrową„. Pierwszym pacjentem, któremu wszczepiono implant, był Noland Arbaugh, który cierpi na tetraplegię, czyli paraliż czterokończynowy. Według niego operacja znacznie poprawiła jakość jego życia, umożliwiając mu, chociażby relaks w postaci możliwości grania w gry komputerowe.

Redefining the boundaries of human capability requires pioneers.

If you have quadriplegia and want to explore new ways of controlling your computer, we invite you to participate in our clinical trial. pic.twitter.com/svqfAkVV1M

— Neuralink (@neuralink) May 16, 2024

Co przyniesie przyszłość?

Neuralink stale rozwija swoje technologie, dążąc do przełomowych osiągnięć w dziedzinie neurotechnologii. Choć badania są jeszcze na wczesnym etapie, to już wykazują spory potencjał. Możliwość przywracania funkcji kończyn osobom z paraliżem może nieźle zrewolucjonizować medycynę i poprawić życie wielu ludzi.

Kolejne miesiące przyniosą prawdopodobnie nowe informacje o postępach w badaniach, które będą uważnie śledzone przez świat nauki i technologii.

Kolejny pacjent dostanie Neuralink. Już wiemy, kiedy ma to nastąpić

Źródło: Neuralink

Neuralinksztuczna inteligencjatechnika
Idź do oryginalnego materiału