Startup Q.ANT pozyskuje miliony euro na chipy oparte na świetle

itreseller.com.pl 11 godzin temu

Niemiecki startup Q.ANT pozyskał 62 miliony euro w rundzie finansowania A. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój procesorów fotonicznych dla sztucznej inteligencji i zaawansowanych obliczeń. Technologia wykorzystująca światło zamiast prądu ma być choćby 30 razy bardziej energooszczędna i 50 razy wydajniejsza od tradycyjnych chipów. Za inwestycję odpowiadają Cherry Ventures, UVC Partners i imec.xpand.

Q.ANT tworzy procesory, które wykonują obliczenia dzięki światła, a nie elektryczności. Startup powstał w 2018 roku jako odłam firmy Trumpf i opracował pierwszy komercyjny procesor fotoniczny. Wykorzystuje materiał zwany cienkowarstwowym niobianem litu (TFLN), co pozwala na łatwą integrację z istniejącymi centrami danych jako koprocesor plug-in.

To jedno z największych finansowań zaawansowanych technologii w Europie. Wśród inwestorów znaleźli się m.in. L-Bank, Verve Ventures i wspomniany już Trumpf. Środki posłużą do zwiększenia skali produkcji i rozwoju kolejnych generacji chipów. Firma testuje rozwiązania, które mogą zwiększyć pojemność centrów danych choćby stukrotnie bez konieczności aktywnego chłodzenia.

“Przełom w zaawansowanych technologiach wymaga odwagi, dalekowzroczności i zdecydowanego działania. Q.ANT zamierza na nowo zdefiniować sposób, w jaki wykonujemy obliczenia, i wierzyliśmy w ich wizję od pierwszego dnia” – mówi Berthold Schmidt, CTO w Trumpf.

Technologia odpowiada na wyzwania związane z AI. Tradycyjne chipy CMOS osiągają swoje limity, a zużycie energii w centrach danych ma przekroczyć roczne zapotrzebowanie Japonii już w 2026 roku, według raportu IEA. Procesory Q.ANT oferują oszczędności energii do 30 razy większe i wyższą wydajność w zadaniach związanych ze sztuczną inteligencją.

“Ponieważ AI i aplikacje intensywnie wykorzystujące dane doprowadzają konwencjonalną technologię półprzewodników do granic możliwości, musimy przemyśleć podejście do obliczeń od samych podstaw” – komentuje Michael Förtsch, CEO Q.ANT.

Idź do oryginalnego materiału