Stoltenberg: NATO może zastosować artykuł 5 w przypadku cyberataku

dorzeczy.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg Źródło:PAP/EPA / Olivier Matthys


NATO może powołać się na artykuł 5 dotyczący obrony zbiorowej w przypadku poważnego cyberataku na jedno z państw członkowskich.


Według sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, do ochrony sojuszników należy stosować art. 5 traktatu NATO.


– Możemy powołać się na artykuł 5 i reagować w cyberprzestrzeni, a także w innych obszarach, aby chronić sojuszników NATO – powiedział Stoltenberg w wywiadzie dla "The Economist".


Wojna Rosji z NATO


Były sekretarz generalny NATO George Robertson podkreślił, iż Wielka Brytania i jej partnerzy powinni zastraszyć Rosję możliwością prawdziwej wojny z Zachodem. Według niego zachodni politycy nie powinni bać się eskalacji ze strony Rosji.


– Zamiast denerwować się eskalacją Rosji, którą już doprowadziła do granic możliwości, powinniśmy zasiać w hierarchii wojskowej w Moskwie strach, iż jeżeli przesadzą na Ukrainie, efektem może być prawdziwa wojna, a nie wyimaginowana. Z NATO. Wojnę, o której wiedzą, iż mogą ją tylko przegrać – powiedział.


Z kolei premier Finlandii ocenił, iż ostatnie działania Rosji wobec członków NATO mogą być rodzajem testu dla Sojuszu.


– Musimy być dobrze przygotowani na wszelkiego rodzaju zagrożenia płynące ze strony Rosji – podkreślił premier Finlandii cytowany przez Bloomberga.


Na początku tygodnia propozycja rosyjskiego Ministerstwa Obrony dotycząca zmiany granicy państwa i wód terytorialnych na Morzu Bałtyckim wywołała burzliwą reakcję Litwy i Finlandii. Dokument przedstawiający projekt propozycji został później usunięty ze strony rządowej bez wyjaśnień.


– Oczywiście widzimy, iż w Finlandii, na Litwie i w Estonii istnieje tymczasowy związek ze wszystkimi tymi kwestiami, ale teraz jest czas, aby się uspokoić i bardzo uważnie przyjrzeć się temu, co się naprawdę dzieje. Być może wystawiają nas na próbę – powiedział Orpo.


Unia Europejska "oczekuje wyjaśnień ze strony Rosji w sprawie usunięcia boi i ich natychmiastowego zwrotu” – wskazano w wydanym oświadczeniu.


Czytaj też:Wysłanie wojsk na Ukrainę. NATO przygotowuje się na "nieuniknione"Czytaj też:Wojska NATO na zachodzie Ukrainy? "Poważnie rozważamy"
Idź do oryginalnego materiału