W Bristolu uruchomiono Isambard-AI, czyli jeden z najpotężniejszych superkomputerów AI w Europie. Inwestycja o wartości 225 mln funtów to wspólne dzieło HPE, Nvidii i Uniwersytetu w Bristolu, które nie tylko przyspieszy rozwój sztucznej inteligencji, ale też postawi Wielką Brytanię w centrum technologicznej transformacji.
Nowa era obliczeń w Europie
W Bristol Centre for Supercomputing (BriCS) oficjalnie uruchomiono drugi etap superkomputera Isambard-AI. System o mocy 5 MW i wartości 225 milionów funtów oferuje 23 eksaflopy mocy obliczeniowej dla zastosowań AI. Według danych Uniwersytetu w Bristolu, Isambard-AI jest w tej chwili szóstym najszybszym superkomputerem w Europie i jedenastym na świecie.
Projekt powstał dzięki współpracy HPE (Hewlett Packard Enterprise), Nvidii oraz Uniwersytetu w Bristolu. System korzysta z architektury HPE Cray EX, a jego sercem są 5 448 układów Nvidia GH200 Grace Hopper Superchip. Komunikację zapewnia technologia HPE Slingshot 11, a dane są przechowywane na niemal 25 petabajtach w systemie Cray ClusterStor E1000.
Każda z 12 szaf serwerowych mieści 440 procesorów graficznych, co daje pojedynczemu rackowi moc obliczeniową porównywalną z superkomputerem Dawn z Uniwersytetu Cambridge, drugim najpotężniejszym w Wielkiej Brytanii.

Ekologiczne centrum i innowacyjne chłodzenie
Isambard-AI działa w nowoczesnym, niskoemisyjnym centrum danych, które zmontowano w zaledwie 48 godzin w listopadzie 2024 r. Kluczową cechą jest bezwentylatorowe, bezpośrednie chłodzenie cieczą, które – według HPE – pozwala ograniczyć zużycie energii na chłodzenie choćby o 90%. Ponadto zastosowanie hybrydowych wież chłodniczych umożliwia ponad 90-procentowe działanie w trybie suchym, bez użycia wody.
W efekcie tych rozwiązań, Isambard-AI znalazł się na czwartym miejscu listy Green500, zestawiającej najbardziej energooszczędne superkomputery na świecie. Dodatkowo, system planuje odzyskiwać ciepło odpadowe do ogrzewania sąsiednich budynków – na początek będzie ono wykorzystywane do ogrzewania BriCS, ale długoterminowo przewidziano rozbudowę sieci ciepłowniczej.

Narodowa infrastruktura dla nauki i biznesu
Dostęp do Isambard-AI będzie zarządzany przez brytyjski Departament Nauki, Innowacji i Technologii (DSIT) oraz UK Research and Innovation (UKRI). System ma służyć realizacji kluczowych priorytetów krajowych, a także wspierać mniejsze instytucje badawcze i startupy, które chcą wykorzystywać moc AI zarówno w celach naukowych, jak i komercyjnych.
Przykładem praktycznego zastosowania są badania prowadzone przez University College London, gdzie superkomputer wykorzystywany jest do rozwoju skalowalnych modeli AI dla medycyny obrazowej, z pierwszymi testami w kierunku wykrywania raka prostaty. Około 5% mocy obliczeniowej zarezerwowano wyłącznie dla projektów Uniwersytetu w Bristolu.
W przyszłości Isambard-AI zostanie połączony z superkomputerem Dawn – efektem dwuletniej współpracy Della i Intela, który od lutego 2024 r. oferuje 19 petaflopów mocy FP64.