Świat odetchnął z ulgą. Koniec strajku aktorów w Hollywood

bithub.pl 2 miesięcy temu

Amerykański związek zawodowy aktorów Sag-Aftra ratyfikował umowę z studiami filmowymi w Hollywood miesiąc po uzgodnieniu wstępnego porozumienia.

Chociaż aktorzy wrócili już do pracy, ratyfikacja formalnie kończy strajk, który rozpoczął się 14 lipca bieżącego roku.

Takiego strajku w Hollywood jeszcze nie było

Gildia Aktorów Ekranowych (SAG) poinformowała, iż aktorom udało się wywalczyć 1 mld dolarów nowego wynagrodzenia i świadczeń, a także ochronę przed wykorzystaniem ich wizerunku przy użyciu sztucznej inteligencji przez studia. – To złoty czas dla Sag-Aftra, a nasz związek nigdy nie był potężniejszy – powiedziała Fran Drescher, przewodnicząca związku, a jednocześnie amerykańska aktorka, producentka filmowa i scenarzystka, znana polskiej publiczności z roli niani Fran Fine w serialu „Pomoc domowa”.

Sojusz Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP), który reprezentuje studia filmowe, w tym takich gigantów jak Netflix czy Walt Disney, poinformował, iż „branża i wspierane przez nią miejsca pracy będą mogły powrócić z pełną mocą” po ratyfikacji trzyletniego kontraktu.

Wstępne porozumienie między Sag-Aftra i hollywoodzkimi studiami zostało uzgodnione w listopadzie, kończąc ponad studniowy strajk, który sparaliżował przemysł rozrywkowy i zakłócił proces powstawania wielu ważnych filmów i programów telewizyjnych.

Podpisana umowa obejmuje m.in. natychmiastowy wzrost wynagrodzenia o 11 proc. dla aktorów drugoplanowych, 40 mln dolarów premii rezydualnej dla aktorów, którzy pracują nad serialami lub filmami wydanymi za pośrednictwem usług streamingowych, które odniosą sukces, tzw. „ochronę przed sztuczną inteligencją”, która wymaga świadomej zgody i uczciwej rekompensaty na wykorzystanie wizerunku dla wszystkich żyjącego lub zmarłego wykonawcy, nowe wymagania dotyczące makijażu i stylizacji włosów, a także pierwszy w historii wymóg zatrudniania koordynatorów ds. intymności na planie scen zawierających seks i nagość.

A jednak – było warto

Duncan Crabtree-Ireland, główny negocjator związku, powiedział, iż chociaż umowa nie jest idealna, to zawiera wiele naprawdę ważnych korzyści. Jak podkreślił, jest to dokument, z którego jest naprawdę dumny.

Aktorski strajk trwający 118 dni był najdłuższym w 90-letniej historii związku. Szacuje się, iż połączenie strajków aktorów i scenarzystów kosztowało kalifornijską gospodarkę ponad 6,5 miliarda dolarów.

Idź do oryginalnego materiału