Sztuczna inteligencja na celowniku ONZ! Co planuje prawie czterdziestoosobowy komitet?

bithub.pl 1 rok temu

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, António Guterres, ogłosił utworzenie 39-osobowego komitetu doradczego, którego przedmiotem obrad będzie sztuczna inteligencja. Gremium będzie miało na celu rozwiązanie kwestii związanych z globalnym regulowaniem sztucznej inteligencji i jej wpływu na różne aspekty życia.

Lista składających się na ten komitet osób obejmuje przedstawicieli przemysłu technologicznego, przedstawicieli rządów i naukowców z wielu krajów. Przekrój jest naprawdę różnorodny. W składzie znajdziemy reprezentantów państw takich jak Stany Zjednoczone, Rosja, Japonia, Hiszpania, ZEA, Meksyk, Arabia Saudyjska, Korea i innych. Będą to reprezentanci sześciu kontynentów. W gronie osób z wysokimi stanowiskami w renomowanych firmach technologicznych znajdują się między innymi Hiroaki Kitano, główny dyrektor techniczny Sony. A także Mira Murati, CTO OpenAI czy Natasha Crampton, główny odpowiedzialny urzędnik ds. SI w firmie Microsoft. Dodatkowo, przedstawiciele posiadają różnorodne doświadczenie, od Vilasa Dhara, eksperta ds. SI z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, po profesora Yi Zenga z Chin i egipskiego prawnika Mohameda Farahata.

Guterres w oficjalnym oświadczeniu przekazał: „Nawet bez brania pod uwagę wielu apokaliptycznych scenariuszy, już teraz jest jasne, iż złośliwe wykorzystanie sztucznej inteligencji może podważyć zaufanie do instytucji, osłabić spójność społeczną i zagrozić samemu demokratycznemu ustrojowi.”

Sztuczna inteligencja na ustach całego świata

Organizacja Narodów Zjednoczonych planuje opublikować wstępne sugestie do końca roku, a pełne rekomendacje są zaplanowane na lato 2024 roku. ONZ podkreśla, iż priorytetem jest ustalenie światowego konsensusu naukowego w zakresie potencjalnych ryzyk i wyzwań związanych z SI. A także wzmocnienie międzynarodowej współpracy w zakresie regulacji SI. Pierwsze spotkanie grupy jest zaplanowane na 27 października. Poniżej można zobaczyć planowane działania powoływanej grupy.

Roadmap AI Governance. Źródło: www.un.org

Po wprowadzeniu ChatGPT przez OpenAI w ubiegłym roku, ciekawość i uwaga wokół tej innowacyjnej technologii wzrosły na skalę globalną, co skłoniło badaczy AI do wyrażenia obaw dotyczących jej społecznych skutków. Jednocześnie wiele rządów aktywnie pracuje nad ustanowieniem przepisów regulujących rozwój SI, co wywołuje apelacje ze strony badaczy i decydentów o zwiększenie międzynarodowej współpracy.

Idź do oryginalnego materiału