Sztuczna inteligencja trafiła na telefony Samsunga z zeszłego roku – oto 9 najważniejszych funkcji, które dla Was sprawdziliśmy na Galaxy S23 FE

gsmonline.pl 2 tygodni temu

Samsung jest pierwszym i jedynym producentem, który zaprezentował telefony z rozbudowanymi funkcjami sztucznej inteligencji działającymi w języku polskim. Zaawansowana AI zadebiutowała wraz z serią flagowych telefonów Galaxy S24. Teraz koreański producent zdecydował się zaktualizować swoje wcześniejsze urządzenia do najnowszej wersji nakładki systemowej OneUI 6.1, udostępniając również na nich funkcje sztucznej inteligencji. Nowe możliwości oferowane przez AI trafiły między innymi na model ze średniej półki - Galaxy S23 FE. To na nim postanowiliśmy dla Was sprawdzić działanie 9 najważniejszych funkcji sztucznej inteligencji.

Czym różni się AI Samsunga od apek AI?

Sztuczna inteligencja to w tej chwili bardzo popularny temat. Niby każdy może zainstalować aplikację AI na swoim telefonie albo korzystać z niej w przeglądarce. Jednak to co proponuje nam Samsung jest o wiele bardziej zaawansowanym rozwiązaniem. Nad aplikacjami firm trzecich ma trzy najważniejsze przewagi.

Po pierwsze AI w Samsungu jest zintegrowane z nakładką systemową. Na przykład tłumaczenie rozmów w komunikatorach odbywa się bezpośrednio w oknie rozmowy i nie trzeba się przełączać na inną aplikację do tłumaczenia.

Po drugie wiele usług AI w Samsungu nie wymaga do działania połączenia z internetem. Jest choćby specjalna opcja, która pozwala wyłącznie na przetwarzanie danych na telefonie.

Po trzecie aplikacje firm trzecich skupiają się na tekście. AI Samsunga pozwala na wiele więcej – tłumaczy rozmowy w locie, dokonuje transkrypcji głosu na tekst i pomaga edytować zdjęcia.

Aby znaleźć funkcje sztucznej inteligencji na początku sprawdźmy, czy mamy system zaktualizowany do najnowszej wersji. Następnie wchodzimy w ustawienia, Zaawansowane funkcje i pierwsza pozycja na liście to Zaawansowana inteligencja. AI jest teraz dostępne dla serii S24 oraz Galaxy S23, S23 FE, Z Flip5, Z Fold5, Tab S9 (5G) i Tab S9 (Wi-Fi).

Asystent pisania (Chat Assist)

Asystent pisania jest wbudowany w klawiaturę systemową Samsunga. Można z niego skorzystać wszędzie tam, gdzie wprowadzamy tekst: w komunikatorach, w poczcie, w przeglądarce internetowej, w aplikacji do notatek i edytorze tekstu.

Po wprowadzeniu tekstu mamy możliwość poprawienia pisowni i gramatyki oraz dopasowania stylu. Możemy automatycznie przekształcić styl na personalny, nieformalny, społecznościowy, uprzejmy lub automatycznie dodać emoji.

Trzecią funkcja klawiatury Samsung jest możliwość tłumaczenia wpisywanego tekstu na jeden z 13 języków. Dzięki temu nie ma potrzeby ciągłego przełączania się na aplikację tłumacza i kopiowania tekstu. Możemy przetłumaczyć wpisywany tekst w locie.

Tłumacz na żywo (Live Translate)

Tłumacz na żywo tłumaczy nasze rozmowy „live” i połączenia telefoniczne. Funkcja jest dostępna z belki skrótów. Kiedy mówimy na głos nasza wypowiedź zostaje automatycznie zapisana w formie tekstowej, przetłumaczona na drugi język, a następnie odczytana na głos, tak aby nasz rozmówca usłyszał tłumaczenie. Funkcja ta jest również dostępna podczas rozmów telefonicznych i nie wymaga do działania łączności z internetem. Możemy w ten sposób zarezerwować stolik w restauracji będąc za granicą i w ogóle nie znając lokalnego języka. To świetne udogodnienie dla osób, które stresują się barierą językową zagranicą i unikają przez to wielu atrakcji.

Asystent transkrypcji (Transcript Assist)

Na tłumaczeniach obcych języków funkcje sztucznej inteligencji powiązane z głosem się nie kończą - są też wbudowane w aplikację dyktafonu. Gdy nagramy rozmowę możemy skorzystać z funkcji automatycznej transkrypcji nagrania na tekst. Funkcja transkrypcji potrafi rozpoznać dwóch rozmówców i przypisać im ich własne wypowiedzi w tekście. Ale to nie koniec, bo tak przygotowany tekst możemy od razu przetłumaczyć na inny język lub skorzystać z funkcji podsumowania. W efekcie możemy dostać gotowe podsumowanie dłuższej wypowiedzi z wypunktowanymi najważniejszymi informacjami. To jest świetne narzędzie dla dziennikarzy, studentów i pracowników korporacji.

Asystent wyszukiwania (Browsing Assist)

Funkcja podsumowania została także udostępniona w przeglądarce internetowej Samsunga. Dowolną stronę otwartą w przeglądarce możemy automatycznie streścić. Do wyboru mam dwie opcje – standardowe i szczegółowe streszczenie. Pozwala to gwałtownie wyłowić informacje, zwłaszcza z długich artykułów pisanych pod SEO, takich jak np. o handlowych niedzielach. Kto choć raz musiał się przebijać przez ścianę tekstu w poszukiwaniu krótkiej informacji, ten zrozumie jak bardzo przydatna jest funkcja podsumowania. Oprócz podsumowania możemy dowolną stronę także przetłumaczyć, podobnie jak w przypadku poprzednich funkcji powiązanych z treścią.

Asystent notatek (Note Assist)

Asystent notatek potrafi automatycznie sformatować chaotycznie zapisane notatki dodając nagłówki, akapity i punkty. Umożliwia także poprawę pisowni i gramatyki, tak jak klawiatura Samsunga. Ma również wbudowaną funkcję podsumowań i tłumaczeń. Na deser AI może automatycznie wygenerować okładkę do naszych notatek, aby na pierwszy rzut oka można się było zorientować czego dany zeszyt notatek dotyczy. Każdy kto notował w pośpiechu wie, iż poprawne formatowanie notatek w locie nie jest możliwe. Tutaj sztuczna inteligencja zdejmuje z użytkownika konieczność dokonywania takich poprawek już po fakcie.

Edycja Generatywna (Generative Edit)

Samsung od dawna ma wbudowany w galerię rozbudowany edytor obrazów. Jedną z funkcji jest dotknięcie i przytrzymanie dowolnego obiektu lub osoby na zdjęciu, aby wyodrębnić element z tła. W OneUI 6.1 edytor zyskał on nowe funkcje oparte o sztuczną inteligencję. Zaznaczony obiekt można przesunąć w inne miejsce na zdjęciu i np. powiększyć. Sztuczna inteligencja wypełni miejsce, z którego został wycięty. Jest też możliwość prostowania zdjęcia, które nie trzymało poziomu. AI wypełni brakujące fragmenty automatycznie.

Automatyczne sugestie edycji (Edit Suggestion)

Najmocniejszą stroną aparatu w telefonie jest łatwość z jaką można robić zdjęcia. Teraz tak samo łatwo możemy je edytować. Dotykając ikony wyświetlającej informacje o zdjęciu w galerii, to wyświetlone zostaną także proponowane edycje jakie można dokonać na danym obrazie, zależnie od tego co zostało uchwycone w kadrze.

Każde zdjęcie można ponownie przetworzyć i porównać wygląd przed i po automatycznym poprawieniu wyglądu. jeżeli w kadrze znajduje się osoba, możemy dodać rozmycie tła, choćby jeżeli zdjęcie nie zostało zrobione w trybie portretowym.

Gdy fotografowaliśmy przez szybę to telefon może automatycznie usunąć z niej odbicia. Takie edycje są bardzo trudne do wykonania samodzielnie, choćby gdy mamy profesjonalne oprogramowanie do edycji obrazów. Na telefonie Samsunga zajmują krótką chwilę i nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy.

Generowanie tapet

Tapety tworzone przez sztuczną inteligencję (AI) to usługa stworzona specjalnie dla fanów personalizacji telefonów. choćby codziennie na naszym ekranie możemy mieć inną tapetę i to taką, jakiej nie ma nikt inny.

Po wejściu w opcję zmiany tapety, mamy do wyboru sekcję “Kreatywne”, gdzie znajduje się opcja “Tapeta Generatywna”. Daje nam to możliwość wybrania jednego z dziewięciu motywów przewodnich, takich jak: wyobraźnia, noc, obraz, teren, materiał i inne. Aby ułatwić zadanie i pobudzić kreatywność, istnieje możliwość zmiany jednego z trzech słów kluczowych opisujących obraz. Możemy również wybrać paletę kolorystyczną, materiał i rodzaj motywu przewodniego. Następnie, po naciśnięciu przycisku “Generuj”, otrzymujemy cztery propozycje wygenerowane przez AI. Możemy prosić AI o różne propozycje tak długo, aż znajdziemy dokładnie to, czego szukamy. Wtedy, jednym dotknięciem opcji “Ustaw”, możemy cieszyć się tapetą stworzoną specjalnie dla nas.

Zakreśl, by wyszukać (Circle to Search)

Dodatkiem do Galaxy AI opracowanym przy współpracy z Google jest Circle to Search. Gest zakreślenia pozwala łatwo wyszukać cokolwiek, co widzimy na ekranie. Przytrzymujemy chwilę przycisk domowy, a następnie zakreślamy dowolny fragment widoczny na wyświetlaczu. Da się w ten sposób wyszukać dosłownie wszystko, od aktora z ulubionego serialu, po elementy widoczne na stronach internetowych i produkty widoczne w e-sklepach. jeżeli obraz zawiera tekst, zostanie on rozpoznany i będzie go można skopiować i wkleić np. do dokumentu. Circle to Search skraca czas wyszukiwania. Zakreślamy i mamy od razu odpowiedź.

Wypróbuj rozwiązania Samsunga na swoim obecnym telefonie

Jeśli jesteś interesujący jak wygląda nakładka systemowa OneUI 6.1 od Samsunga, która wprowadza nowości wiązane z AI, możesz samemu ją wypróbować na swoim telefonie już teraz. Wystarczy, iż otworzysz stronę Try Galaxy i zeskanujesz wyświetlony na ekranie komputera kod QR. W twojej przeglądarce mobilnej Chrome uruchomi się symulacja interfejsu, jaki znajduje się na telefonach Samsung Galaxy. Try Galaxy nie wymaga instalacji ani nie modyfikuje niczego na Twoim urządzeniu. Jest to pierwszy krok, jaki możesz zrobić, aby przekonać się, co mają do zaoferowania nowe telefony Samsunga.

Podsumowanie

Gdyby podsumować najkrócej funkcję, którą pełni nowoczesny telefon, to jest nią ułatwienie codziennych czynności. Teraz sztuczna inteligencja wbudowana w telefony Samsunga wynosi ułatwianie codziennych zadań na nowy, jeszcze wyższy poziom. Zamiast czytać długi artykuł, żeby wyłuskać najważniejsze informacje, można skorzystać z funkcji podsumowania. Zamiast żmudnie przepisywać nagrany dyktafonem wywiad można skorzystać z automatycznej transkrypcji. Dzięki AI nieznajomość języków obcych przestaje być barierą, a każda informacja o dowolnej rzeczy wyświetlonej na ekranie jest na wyciągnięcie ręki dzięki funkcji Zakreśl, by wyszukać. choćby edycja zdjęć ma zupełnie nowe możliwości, które wcześniej były zarezerwowane tylko dla doświadczonych grafików i ich drogich i skomplikowanych programów graficznych.

To doskonała wiadomość, iż Samsung zdecydował się udostępnić funkcje AI pierwotnie zarezerwowane dla serii S24 także dla starszych urządzeń i nie tylko z flagowej linii. Galaxy S23 FE na którym testowaliśmy funkcje AI jest tego doskonałym przykładem.

To materiał sponsorowany - powstał na zlecenie firmy Samsung Polska.

Idź do oryginalnego materiału