Tajlandia: kolejne kryptowalutowe oszustwo na szeroką skalę. Aż 3,2 tys. poszkodowanych

1 tydzień temu

Władze Tajlandii aresztowały pięciu obcokrajowców powiązanych z platformą inwestycyjną bchgloballtd.com, która wyłudziła od lokalnych inwestorów ponad 27 milionów dolarów.

Jak informuje „Bangkok Post”, tajlandzkie Biuro Śledcze ds. Cyberprzestępczości (CCIB) aresztowało cztery osoby z Chin i jedną z Laosu za zorganizowanie oszukańczego programu inwestycyjnego, który oszukał ponad 3200 mieszkańców.

Intensywne śledztwo

CCIB rozpoczęło dochodzenie w sprawie tej operacji z pomocą działającej w Stanach Zjednoczonych jednostki Homeland Security Investigations i innych międzynarodowych organów ścigania. Interwencję rozpoczęto pod koniec 2022 r., kiedy to pojawiły się pierwsze osoby, które stracuły swoje środki za sprawą bchgloballtd.com.

W sierpniu 2022 r. Biuro Prokuratora Generalnego Tajlandii rozpoczęło procedurę ścigania. Ostatecznie aresztowanych i oskarżonych o zmowę w celu popełnienia przestępstw międzynarodowych, oszustw publicznych i prania pieniędzy zostało pięć osób. Następnie Biuro ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy skonfiskowało ich osobisty majątek, który wycenia się na 585 milionów bahtów tajskich.

Kissana Phathanacharoen, rzecznik Biura Śledczego ds. Cyberprzestępczości uważa, iż o ile chodzi o oszustwa w Tajlandii, największe szkody finansowe w dalszym ciągu są powodowane przez programy inwestycyjne. Bardzo często nieświadome skali zagrożenia ofiary inwestują w nie swoje oszczędności życialub zaciągają kredyty hipoteczne na domy lub nieruchomości.

Tajlandia i kryptowaluty

W styczniu 2023 r. Tajlandzka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd opublikowała nowe wymogi dla dostawców usług wirtualnych aktywów. Przepisy mają na celu zwiększenie ochrony inwestorów i zabezpieczenie środków użytkowników przechowywanych przez dostawców usług powierniczych.

Idź do oryginalnego materiału