Tam, gdzie wykorzystywana jest sztuczna inteligencja, powstają miejsca pracy

manager24.pl 7 godzin temu

Sztuczna inteligencja (AI) jest w tej chwili postrzegana jako zabójczyni miejsc pracy, a jej ofiarą pada coraz większa liczba wykwalifikowanych stanowisk pracy. Może to dotyczyć również wielu obszarów, ale w większym stopniu na niższych poziomach hierarchii. Z kolei w zarządzaniu wprowadzenie systemów sztucznej inteligencji najwyraźniej powoduje wzrost liczby ofert pracy. Wyszło to na światło dzienne w badaniu przeprowadzonym przez IESE Business School i KU Leuven.

Zgodnie z tym firmy, które wykorzystują więcej sztucznej inteligencji, ogłaszają więcej ofert pracy dla menedżerów – zarówno w liczbach bezwzględnych, jak i mierzonych ich udziałem we wszystkich ofertach pracy. „Sztuczna inteligencja nie zastępuje menedżerów ” – wyjaśnia profesor finansów i współautorka Mireia Giné – „ale wymaga nowego rodzaju przywództwa, w którym ludzki osąd i strategiczna wizja są najważniejsze dla osiągnięcia sukcesu”.

Na potrzeby swojej analizy zespół badawczy ocenił 375 milionów ofert pracy w USA w latach 2010–2022 – jeszcze zanim sztuczna inteligencja wywołała prawdziwy rozkwit wraz z darmowym uruchomieniem ChatGPT. Zespół odkrył, iż wzrost wykorzystania sztucznej inteligencji w firmie o jeden punkt procentowy spowodował wzrost liczby ogłaszanych stanowisk kierowniczych o 2,5–7,5%. Ostatecznie odsetek menedżerów w tych spółkach wzrósł od 0,4 do 1,4 proc. Efekt był tym silniejszy, im dłużej organizacja współpracowała z AI.

„Powód tego jest prosty ” – pisze Mireia Giné: „Sztuczna inteligencja może być szybka i potężna, ale przez cały czas wymaga ludzkiej oceny”. Dlatego też menedżerowie odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu integracji sztucznej inteligencji z procesami pracy, a także obu jako zarządzanie zespołami ludzkimi. A ponieważ zadanie to jest tak złożone, do jego koordynacji potrzeba większej liczby menedżerów.

Warto zauważyć, iż naukowcy odkryli także rosnące zapotrzebowanie na umiejętności poznawcze i miękkie w ogłoszeniach o pracę – takie jak umiejętność pracy w zespole, kreatywność i umiejętności analityczne. Z drugiej strony spadł odsetek stanowisk pracy wymagających rutynowych prac, takich jak planowanie procesów i finansów. „ Ta zmiana sugeruje ” – czytamy w badaniu – „że wraz z wprowadzeniem sztucznej inteligencji menedżerowie koncentrują się bardziej na strategicznych zadaniach związanych z rozwiązywaniem problemów, a mniej na pracy, którą można zautomatyzować”.

Idź do oryginalnego materiału