Te branże najszybciej wdrażają AI w Polsce. Jednak żadna z nich nie przekracza unijnej średniej

300gospodarka.pl 2 tygodni temu

Udział firm korzystających z technologii AI, zatrudniających dziesięciu i więcej pracowników, jest najwyższy w przypadku sektora "Informacja i komunikacja", gdzie wynosi 32,6 proc., wynika z analizy Credit Agricole Bank Polska na podstawie danych Eurostatu.


Pod względem wykorzystania AI na tle całej gospodarki zdecydowanie wyróżniają się dwie sekcje - "Informacja i komunikacja" (32,6 proc. firm 10+ korzysta z co najmniej jednej technologii AI) oraz "Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna" (14,5 proc.). W pierwszej z tych sekcji znajdują się dwa działy PKD o najwyższym udziale przedsiębiorstw stosujących technologię AI - "Działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana" oraz "Działalność usługowa w zakresie informacji", w których łącznie z AI korzysta 38,1 proc. przedsiębiorstw wobec 5,9 proc. dla Polski ogółem – czytamy w "MakroMapie" banku.


Jak podkreślili analitycy, podobną tendencję można zaobserwować również w pozostałych państwach UE. W tych branżach zatrudnieni są bowiem pracownicy o umiejętnościach i wiedzy przydatnych w procesie tworzenia, wdrażania i korzystania z technologii AI.


Pozostałe sekcje PKD w ramach sektora usług posiadają znacząco niższe udziały przedsiębiorstw wdrażających technologię AI. W dziale "Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię i ciepło" wykorzystanie AI w gronie firm 10+ wyniosło 8,4 proc. Następne są: "Handel hurtowy i detaliczny, naprawa samochodów" - 5,5 proc. (w tym: handel hurtowy: 5,8 proc., handel i naprawa pojazdów samochodowych: 5,5 proc., handel detaliczny: 5,4 proc.); "Transport i gospodarka magazynowa" - 2,5 proc.; "Zakwaterowanie i usługi gastronomiczne" - 2,4 proc.; "Budownictwo" - 2 proc.

Odosobniony przypadek


Ciekawym przypadkiem jest z kolei dział PKD "Produkcja podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych", która w 2023 r. posiadała najwyższy spośród branż przetwórstwa udział firm wykorzystujących AI, podczas gdy w 2024 r. odnotowała istotny spadek ilości firm korzystających z AI (9,7 proc. w 2024 r. wobec 12,2 proc. w 2023 r.) – wymieniono w raporcie.


Spadek ten miał szeroki zakres, obejmując większość zastosowań i technologii. Jak podkreśla bank, w pozostałych państwach UE, za wyjątkiem Rumunii, w tej branży nastąpił istotny wzrost wykorzystania AI (25,8 proc. w 2024 r. wobec 17,2 proc. w 2023 r. dla całej UE) i co za tym idzie, spadek wykorzystania AI w tej branży w Polsce jest odosobnionym przypadkiem.

Duże zaległości w porównaniu z unijną średnią


Jednocześnie Credit Agricole zwraca uwagę, iż żadna branża w Polsce nie przekracza średniej unijnej pod względem udziału firm wdrażających technologie AI, a większość ma istotne zaległości wobec tej średniej.


Warto również zaznaczyć, iż niekorzystnie kształtują się przyrosty udziału firm stosujących technologie AI pomiędzy 2023 r. i 2024 r., które w niemal wszystkich działach PKD były w Polsce niższe od średniej unijnej. Tym samym w 2024 r. dystans pomiędzy Polską a resztą państw Unii Europejskiej uległ pogłębieniu względem 2023 r. – podano w materiale.


Jak wskazano, w 2024 r. udział firm, korzystających z minimum jednej technologii AI, wyniósł w Polsce 5,9 proc., a w UE 13,5 proc. Natomiast w 2023 r. było to odpowiednio 3,7 i 8 proc.

Polecamy też:



  • Sztuczna inteligencja „zadomowiła się” w naszym życiu? Tylu Polaków regularnie korzysta z GenAI

  • Sztuczna inteligencja wbiega na boisko. AI na służbie w piłkarskiej Premier League

  • Sztuczna inteligencja w pracy to wciąż nowość. Ale są zawody, które już z niej korzystają

  • Sztuczna inteligencja z polską duszą. Bielik AI, pierwszy krajowy model językowy, już dostępny

Idź do oryginalnego materiału