Te hasła to proszenie się o kłopoty. Wystarczy 1 sekunda, by je złamać

bithub.pl 2 tygodni temu

Trudno wyobrażać sobie funkcjonowanie w dzisiejszym interecie i nie tylko bez odpowiedniego systemu antywirusowego oraz silnych haseł, chroniących dostęp do nasz kont bankowych, czy w mediach społecznościowych. O ile subskrypcja antywirusa to regularny wydatek choćby rzędu kilkuset złotych rocznie, to samodzielne tworzenie bezpiecznych haseł wymaga od nas jedynie poświęcenia kilkudziesięciu sekund. Mimo to miliony ludzi wciąż popełnia kardynalne błędy w tej sprawie. Najnowszy raport dotyczący tej kwestii jest wręcz szokujący.

Te hasła ściągną na Ciebie kłopoty

NordPass, narzędzie do zarządzania hasłami opracowane przez zespół NordVPN, we współpracy z zespołem niezależnych badaczy, by zbadać poziom zabezpieczeń przeciętnego użytkownika internetu w 2023 roku. Celem badania było wskazanie 200 najpopularniejszych w tym okresie haseł. Wyniki są zaskakujące, ponieważ pokazują, iż pomimo wielu ostrzeżeń, najbardziej leniwe i nieskomplikowane hasła wciąż są ogromnie popularne. Spośród 20 najpopularniejszych haseł na świecie 17 można złamać w mniej niż sekundę. Badanie wykazało również, iż aż 86% cyberataków wiąże się z wykorzystywaniem wykradzionych danych uwierzytelniających. Dlatego tak ważne jest, by poświęcić kilka chwile więcej na stworzenie możliwe silnego i bezpiecznego hasła.

Czego na pewno nie powinniśmy robić? Nie korzystać z rozwiązań, gwarantujących kłopoty. Oto lista dziesięciu najpopularniejszych haseł, które można złamać w zaledwie sekundę:

 1. 12345
 2. admin
 3. 12345678
 4. 123456789
 5. 1234
 6. 12345
 7. password
 8. 123
 9. Aa123456
 10. 1234567890

A recent report highlighted that in 2023, '123456' remained the most commonly used password by both Indian and global users, revealing concerning trends in password security.#CyberSecurity https://t.co/AECRcUPgfr

— The Newsmen (@the_newsmen) November 16, 2023

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu haseł?

Wspomniany raport zawiera również wiele szczegółowych informacji o poszczególnych narodach. Wynika z niego np., iż mieszkańcy Wielkiej Brytanii lubią ustawiać hasła, które są nazwami ich ulubionych drużyn z Premier League. Chińczycy najczęściej tworzą hasła złożone tylko z cyfr. Z kolei Amerykanie często korzystają z haseł, które zawierają wulgarne wyrażenia. Takich ciekawostek jest cała masa. Jednak przy okazji tego typu raportu warto przypomnieć, na co zwrócić uwagę przy tworzeniu haseł:

 1. Regularnie zmieniaj hasła
 2. Hasła powinny mieć co najmniej 20 znaków i zawierać cyfry, wielkie i małe litery oraz symbole specjalne
 3. Unikaj zawierania dat urodzin, imion oraz popularnych słów
 4. Nie używaj tego samego hasła do kilku witryn
 5. Korzystaj z takich form uwierzytelniania jak odcisk palca, skan twarzy lub kod PIN, by uzyskać dostęp do urządzenia lub aplikacji
Idź do oryginalnego materiału