W wielu zastosowaniach przemysłowych i naukowych mamy do czynienia z przetwarzaniem wielkich zbiorów danych. Bez ich analizy nie byłoby sukcesów biznesowych Walmartu, Ubera, czy Netfliksa. Tak się także dzieje na przykład w bioinformatyce, gdzie poznanie korelacji w zmienności ludzkiego genomu wymaga szybkiego przetwarzania terabajtów danych. Nic zatem dziwnego, iż dostawcy rozwiązań pamięci masowych skupili swoją uwagę na zapewnieniu jak najwyższej wydajności swoich urządzeń.
Producenci, którzy chcą zająć miejsce w czołówce tego segmentu rynku muszą dodatkowo oferować bogaty zestaw usług dodatkowych, proste zarządzanie i niemal nieograniczoną skalowalność swoich macierzy. Wymaga to stosowania najnowszych osiągnięć mikroelektroniki i najwyższej klasy oprogramowania.
„IBM, który praktycznie od zawsze jest w czołówce dostawców pamięci masowych, zbudował rodzinę macierzy FlashSystem zaadresowaną do bardzo szerokiego spektrum odbiorców, od mniejszych organizacji z ograniczonym budżetem, ale z aspiracjami do budowy hybrydowych środowisk chmurowych aż po duże korporacje z aplikacjami o krytycznym znaczeniu i bardzo wysokich wymaganiach co do wydajności, funkcjonalności, bezpieczeństwa i dostępności”
Konrad Puchała z firmy Advatech, jednego z największych polskich integratorów rozwiązań ITJuż najprostsze modele IBM FlashSystem z serii 5000 oferują czterokrotnie więcej pamięci podręcznej niż poprzednia generacja, bo aż do 64 GB. Imponująco wygląda przyrost wydajności – w przypadku obciążeń mieszanych nowe modele mają o 70% wyższą wydajność. Silne strony macierzy FlashSystem to ich umiejętności integracji z ponad 500 innymi systemami pamięci masowych, mechanizmy współpracy ze środowiskami VMware i kontenerowymi, a także możliwość rozbudowy do 6 PB pamięci flash. Wbudowane mechanizmy kompresji i deduplikacji danych znacząco redukują zapotrzebowanie na pojemność, gwarantując jednocześnie możliwości rozbudowy do 23 PB w ramach pojedynczego systemu lub do 32PB w przypadku dwukierunkowego klastrowania.
Tam, gdzie wydajność ma najważniejsze znaczenie, można zastosować macierze IBM FlashSystem z linii 5100, które wykorzystują zarówno relatywnie tanie dyski SSD z technologią NVMe, jak i pamięć SCM (Storage Class Memory) i mogą obsługiwać do 23 PB danych. W modelach tej linii znajduje się do 576 GB pamięci podręcznej, a połączenie Fibre Channel gwarantuje prędkość przesyłania danych do 32 GB/s. Konstruktorzy osiągnęli bardzo wysoką wydajność dzięki zastosowaniu technologii FlashCore, która zapewnia współczynnik kompresji na poziomie 2:1 oraz szyfrowanie zgodne ze standardem FIPS 140-2 bez obniżenia wydajności.
Średnią klasę korporacyjną prezentuje linia IBM FlashSystem 7200. Użytkownicy otrzymują macierze o szerokości pasma 45 GB/s zdolne do wykonywania maksymalnie 2,3 mln operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS), napędzane czterema ośmiordzeniowymi procesorami z 1,5 GB pamięci podręcznej na obudowę. W kolejnych obudowach rozszerzających można umieścić do 760 napędów dodatkowych. W modelach FlashSystem 7200 zastosowano zaawansowane metody redukcji danych z pulami redukcji danych (DRP), które w dużym stopniu powiększa efektywną pojemność pamięci. jeżeli zestawić to z optymalizacją konstrukcji pod kątem NVMe, otrzymuje się rozwiązanie, które może sprostać naprawdę poważnym wyzwaniom w zakresie wydajności. Użytkownicy, w ramach licencji All-Inclusive Software Feature, mogą dodatkowo korzystać z rozbudowanych funkcji systemu Spectrum Virtualize.
Sercem systemu są cztery 16-rdzeniowe procesory z maksymalnie 1,5 GB pamięci podręcznej na obudowę. Linia macierzy FlashSystem 9500 obsługuje moduły IBM FCM (FlashCore Modules) o dużej pojemności, ze sprzętową kompresją, ochroną danych i innowacyjnymi funkcjami zarządzania pamięcią flash. Jeden moduł FCM może zarządzać do 38,4 TB danych z przepustowością 45 GB/s i do 4,5 mln IOPS. Oprócz modułów FCM, macierz może korzystać ze standardowych dysków NVMe lub dysków Storage Class Memory (SCM). Poziom ochrony dostępności do danych podnoszą zdublowane systemy zasilania i efektywnego chłodzenia.
Na niskie koszty posiadania i eksploatacji wpływa duża gęstość dysków IBM FlashCore oraz zautomatyzowane zarządzanie poziomami pamięci masowej Easy Tier, które identyfikuje aktywne dane i przenosi je do szybszej pamięci masowej, takiej jak Storage Class Memory i moduły FlashCore.
Zaawansowanie technologiczne macierzy IBM FlashSystem oznaczają mniejsze wydatki na administrowanie systemem, jego konserwację i inne koszty operacyjne. W czasach, kiedy liczy się każda kwota wydana po stronie kosztów, inwestycja w tej klasy rozwiązania jest w pełni racjonalna i uzasadniona.
Źródła:
https://data-flair.training/blogs/big-data-case-studies/
http://gmp.ichb.pl