W małych lub średnich firmach podjęcie decyzji o zakupie pierwszego systemu pamięci masowej jest niezmiernie trudne. Wybór dostawcy technologii wiąże z nim na lata, ma dalekosiężne konsekwencje, a na dodatek sam proces decyzyjny jest skomplikowany i wymaga rozległej wiedzy technicznej, bo, jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Dochodzi także dodatkowa trudność związana z wyborem partnera wdrożeniowego, który pomoże podjąć decyzję i uruchomi odpowiednią infrastrukturę IT. To wszystko odbywa się na tle rozważań ekonomicznych, prób oszacowania całkowitego kosztu posiadania oraz spodziewanej stopy zwrotu z inwestycji. Przy takiej liczbie czynników i kryteriów, a skromnych zasobach własnych, łatwo o kosztowną pomyłkę.
„Naszym klientom zawsze staramy się proponować takie rozwiązania, które z jednej strony są zaawansowane technologicznie i perspektywiczne, do tego łatwo skalowalne, z gwarancją odpowiedniej jakości i wydajności, a z drugiej strony są na poziomie cenowym uzasadniającym całą inwestycję w pamięć masową. Nic zatem dziwnego, iż tak często w naszych ofertach są macierze IBM FlashSystem”
tłumaczy Wojciech Raduła Architekt Systemowy z firmy Advatech, jednego z największych integratorów rozwiązań informatycznych w Polsce.W 2020 roku IBM wprowadził do sprzedaży rodzinę pamięci masowych IBM FlashSystem, w skład której wchodziły zaawansowane urządzenia klasy korporacyjnej. Potem pojawiły się kompaktowe i relatywnie tanie macierze IBM FlashSystem 5200, w sam raz dla małych lub średnich firm. Oznaczało to, iż podobnie jak w dużych firmach, mogą one korzystać z pojedynczej, jednolitej platformy dla wszystkich środowisk innych niż mainframe. Macierze FlashSystem zostały zaprojektowane tak, aby znacząco uprościć budowę infrastruktury pamięci masowych, ale jednocześnie zachować zaawansowane i innowacyjne funkcje klasy korporacyjnej we wszystkich dostępnych urządzeniach. Zatem także w najtańszych i najprostszych urządzeniach takich, jak IBM FlashSystem 5200.
„Z usług chmurowych korzystają coraz mniejsze firmy i tego trendu nie da się odwrócić. Nic zatem dziwnego, iż gwałtownie zyskują na popularności rozwiązania, które pozwalają na bezproblemową integrację i zarządzanie chmurami hybrydowymi, które równocześnie wykorzystują lokalne i chmurowe zasoby pamięci. jeżeli w takim rozwiązaniu funkcjonują także mechanizmy konteneryzacji, to mamy do czynienia z rozwiązaniem, które przez wiele lat będzie spełniać swoje zdania, i takie właśnie są macierze z serii IBM FlashSystem. choćby w najmniejszych urządzeniach typu FlashSystem 5200 oprogramowanie zarządzające pozwala na elastyczne i błyskawiczne przenoszenie danych do chmury publicznej i z powrotem, a to upraszcza zarządzanie zasobami pamięci masowej i pozwala w istotny sposób optymalizować koszty”
mówi Wojciech Raduła z AdvatechMacierze IBM FlashSystem sprawdzają się także w tych organizacjach, które dojrzały do modernizacji posiadanej infrastruktury pamięci masowej. Dzięki nim można poprawić odporność danych na zagrożenia istniejące w sferze bezpieczeństwa, unikając jednocześnie kosztownego zwiększania pojemności. Organizacje, które zdecydowały się na wdrożenie macierzy FlashSystem z reguły obserwują obniżenie jednostkowego kosztu pamięci masowej, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności operacyjnej i skróceniu czasu przestojów, co ma niebagatelne znaczenie, głównie w firmach produkcyjnych i handlowych.
„Atutem macierzy IBM FlashSystem 5200 jest natywna implementacja interfejsów dla nośników FlashCore Module i protokołu NVMe. Pozwoliło to na osiągnięcie zdecydowanie większej wydajności i krótszych czasów odpowiedzi w porównaniu do tradycyjnych, tanich rozwiązań opartych na protokole i interfejsach SAS, będących w istocie wąskim gardłem dla nośników flash. IBM FlashSystem 5200 pozwala na uzyskanie wydajności w trybie RAID1 do 1,5 mln operacji I/O z pojedynczym kontrolerem o wysokości 1U, z opóźnieniem transferu poniżej 70µs i przepustowością na poziomie 21GB/s”
wyjaśnia Wojciech Raduła z AdvatechMałe i średnie organizacje poprzez macierze IBM FlashSystem 5200 uzyskują dostęp do unikalnych technologii dostępnych jednie w macierzach klasy enterprise. Chodzi tu o mechanizmy Variable Stripe RAID oraz wbudowaną kompresję sprzętową, które pozwalają na uzyskanie wysokiej wydajności, niezawodności oraz redukcji objętości zajmowanej przez dane. Macierz IBM FlashSystem 5200 w obudowie o wysokości 1U wyposażonej w podwójny kontroler NVMe ma możliwość instalacji do 12 dysków NVMe: standardowych, modułów IBM FlashCore lub najnowszej generacji pamięci SCM (Storage Class Memory). Dzięki zarządzaniu macierzą dzięki systemu IBM Spectrum Virtualize, administratorzy uzyskują dostęp do wszystkich funkcjonalności znanych użytkownikom IBM SVC, macierzy IBM Storwize i FlashSystem, z takimi funkcjami, jak kopie migawkowe, replikacja, tiering, thin provisioning, HyperSwap, Data Reduction Pools (kompresja, deduplikacja, SCSI Unmap). Macierz jest rozbudowywalna do konfiguracji zawierającej 20 półek lub 724 dysków za kontrolerem, zapewnia także możliwość klastrowania kontrolerów – maksymalnie do 4 maszyn w klastrze o użytecznej pojemności ponad 3 petabajtów danych.
„W małych firmach samodzielne osiągniecie wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych jest trudne i kosztowne. Używając macierzy IBM FlashSystem 5200 już małe organizacje mogą korzystać z mechanizmów Distributed RAID (DRAID), które zabezpieczają dane przed ich utratą lub uszkodzeniem w przypadku awarii, a oprogramowanie Storage Insight, które wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji, pomaga wyszukiwać potencjalne problemy i wskazuje sposoby ich rozwiązania. W połączeniu z systemem Red Hat Ansible automatyzującym wykonywanie standardowych zadań administracyjnych, użytkownicy otrzymują skalowalne rozwiązanie, które da się wykorzystywać przez długie lata, z niewielkimi kosztami eksploatacji i zużycia energii”
twierdzi Wojciech Raduła z AdvatechIBM FlashSystem 5200 pozwala na użyteczne przechowywanie do 790 TB danych, z pamięcią podręczną o pojemności 512 GB. W zależności od wymagań konkretnej organizacji, urządzenie może być wyposażone w interfejsy I/O: 16/32 Gb/s FC, 12 Gb/s SAS lub 10/25 Gb/s Ethernet, z możliwością obsługi protokołów FC, NVMe, RoCE/iWARP RDMA, iSCSI, SAS.
Jak pokazują wyniki badania Total Economic Impact przeprowadzonego przez Forrester Consulting strona ekonomiczna wdrożenia IBM FlashSystem wygląda bardzo zachęcająco. Co prawda wnioski wyciągnięto na podstawie danych z rynku amerykańskiego, ale są one mocno sugestywne – stopa zwrotu z inwestycji na poziomie 305%, choćby zredukowana do polskich warunków, wygląda atrakcyjnie. Ankietowani wskazali, iż o 90% udało im się zredukować czas niezbędny do zarządzania środowiskiem pamięci masowej. Dzięki temu mogli się zająć innymi zadaniami o większej wartości dodanej. Niezawodność macierzy IBM FlashSystem wraz z możliwością wykonywania aktualizacji, poprawek, konserwacji i innych prac w środowisku pamięci masowej bez wyłączania sprzętu zmniejszyła sumaryczny czas planowanych i nieplanowanych przestojów, co również wpływało na skalę generowanych oszczędności.