To musiało się zdarzyć. Popularny chatbot odnotował spadek ruchu o 10 proc.!

bithub.pl 1 rok temu

W okresie od maja do czerwca br. nastąpił znaczny spadek zainteresowania ChatGPT – narzędziem opracowanym przez firmę OpenAI.

Według danych szacunkowych opublikowanych w serwisie Similarweb, ruch na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych dla ChatGPT spadł w czerwcu o 9,7 proc. Ponadto liczba unikalnych odwiedzających witrynę i czas spędzany na niej przez użytkowników spadły odpowiednio o 5,7 proc. i 8,5 proc. W Stanach Zjednoczonych spadek ruchu na stronie odnotowany miesiąc do miesiąca wyniósł 10,3 proc.

Chatbot nie tylko dla studentów

Co ciekawe, pomimo spadku ruchu, serwis pod względem popularności przez cały czas wyprzedza w zestawieniu Google Bard, Microsoft Bing i Character AI.

Niektórzy analitycy są zdania, iż mniejsze zainteresowanie ChatGPT może wynikać z tego, iż użytkownikami tego narzędzia są przede wszystkim studenci, którzy w tej chwili mają przerwę wakacyjną. Inni twierdzą zaś, iż efekt nowości, jaką pierwotnie roztaczał wokół siebie chatbot, po prostu przestał działać.

Przypomnijmy, iż 18 maja br. firma OpenAI oficjalnie zaprezentowało aplikację mobilną ChatGPT na system iOS. Przedsiębiorstwo uruchomiło program w Stanach Zjednoczonych i obiecało rozszerzyć wydanie na inne kraje w najbliższym czasie.

Dynamiczny rozwój

ChatGPT (Chat Generative Pre-Trained Transformer) został uruchomiony 30 listopada 2022 roku. Narzędzie wyróżnia się tym, iż umożliwia użytkownikom udoskonalanie i kierowanie rozmową w kierunku pożądanej długości, formatu, stylu, poziomu szczegółowości i używanego języka. Kolejne podpowiedzi i odpowiedzi są brane pod uwagę na każdym etapie rozmowy jako kontekst.

Do stycznia 2023 r. ChatGPT stał się najszybciej rozwijającą się aplikacją konsumencką w historii, zyskując ponad 100 milionów użytkowników i przyczyniając się do wzrostu wyceny OpenAI do 29 miliardów dolarów Niektórzy obserwatorzy wyrazili zaniepokojenie potencjałem narzędzia do wyparcia lub zaniku ludzkiej inteligencji, a także jego potencjałem do umożliwienia plagiatu lub podsycania dezinformacji.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż ChatGPT opiera się na GPT-3.5 i GPT-4. Są to duże modele językowe, które zostały dostrojone do zastosowań konwersacyjnych przy użyciu kombinacji technik uczenia nadzorowanego i wzmacniającego.

Idź do oryginalnego materiału